Ytterligare 40 miljoner till forskning om växtbaserade protein
4.10.2024 14:35:44 CEST | Örebro universitet | Pressmeddelande
Mer vegetariskt och mindre kött på tallrikarna är en förutsättning för att uppnå hållbarhetsmålen i Agenda 2030 – men det saknas mycket kunskap om växtbaserade protein, inte minst från ett hälsoperspektiv.
Därför har det nationella forskningscentret Plant-based Proteins for Health and Wellbeing, PAN Sweden, som Örebro universitet koordinerar, fått ytterligare 40 miljoner kronor från Formas.

– Vi följer proteinet hela vägen – från råvara till människors tarmar och hur det påverkar vår hälsa, säger Robert Brummer, professor i gastroenterologi och klinisk nutrition vid Örebro universitet, som leder centret.
PAN Sweden studerar hur växtbaserade protein påverkas när råvaran bearbetas till färdigt livsmedel. Forskarna undersöker varför människor väljer att äta växtbaserat och vad som gör att det smakar gott. De studerar hur olika människor bryter ner växtbaserat protein i tarmen – och hur detta påverkas av kostfiber och vilka hälsoeffekter det ger.
– Och sist men inte minst hur kan vi bidra till att samhället ställer om till mer växtbaserad mat, säger Robert Brummer.
Tvärvetenskaplig forskning
Forskningscentret fick 48 miljoner kronor hösten 2020 för att starta upp verksamheten. Forskningen är tvärvetenskaplig och i samverkan med näringsliv och offentlig sektor, och det betyder att forskning om mat, nutrition, teknik, medicin och samhällsvetenskap finns under samma paraply.
– Fortsättningsanslaget är ett kvitto på den höga vetenskapliga kvaliteten i universitetets Mat och hälsa profil och på dess goda förmåga att samverka med andra aktörer. Forskningen har också stor betydelse för svensk livsmedelsberedskap, säger Johan Schnürer, rektor vid Örebro universitet och ordförande i styrgruppen för Campus totalförsvar.
Kontakter
Robert Brummer:
robert.brummer@oru.se
073-842 66 00
Linda HarradinePressansvarig och enhetschefKommunikation och samverkansstöd
Tel:019 301470Tel:0706 431470linda.harradine@oru.seBilder


Länkar
Om oss
Örebro universitet är ett bredduniversitet med starka professionsutbildningar och forskning som spänner över 36 ämnen inom alla vetenskapliga fält. Vi har 15 000 studenter, 85 utbildningsprogram på grundnivå och avancerad nivå och ett stort utbud av fristående kurser. Örebro universitet har samlat spetskompetens inom tre profilområden: AI och robotik, Mat och hälsa och Föroreningar och samhälle.
Följ Örebro universitet
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Örebro universitet
En rask långpromenad i veckan minskar risken för sarkopen obesitas24.2.2026 08:40:55 CET | Pressmeddelande
Äldre personer som är fysiskt aktiva har betydligt lägre risk att drabbas av sarkopen obesitas – en kombination av fetma och svaga muskler. Det visar ny forskning från Örebro universitet. Resultaten pekar på att även måttlig rörelse kan göra stor skillnad.
”Vi kan inte fortsätta som vi gjort hittills”23.2.2026 08:46:32 CET | Pressmeddelande
Naturresurser som luft, vatten och mark har länge setts som självklara och obegränsade. – Vi kan inte fortsätta som vi gjort hittills. Vi måste tänka om kring hur vi använder naturresurser i företagande, säger Örebroprofessor Frans Prenkert. I en vetenskaplig artikel beskriver han hur naturresurser måste behandlas mer som man behandlar maskiner, teknik och personal i ekonomiska sammanhang.
Blodprov kan avslöja risk för tarmsjukdom – långt innan man blir sjuk20.2.2026 08:49:14 CET | Pressmeddelande
Forskare vid Örebro universitet har hittat spår i blodet som kan visa vem som senare i livet riskerar att utveckla ulcerös kolit – en kronisk inflammatorisk tarmsjukdom. Det handlar om spår som kan finnas många år innan de första symtomen märks.
AI och övervakning bidrar till attacker på civila17.2.2026 07:00:00 CET | Pressmeddelande
Massövervakning, AI-system och insamling av personuppgifter väcker nya frågor för internationell rätt i en tid av konflikter. Örebroforskaren Mais Qandeel har undersökt hur tekniken används i Israels krig i Gaza och om den strider mot mänskliga rättigheter och ”krigets lagar”.
Formen kan avgöra hur probiotika hjälper hjärnan16.2.2026 08:01:38 CET | Pressmeddelande
Hur du får i dig probiotika kan avgöra effekten på hjärnan. En studie från Örebro universitet visar på nya möjligheter till individuell anpassning, beroende på om det viktigaste är att till exempel förbättra minnet eller om det är viktigare att minska nedstämdhet.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum