Diskriminering när skola stängde av elev
23.10.2024 09:07:00 CEST | Diskrimineringsombudsmannen | Pressmeddelande
Det var diskriminering som har samband med funktionsnedsättning när en kommunal skola i Hallands län stängde av en elev under en veckas tid. DO begär nu att kommunen ska betala 30 000 kronor i diskrimineringsersättning till eleven.
Eleven, som har en neuropsykiatrisk funktionsnedsättning, stängdes av under en veckas tid. Enligt kommunen motiverades avstängningen av behovet att organisera en annan skolgång för eleven.
– Avstängning är en ingripande åtgärd, som det i detta fall saknats fog för och som inte får användas för att skolan inte kan tillgodose en fungerande skolgång för en elev med behov av stöd. Ett sådant förfarande utgör diskriminering, säger Sofie Rykowski, processförare på DO.
DO gör bedömningen att det har varit fråga om diskriminering. Kommunen har till den 18 november på sig att betala den begärda diskrimineringsersättningen. Därefter kommer DO lämna in en stämningsansökan till tingsrätten.
DO 2024/6071
Nyckelord
Kontakter
Clas LundstedtPressansvarig
Foto: Hans Alm
DO arbetar för ett samhälle fritt från diskriminering.
Läs mer om vår verksamhet på www.do.se.
Följ Diskrimineringsombudsmannen
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Diskrimineringsombudsmannen
Diskriminering när trädgårdscenter valde bort gravid kvinna12.5.2026 09:00:00 CEST | Pressmeddelande
Trädgårdscentret Blomsterglädje i Motala diskriminerade en kvinna när de valde att avbryta ett anställningsförfarande efter att det kommit fram att kvinnan var gravid. Den bedömningen gör DO och begär nu att bolaget betalar 50 000 kronor i diskrimineringsersättning till kvinnan.
Diskriminering när anställningsintervju ställdes in29.4.2026 09:00:00 CEST | Pressmeddelande
Det var diskriminering när ett bageriföretag ställde in en anställningsintervju efter att ha fått kännedom om att den arbetssökande har en hörselnedsättning. Den bedömningen gör DO och begär nu att företaget betalar 50 000 kronor i diskrimineringsersättning till den arbetssökande.
Diskriminering när gravid konsult blev uppsagd23.4.2026 09:00:00 CEST | Pressmeddelande
En konsult som var anställd hos ett bemanningsföretag och som genom det hade ett uppdrag för ett annat företag blev diskriminerad av båda bolagen när hon blev uppsagd i samband med graviditetsrelaterad frånvaro. Den bedömningen gör DO och begär därför att båda bolagen betalar 45 000 kronor i diskrimineringsersättning till kvinnan.
Kvinna avskedad under föräldraledighet – konditori bröt mot föräldraledighetslagen22.4.2026 09:15:00 CEST | Pressmeddelande
Diskrimineringsombudsmannen, DO, bedömer att det var ett missgynnande enligt föräldraledighetslagen när en kvinna som arbetade som cafébiträde blev avskedad under sin föräldraledighet. Nu begär DO att arbetsgivaren betalar skadestånd till kvinnan.
Diskriminering att kräva handskakning för läkarbesök21.4.2026 09:02:00 CEST | Pressmeddelande
Det var diskriminering när en läkare krävde att en man med autism skulle hälsa genom att ta i hand för att få genomföra ett läkarbesök. Den bedömningen gör Diskrimineringsombudsmannen, DO, och begär nu att Västra Götalandsregionen ska betala 30 000 kronor i diskrimineringsersättning till mannen.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum