Pressinbjudan: Välkommen till Tylösandsseminariet Studio ”Körkort: En rättighet eller ett ansvar? – Hur påverkar utbildningen trafiksäkerheten?”
Tema denna gång är ”Körkort: En rättighet eller ett ansvar? – Hur påverkar utbildningen trafiksäkerheten?”. Ett inspirerande och högaktuellt seminarium om trafiksäkerhet och körkortets framtid fullt av spännande insikter, viktiga fakta och framtidens möjligheter inom trafiksäkerhet och körkortsutveckling. Seminariet riktar sig till dig som arbetar med eller är intresserad av trafikfrågor, ungdomars säkerhet och framtidens regelverk för körkort.

Välkommen till ännu en digital livesändning av Tylösandsseminariet Studio som arrangeras KOSTNADSFRITT den 12 december mellan kl. 9-12. Temat denna gång är ”Körkort: En rättighet eller ett ansvar? – Hur påverkar utbildningen trafiksäkerheten?”. Seminariet leds av välkända och omtyckta programledaren Sverker Olofsson.
Under dagen kommer vi att lyfta frågor så som:
- Antalet A-traktorer ökar – men nu minskar olyckorna.
- Är körkortsutbildningen i fas med dagens trafiksystem?
- Digitala körkort – en framtida möjlighet?
- Körkortsturism och förfalskningar – växande utmaningar för rättsväsendet.
- Trafiksäkerhetsutbildning att köra bil i arbetet är en arbetsmiljöfråga.
Med Tylösandsseminariet Studio erbjuder MHF värdefull kunskap för alla som bryr sig om trafiksäkerhet och vill bidra till ett säkrare samhälle. Passa på att lyssna på engagerade talare och delta i viktiga diskussioner.
Moderator: Sverker Olofsson
Dag/tid: Torsdag 12 december mellan kl. 9-12
Plats: Digitalt via https://www.okplay.se/tylosand
Presskontakt
Har du frågor om Tylösandsseminariet Studio? Välkommen att kontakta Anna Welleman, projektledare för Työsandsseminariet och Tomas Jonsson, trafiksäkerhetsansvarig för MHF.
Anna Welleman
Projektledare Tylösandsseminariet Studio
telefon: 070-642 65 22
e-post: anna.welleman@mhf.se
Tomas Jonsson
Trafiksäkerhetsansvarig MHF
telefon: 070-564 37 36
e-post: tomas.jonsson@mhf.se
Nyckelord
Kontakter
Anna WellemanProjektledare MHF för Tylösandsseminariet Studio
Tel:070-642 65 22anna.welleman@mhf.seTomas JonssonVD för MHF Test Lab och trafiksäkerhetsansvarig
Tel:070-564 37 36tomas.jonsson@mhf.seBilder

Länkar
MHF - http://mhf.se/ Motorförarnas Helnykterhetsförbund bildades 1926, och arbetar för att ingen ska dö av rattfylleri. MHF är en ideell medlemsorganisation och har lokalavdelningar i hela landet.
Följ MHF
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från MHF
Delta i Tylösandsseminariet Studio: ”När erfarenhet möter risk – om äldre och trafiksäkerhet”5.12.2025 14:51:02 CET | Pressinbjudan
Den 10 december sänder MHF Tylösandsseminariet Studio. Den här gången fokuserar vi på äldre och trafiksäkerhet. Allt fler svenskar är äldre, friska längre, och fortsätter köra bil. Det är positivt för frihet och delaktighet, men ställer nya krav på hur vi arbetar med trafiksäkerhet, vård, tillsyn och stöd.
MHF uppmärksammar “Vecka 45” nationella uppmärksamhetsveckan om alkohol, i år med fokus på äldre och alkohol30.10.2025 13:33:41 CET | Pressmeddelande
Under vecka 45 uppmärksammar MHF den årliga alkoholtemaveckan. I år riktas ljuset mot en grupp som sällan står i fokus i alkoholdebatten, nämligen äldre och alkohol.
MHF slår larm – många unga tror att cannabis är ofarligt i trafiken: ”En tickande bomb”20.10.2025 10:17:51 CEST | Pressmeddelande
En ny undersökning från Ipsos visar att fyra av fem unga svenskar uppfattar cannabis som farligt i trafiken. Det finns dock stora kunskapsbrister om hur länge cannabis verkar och hur mycket det påverkar körförmågan. Elva procent av svenskarna i undersökningen uppger att de har suttit i en bil som körts av en cannabispåverkad förare. Nio procent tror inte att cannabis påverkar hur en förare är bakom ratten.
26 september: Sverige uppmärksammar Trafiknykterhetens Dag – MHF i rikstäckande samverkan med Bilprovningen22.9.2025 09:01:04 CEST | Pressmeddelande
Den 26 september 2025 uppmärksammar MHF Trafiknykterhetens Dag över hela landet – i år i nära samverkan med Bilprovningen på stationer runt om i Sverige. Syftet är att sätta ljuset på de människor som drabbas av rattfylleri och mobilisera fler att agera mot alkohol- och drogpåverkan i trafiken.
Rättelse: fel ordval i MHF:s pressmeddelande om elsparkcyklar18.9.2025 11:51:21 CEST | Pressmeddelande
I vårt tidigare pressmeddelande ”MHF kräver skärpta regler för elsparkcyklar” råkade ett felaktigt ordval smyga sig in i en mening om vår granskning. Ordet ”olagliga” ska vara ”lagliga”.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum