Samarbete Lunds universitet–Sveriges Ingenjörer ger miljöstipendier på 1,5 miljoner
I ett nytt samarbete mellan Lunds tekniska högskola, LTH, och Sveriges Ingenjörers miljöfond får 30 studenter stipendier på 1,5 miljoner under tre år. Målet är att resultaten ska leda till hållbara lösningar i den fysiska miljön och kan även innebära nya företag och jobb.

Samarbetet mellan Lunds tekniska högskola, LTH, och Sveriges Ingenjörers miljöfond innebär att högskolan varje år väljer 10 examensarbeten, totalt 30 examensarbeten under tre år. Miljöfondens styrelse beslutar om stipendier från listan, 500 000 kronor per år och totalt 1,5 miljoner.
Med start våren 2025 kommer de första LTH-studenterna att jobba med sina miljörelaterade examensarbeten under ett halvår och redovisa resultaten försommaren 2025.
Miljöfondens arbete möjliggörs genom att Sveriges Ingenjörers medlemmar och andra sparare skänker två procent av Swedbank Humanfondens värde varje år till förmån för Miljöfonden. Swedbank bidrar som förvaltare av Humanfonden genom att inte ta ut några förvaltningsavgifter i det aktiva arbetet med att öka avkastningen för de som sparar.
– Bland LTH:s studenter finns många av framtidens problemlösare. Att deras kreativa och ofta hårda exjobbande nu kan premieras genom särskilda stipendier lär sporra studenterna ännu mer i att utforska och skapa för morgondagens behov. Många studenter ger redan i dag i samarbetet med näringslivet och industrin viktiga bidrag för att lösa vitt skilda samhällsproblem och förbättra för människor, säger Annika Olsson, rektor vid Lunds Tekniska Högskola.
– Vi är mycket glada över att kunna stötta LTH-studenternas examensarbeten som ska leda till hållbara lösningar i den fysiska miljön och även innebära nya företag och jobb. Pengarna från våra fackmedlemmars fondsparande kan nu utveckla nya tekniska idéer som bidrar till en hållbar framtid, säger Ulrika Lindstrand, ordförande Sveriges Ingenjörer och ordförande Miljöfonden.
Några av de miljöproblem som stipendiaterna har jobbat med är nya metoder för minskade koldioxidutsläpp, optimering av batterilager uppkopplade till elnätet, hållbart byggande med nygamla material och bästa placeringen för att anlägga en våtmark.
Tidigare har Sveriges Ingenjörers miljöfond inlett liknande samarbeten med Linköpings universitet, Chalmers tekniska högskola (chalmers.se), Luleå tekniska universitet (ltu.se) och Kungliga tekniska högskolan (kth.se).
Fakta LTH och Sveriges Ingenjörer
Vid Lunds tekniska högskola – en del av Lunds universitet – läser närmare 10 000 studenter. Varje år publicerar LTH:s forskare omkring 100 avhandlingar och 2 000 vetenskapliga rön. En rad forskningsresultat och studentarbeten förädlas dessutom varje år till innovationer.
Sveriges Ingenjörer är ett fackförbund och en intresseorganisation för landets högskoleutbildade ingenjörer. Organisationen bygger på medlemsinflytande och är demokratisk med visionen att ingenjörerna utvecklar framtidens hållbara samhälle. Sveriges Ingenjörer förvaltar Stiftelsen Sveriges Ingenjörers Miljöfond.
Fakta Miljöfonden
- Stiftelsen Sveriges Ingenjörers Miljöfond bildades 1993 med syftet att stödja projekt, studentarbeten och forskning som bidrar till att förbättra den fysiska miljön i Sverige och vårt närområde.
- Behörig att söka är fysisk person bosatt i Sverige. Medlem i Sveriges Ingenjörer har företrädesrätt till stöd från fonden.
- Årets ansökan öppnade den 1 oktober.
Fakta Swedbank Humanfond
Fonden är en ideell fond där 2 procent av andelsägarnas fondförmögenhet årligen utdelas till ideella organisationer enligt respektive andelsägares val. Fonden har hållbara investeringar som mål och är en så kallad artikel 9-fond i enlighet med Sustainable Finance Disclosure Regulation, SFDR-regelverket.
Kontakter Lunds tekniska högskola, LTH
Jonas Andersson, pressansvarig
jonas.andersson@kommunikation.lu.se
+46462227017, +46727385858
Kontakter
Mattias BengtssonPresschef
Tel:08-33 74 29mattias.bengtsson@sverigesingenjorer.sewww.sverigesingenjorer.se/opinion-och-press/Bilder



Länkar
Sveriges Ingenjörer är fackförbund och intresseorganisation för landets
högskoleutbildade ingenjörer. Förbundet är med cirka 175 000 medlemmar näst störst inom akademikerfederationen Saco. Se även sverigesingenjorer.se
Följ Sveriges Ingenjörer
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Sveriges Ingenjörer
Inget län klarar målet att fler elever ska gå natur eller teknik (korrigerat utskick)11.12.2025 13:45:12 CET | Pressmeddelande
Inget län i Sverige når upp till regeringens mål att 25 procent av gymnasieeleverna ska gå natur eller teknik, visar en ny kartläggning som släpps i dag. Snittet i hela landet ligger på 21 procent och i alla län har utvecklingen gått åt fel håll de senaste fem åren.
Gymnasieelever på natur och teknik bestraffas av dagens betygsystem2.12.2025 12:00:00 CET | Pressmeddelande
Regeringen vill att fler elever ska läsa natur eller teknik men elever som väljer naturvetenskaps- eller teknikprogrammet på gymnasiet får lägre slutbetyg än jämförbara elever på andra högskoleförberedande program. Detta visar en ny rapport, som släpps i dag. Resultatet gör att ungdomar väljer bort dessa utbildningar av taktiska skäl, vilket hotar Sverige som tekniknation.
Entreprenadingenjör i Malung-Sälen invald i förbundsstyrelsen Sveriges Ingenjör25.11.2025 15:55:50 CET | Pressmeddelande
Artem Adylev, entreprenadingenjör på Vatten & Avfall i Malung Sälen AB och räddningspersonal i beredskap i räddningstjänsten, valdes på tisdagen in i förbundsstyrelsen för Sveriges Ingenjörer.
Chalmersingenjör invald i förbundsstyrelsen Sveriges Ingenjör25.11.2025 15:55:32 CET | Pressmeddelande
Peter Hellqvist, civilingenjör som arbetar med alumnkontakter på Chalmers tekniska högskola i Göteborg, valdes på tisdagen in i förbundsstyrelsen för Sveriges Ingenjörer.
Hela Sverige måste satsa på AI för vår konkurrenskraft25.11.2025 15:55:07 CET | Pressmeddelande
Sveriges förmåga och ambitioner på AI-området måste förstärkas. Det anser Sveriges Ingenjörer, som under tisdagen antog en AI-politisk inriktning för kommande år.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum