A Non Smoking Generation

A Non Smoking Generation besöker Skärhamn

Dela
ICA Supermarket Skärhamn har bjudit in A Non Smoking Generation till Bleket skolan på Tjörn. I veckan får skolan besök av en ung inspiratör som föreläser om tobak och tobaksindustrin.

ICA och A Non Smoking Generation samarbetar för att både nationellt och lokalt stärka det tobaksförebyggande arbetet. ICA-handlare i hela landet har under året haft möjligheten att erbjuda skolor, fritidsgårdar och föreningar i närområdet kostnadsfria besök av A Non Smoking Generation. Erfarenhet visar att klassbesöken resulterar i att färre unga gör tobaksdebut.

– Vi besöker skolor för att prata tobak med elever. Vi vill veta vad som är viktigt för dem, säger generalsekreterare Elin Ramfalk. Samarbetet med ICA gör att vi når ut till fler ungdomar och till orter vi tidigare inte haft möjlighet att besöka

Sagan som metafor för hur unga lockas in i beroende

Rökningen minskar i vuxenvärlden men ökar i de äldre ungdomsgrupperna, framförallt i gymnasiet och bland unga i storstäderna. Tobaksbolagens dolda imagemarknadsföring skördar framgångar och gör det trendigt att röka bland unga. Därför driver A Non Smoking Generation nu en kampanj där tobaksbolagen liknas vid råttfångaren i Bröderna Grimms klassiska saga:http://www.rattfangaren.se

– Vi vill öka medvetenheten om tobaksindustrins fula metoder och hur unga lockas in i ett ofta livslångt och alltid hälsofarligt beroende, säger Elin Ramfalk.

En ungdomsrörelse mot tobak

A Non Smoking Generation är en ideell organisation för och med unga, mot tobak. De klasser som fått besök av A Non Smoking Generation uppmäter nästan hälften så många tobaksdebuter som andra klasser.

Statens Folkhälsoinstitut har fastställt att efterlevnaden av bestämmelser i tobakslagen som rör barn och ungdomars tillgänglighet till tobak behöver förbättras. En fråga rör rökfria skolgårdar; trots att det sedan 1994 finns ett förbud mot rökning på skolgårdar uppger fyra av fem 13 - 17-åringar att det röks på deras skolgård. Det visar en nationell undersökning om tonåringar och tobak.

Stiftelsen A Non Smoking Generation har sedan 1979 verkat för att barn och ungdomar själva ska välja att inte börja använda tobak. Organisationen har varit med och påverkat samtliga tobakslagar i Sverige och genom åren träffat 1,5 miljon barn i Sveriges skolor.

Nyckelord

Kontakter

Dokument

Om

A Non Smoking Generation
A Non Smoking Generation
Skicka brev: Box 555 12/ Besök: Järntorget 78
102 04 Stockholm

08-10 93 00http://www.nonsmoking.se/

Stiftelsen En Rökfri Generation

Stiftelsen A Non Smoking Generation har sedan 1979 verkat för att barn och ungdomar själva ska välja att inte börja använda tobak. Organisationen arbetar aktivt för att begränsa tobakens plats i samhället och skapa skyddande miljöer för barn och ungdomar.

 

Följ A Non Smoking Generation

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från A Non Smoking Generation

Svenska folket vill höja skatten på vitt snus – trots låg kunskap om dess hälsorisker1.8.2025 07:00:00 CEST | Pressmeddelande

Sju av tio vuxna, och sex av tio ungdomar, bland Sveriges befolkning anser att skatten på vitt snus borde höjas. Stödet för höjd nikotinskatt är starkt trots att allmänhetens kunskap om nikotinets hälsorisker är låg. Endast en av tio vuxna vet att nikotin ökar risken för psykisk ohälsa. Det visar en ny Novusundersökning som genomförts på uppdrag av A Non Smoking Generation.

Kändisar tar ställning emot tobaksindustrins oetiska strategier3.6.2025 07:00:00 CEST | Pressmeddelande

Allt fler unga uppger att de ofta ser reklam för vitt snus och e-cigaretter i sociala medier, och en stor andel tror att detta kan vara en anledning till att testa. Inför Tobaksfria dagen den 31 maj 2025 tog ett 20-tal kända profiler, däribland Sanna Nielsen, Tomas Kaya, Parul Sharma, och Iza och Elle, ställning tillsammans med A Non Smoking Generation för barn och ungas rätt att skyddas mot tobaksindustrins alla skadliga produkter och oetiska strategier.

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye