Läkemedelsverket utvecklar nationell lägesbild över medicinteknik
Den första delrapporten i uppdraget om att möjliggöra en nationell lägesbild och en produktionskartläggning av medicintekniska produkter i Sverige, är överlämnad till regeringen. Det är tre tidigare regeringsuppdrag som nu blir ett.

Delrapporten beskriver det uppdrag som myndigheten genomfört inom området brist på medicintekniska produkter. De tidigare uppdragen har föreslagit utökade utredningar och åtgärder som behöver genomföras för att komma ytterligare ett steg på vägen för en mer grundad bild av tillgänglighetssituationen.
– Det är ett omfattande och mycket välkommet uppdrag. Tre tidigare regeringsuppdrag blir ett med många pusselbitar som behöver komma på plats för att möjliggöra tillgänglighetsarbetet för medicinteknik, säger Helena Dzojic, enhetschef på Läkemedelsverket.
Fem delområden och krav på samarbete
Nuvarande uppdrag är indelat i fem delområden:
- Föreslå hur en kategorisering och identifiering av medicintekniska produkter ska införas i Sverige.
- Bedöma om ett registreringskrav för den som erbjuder medicinteknik på den svenska marknaden bör kompletteras eller utökas.
- Utveckla Läkemedelsverkets förmåga att ta fram nationella lägesbilder för att förebygga och hantera brist på tillgång till medicintekniska produkter. Läkemedelsverket ska alltså kunna ta fram lägesbilder över tillgången till medicintekniska produkter och vid kritiska eller potentiellt kritiska bristsituationer kunna uppmärksamma berörda aktörer på detta när det krävs.
- Analysera vad som krävs för att Läkemedelsverket ska kunna göra en produktionskartläggning för medicintekniska produkter i Sverige.
- Aktivt delta i utvecklingen av Eudamed för att säkerställa att de svenska behoven omhändertas.
– Det här uppdraget kräver att vi samarbetar med och hämtar information från många aktörer. För det är många förutsättningar som ännu inte är på plats. Författningsstöd, verksamhetsprocesser och systemstöd, samtidigt med nya krav från till exempel EU-förordningar där Läkemedelsverket ska kunna agera vid en potentiell kris, avslutar Helena Dzojic.
Läkemedelsverket ska delredovisa uppdraget i december 2025 och i december 2026 samt slutredovisa uppdraget till Regeringskansliet senast den 31 oktober 2027.
Kontakter
Läkemedelsverkets presstjänst
Tel:018-18 36 25press@lakemedelsverket.seLänkar
Läkemedelsverket arbetar för att patienten, hälso- och sjukvården samt djursjukvården får tillgång till säkra och effektiva produkter och att de används ändamålsenligt och effektivt. Läkemedelsverkets vision är att vara en ledande kraft i samverkan för bättre hälsa.
Följ Läkemedelsverket
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Läkemedelsverket
Ann Lindberg blir ny generaldirektör för Läkemedelsverket23.4.2025 08:31:12 CEST | Pressmeddelande
Regeringen har utsett Ann Lindberg till ny generaldirektör och chef för Läkemedelsverket. Det meddelade sjukvårdsminister Acko Ankarberg Johansson på en pressträff. Ann Lindberg tillträder tjänsten den 1 maj 2025.
EU godkänner läkemedel för tidig Alzheimers sjukdom16.4.2025 11:37:59 CEST | Pressmeddelande
Europakommissionen har godkänt ett nytt läkemedel för behandling av tidig Alzheimers sjukdom. Godkännandet innebär att läkemedlet Leqembi får användas inom EU, men bara för en avgränsad grupp patienter och med tydliga krav på riskhantering.
Mer kunskap ska rädda liv vid opioidförgiftning15.4.2025 10:55:45 CEST | Pressmeddelande
Regeringen ger Läkemedelsverket i uppdrag att utveckla och sprida kunskapen om användningen av läkemedel som verkar som opioidantagonister som till exempel Naloxon.
Gemensamma nordiska förpackningar på engelska27.3.2025 08:46:02 CET | Pressmeddelande
De två första gemensamma nordiska läkemedlen med engelsk text har nu godkänts för användning i alla nordiska länder. Detta gör de små nordiska marknaderna mer attraktiva och förbättrar tillgången på viktiga läkemedel.
Ny handlingsplan för bättre läkemedelsanvändning26.3.2025 15:00:00 CET | Pressmeddelande
En ny handlingsplan för den nationella läkemedelsstrategin har tagits fram av Centrum för bättre läkemedelsanvändning, (CBL) på Läkemedelsverket. Handlingsplanen är framtagen tillsammans med 20 myndigheter och organisationer inom den nationella läkemedelsstrategin.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum