Konkurrensverket

Konkurrensverket utreder åtgärder för starkare konkurrens på drivmedelsmarknaden

7.10.2024 13:14:22 CEST | Konkurrensverket | Pressmeddelande

Dela

Drivmedelsmarknaden präglas av hög koncentration. Fyra bolag dominerar marknaden och inträdesbarriärerna för nya aktörer är höga. Ett utmärkande drag är också att de ledande bolagen nära följer varandras prissättning. Bättre information om priser och åtgärder som gör det svårare för bolagen att kopiera varandras prissättning skulle kunna stärka konkurrensen, enligt Konkurrensverket.

Det framgår av delrapporten Hur påverkar konkurrensen priserna på bensin och diesel? som Konkurrensverket publicerar inom ramen för det pågående arbetet med att kartlägga och analysera drivmedelssektorn. Analysen, som genomförs på uppdrag av regeringen, omfattar drivmedelsbolagens försäljning, prissättning, marginaler, affärsmodeller och framtidsplaner.

Konkurrensverkets kartläggning av drivmedelsmarknaden visar att den präglas av en stel marknadsstruktur med hög koncentration och höga inträdeshinder. Fyra bolag står för omkring tre fjärdedelar av försäljningsvolymen av bensin och diesel till slutkund.

Pumppriserna på drivmedel styrs i stor utsträckning av de rekommenderade priser som de större aktörerna publicerar på sina webbplatser. Drivmedelsbolaget Circle K är prisledare. Det betyder att övriga bolag följer efter de ändringar av rekommenderade priser som Circle K kommunicerar. Det bidrar till en mycket homogen prisbild på drivmedel över hela landet. Enligt Konkurrensverkets undersökning har också lokala priskrig, det vill säga situationer när konkurrerande bensinstationer svarar på varandras prissänkningar, avtagit under senare år.

– Vår utredning visar att prisbildningen på drivmedelsmarknaden präglas av prisledarskap och att rekommenderade priser publiceras offentligt. Att företag prissignalerar kan vara problematiskt ur konkurrenssynpunkt, säger Konkurrensverkets chefsekonom Arvid Fredenberg.

Den begränsade konkurrensen medför också att konsumenternas intresse för de prisskillnader som ändå förekommer inte är särskilt stort. Det lönar sig sällan att åka en omväg för att köpa billigare bensin, enligt Konkurrensverkets undersökning.

Konkurrensverket har även studerat internationella analyser av olika drivmedelsmarknader och konstaterar att många länder har liknande konkurrensproblem. Flera av undersökningarna innehåller förslag på hur konkurrensen kan främjas, till exempel mer aktuell prisinformation för konsumenter baserat på mobilappar. Det är något som även svenska konsumenter har visat intresse för.

– Vi ser nu behov av att närmare utreda förutsättningarna för åtgärder som stimulerar till ökad priskonkurrens på den svenska drivmedelsmarknaden. Utgångspunkten bör då vara frågor som rör bolagens prisstrategier och konsumenternas tillgång till aktuell och relevant prisinformation, säger Arvid Fredenberg.

För ytterligare information, kontakta:

Karl Lundvall, projektledare, tfn 08-700 15 56, karl.lundvall@kkv.se

Läs mer på www.konkurrensverket.se

Nyckelord

Kontakter

Följ Konkurrensverket

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Konkurrensverket

Ny vägledning ska främja effektivare konkurrens i dagligvaruhandeln16.4.2026 14:23:40 CEST | Pressmeddelande

Den svenska dagligvaruhandeln är starkt koncentrerad. Det är svårt att etablera nya butiker och mer än var tredje kommun saknar lågprisbutik. På regeringens uppdrag har Konkurrensverket tagit fram en vägledning som ska stödja kommunerna i arbetet med att främja en effektiv konkurrens i dagligvaruhandeln. För att stärka konkurrensen föreslår Konkurrensverket även ett tillägg i plan- och bygglagen.

Förmedlare av försäkringsmedicinsk rådgivning får betala bot och förbjuds att tillämpa exklusivavtal19.3.2026 11:26:55 CET | Pressmeddelande

Konkurrensverket har i dag beslutat att företaget Mavera ska betala drygt 14 miljoner kronor i konkurrensskadeavgift för missbruk av dominerande ställning. Konkurrensverket ålägger samtidigt Mavera att upphöra att tillämpa exklusivavtal som förbjuder de försäkringsmedicinska rådgivare som företaget anlitar att utföra uppdrag åt konkurrerande förmedlingstjänster.

Bättre prisinformation ska göra det enklare för djurägare att välja djursjukvård27.2.2026 08:53:57 CET | Pressmeddelande

När djurägare söker vård för sina sjuka eller skadade djur är informationen om priser och behandlingsalternativ i många fall oprecis, svår att förstå eller ofullständig. Konkurrensverket lämnar nu flera förslag som ska öka pristransparensen inom djursjukvården. Förslagen handlar om att stärka djurägarnas position i mötet med djursjukvården och samtidigt ge kliniker och djursjukhus ökade möjligheter att konkurrera med pris och kvalitet.

Avtal om drift av hamnterminal var otillåten direktupphandling13.2.2026 15:27:18 CET | Pressmeddelande

Göteborgs Hamn ingick ett arrendeavtal för drift av en hamnterminal. Efter en överprövning konstaterade en domstol att arrendeavtalet var en tjänstekoncession som skulle ha upphandlats enligt upphandlingsreglerna. Under arbetet med att få ett nytt avtal på plats, och för att säkra den löpande driften av terminalen, genomförde bolaget en otillåten direktupphandling. Konkurrensverket har därför beslutat att Göteborgs Hamn ska betala 1,7 miljoner kronor i upphandlingsskadeavgift.

Skarpare verktyg ska stänga ute kriminella och oseriösa aktörer från valfrihetssystemen19.12.2025 09:56:34 CET | Pressmeddelande

För att försvåra för kriminella och oseriösa aktörer att verka inom välfärdssektorn föreslår Konkurrensverket flera förändringar i regelverket för de valfrihetssystem som finns inom kommuner och regioner, samt inom Arbetsförmedlingen. Det kommer ge upphandlande myndigheter skarpare verktyg att stänga ute organiserad brottslighet från samhällsekonomin.

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye