Nyhet! Apollo lanserar unik kombination i Gambia
Apollos resenärer kan nu kombinera dagar på ett vackert strandhotell med en vistelse på en äventyrlig lodge längs den berömda flodstranden.

Sedan Apollo lanserade Gambia som sitt nyaste vinterresmål har försäljningen överträffat alla förväntningar och totalt 5 av 10 resor är redan sålda.
Intresset för det lilla landet med det stora hjärtat är särskilt tydligt bland aktiva och äventyrslystna par i åldersgruppen 30-55 år. Det är därför ingen slump att det var här researrangören valde att öppna sitt senaste Apollo Sports-hotell - eller att hotellet toppar listan över researrangörens mest populära hotell i Gambia.
För att möta det stora intresset för aktivitet och äventyr utökar Apollo nu sin hotellportfölj ytterligare. Den här gången med en autentisk lodge omgiven av frodig natur och rikt djurliv längs den ikoniska flodbanken!
- Gambia är kanske mest känt för sina milslånga sandstränder, men det är kulturen, naturen och den unika gästfriheten som är de främsta anledningarna till att så många människor verkligen älskar landet. För oss som researrangör var det därför viktigt att göra det enkelt för våra resenärer att uppleva alla dessa aspekter - och komma under ytan i detta magiska lilla land”, säger Martina Krantz, pressansvarig på Apollo.
Ja, tack – bägge två!
Med Apollos nya kombinationsalternativ behöver resenärerna inte välja mellan härligt strandliv och oförglömliga äventyr. Resenärerna bor fem nätter på ett av researrangörens många strandhotell och två nätter på unika AbCa's Creek Lodge längs den berömda Gambiafloden inåt landet.
På lodgen bor man i enkla, små stugor omgivna av floden, charmiga bryggor med mysiga sittplatser, färgglada fåglar och lekfulla apor. I din vistelse ingår en båttur genom mangroveskogen där du kommer ännu närmare djurlivet - samt en rundtur i en öppen jeep där du får uppleva det lokala vardagslivet i närliggande byar.
- Gambia må vara litet, men upplevelserna är stora, unika och rikliga. Under en vecka här kan du fånga solstrålarna på en underbar strandbar, låta smaklökarna löpa amok på otaliga restauranger, få nya vänner på yogaplattformen, utforska spektakulära landskap, fylla resväskan med spännande kunskap och inte minst uppleva den överlägset varmaste gästfriheten i Afrika. Med andra ord, om du är ute efter en unik semesterupplevelse är det ingen tvekan om vart jag skulle åka i vinter”, säger Krantz.
Praktisk information
Apollos resor till Gambia går från november till april och hos researrangören kan du boka både paketresor och endast flyg. Från Stockholm går resan via Köpenhamn och därifrån kan du välja mellan tre olika flygklasser: SAS Charter Standard, SAS Charter Plus och SAS Charter Business.
Alla klasser har två serveringar per resväg, individuella HD-skärmar med inbyggd underhållning och handbagage ingår.
Nyckelord
Kontakter
Martina KrantzPressansvarig
Tel:+46 8 673 91 00martina.krantz@apollo.seApollos pressjour
För journalister och media.
Bilder
Om oss
Apollo är en av Nordens ledande researrangörer med uppåt 500 medarbetare och en miljon resenärer årligen. Med oss kan kunder resa till hela världen, oavsett om de vill åka på en avslappnande sol- och badsemester, ta en träningsvecka i värmen eller spendera en weekend i någon spännande storstad. Vi arrangerar charterresor, träningsresor, cityresor och kryssningar och erbjuder dessutom säker bokning av flyg och hotell separat om kunden föredrar att själv sätta ihop sin resa.
Apollo bildar tillsammans med specialistarrangörerna Golf Plaisir, Lime Travel och Xtravel samt sportresorten Playitas, gruppen DER Touristik Nordic AB. Vi är sedan 2015 del av den privatägda tyska koncernen REWE med över 300 000 medarbetare. Apollo arbetar aktivt för hållbart resande och socialt ansvar och vi samarbetar med SOS Barnbyar, Ecpat, SOK (Sveriges Olympiska Kommitté) samt är fullvärdiga medlemar i DER Touristik Foundation. Apollo är Travelife-certifierade sedan 2015.
Följ Apollo
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Apollo
Apollo utökar sin satsning på Italien25.3.2025 08:00:00 CET | Pressmeddelande
Från de italienska Alperna utökar researrangören nu sitt program ytterligare genom att lansera Apulien och Amalfikusten, och erbjuder därmed totalt 10 unika resmål i Italien.
Apollo Sports anammar årets största träningstrender24.3.2025 15:50:35 CET | Pressmeddelande
Nordens största arrangör av träningsresor och rena sporthotell utökar sin portfölj med nya evenemang och anläggningar.
Thailandfeber: Apollo rapporterar rekordförsäljning!18.3.2025 10:05:00 CET | Pressmeddelande
Hittills i år har researrangörens försäljning av resor till Thailand ökat med imponerande 53 procent jämfört med förra året.
Apollo satsar stort på det grekiska fastlandet13.3.2025 08:58:46 CET | Pressmeddelande
Greklandsexperten utökar sitt utbud med sju nya semesterorter i sommar!
SOK förlänger samarbetet med Apollo Sports18.2.2025 10:00:00 CET | Pressmeddelande
Sedan 2013 har researrangören Apollo varit officiell leverantör av träningsläger till Sveriges Olympiska Kommitté och stödprogrammet Topp och Talang. Nu förlängs samarbetet i ytterligare två år till och med 2026.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum