Fler ska gå arbetsmarknadsutbildningar 2025
Det nya året inleds med besked från regeringen att fler arbetssökande ska gå arbetsmarknadsutbildningar. Detta är det något som Transportföretagen länge arbetat för och välkomnar.

I regleringsbrevet för 2025 får Arbetsförmedlingen nu uppdraget att redovisa en plan för hur antalet deltagare i arbetsmarknadsutbildningar ska öka. Detta kan bli en viktig åtgärd för transportsektorn, där många branscher idag har svårt att hitta ny personal.
- Vi har vid flera kontakter med regeringen under 2024 signalerat behovet av att öka antalet arbetsmarknadsutbildningar. Att Arbetsförmedlingen nu får uppdraget att ta fram en plan som syftar till just det är mycket välkommet – särskilt då stora delar av transportsektorns kompetensförsörjning är beroende av fungerande arbetsmarknadsutbildningar, säger Caj Luoma, chef för kompetensförsörjning på Transportföretagen.
För att arbetsmarknadsutbildningar ska bidra till kompetensbehovet i transportsektorn behövs förutom antalet platser även att utbildningarna är relevanta och kvalitativa.
- Vi ser fram emot en fortsatt konstruktiv dialog med politiken och Arbetsförmedlingen när det gäller arbetsmarknadsutbildningarna. Dels för att få fler i arbete, dels för att möta rekryteringsbehovet i transportsektorn, avslutar Caj Luoma.
Läs regeringens pressmeddelande här.
Läs mer om Transportföretagens arbete för transportsektorns kompetensförsörjning här.
Kontakter
Seth ÖrbrinkPressansvarig, Transportföretagen
Tel:072-3266020seth.orbrink@transportforetagen.seTransportföretagen är transportnäringens bransch- och arbetsgivarorganisation och samlar 9 200 medlemsföretag med cirka 200 000 anställda.
Följ Transportföretagen
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Transportföretagen
Inbromsning av utlandspaket till när svenskar e-handlar7.2.2025 08:00:00 CET | Pressmeddelande
Transportföretagens Paketindex för helåret, Black Friday och fjärde kvartalet 2024 visar på ännu ett rekordår för den svenska e-handeln. Utlandspaketen var årets tillväxtraket, men stannade helt av i ökning under årets sista kvartal. Att baksidorna av de kinesiska lågprissajterna har uppmärksammats i samhällsdebatten, kan vara en förklaring.
Kommuner och regioner ska få större inflytande över flyglinjer31.1.2025 16:21:54 CET | Pressmeddelande
Trafikverket öppnar i en ny rapport upp för större kommunalt och regionalt inflytande över flygtrafiken. Det är ett steg i rätt riktning, men kan också innebära utmaningar.
Inga nya piloter när yrkeshögskolan tilldelas platser29.1.2025 16:38:58 CET | Pressmeddelande
Idag beviljade Myndigheten för yrkeshögskolan ansökningar om att bedriva yrkeshögskoleutbildningar. Samtidigt som en del beviljade utbildningar rör transportsektorn, förbises trafikflyget helt.
Turistbussar bortses när Sverige ska nå mål om laddinfrastruktur29.1.2025 10:47:09 CET | Pressmeddelande
Sverige är på god väg att nå flera EU-mål om utbyggd publik laddinfrastruktur, enligt ett handlingsprogram som regeringen lämnat över till EU-kommissionen. Däremot glöms turistbussar bort.
Välkommet regeringsbesked: Sjö- och luftfartens omställning ska påskyndas20.1.2025 09:29:06 CET | Pressmeddelande
Regeringens beslut att ge Energimyndigheten i uppdrag att analysera och föreslå stöd för att påskynda omställningen till en fossilfri sjö- och luftfart, är ett betydande steg framåt. Att Energimyndigheten nu uppdras att föreslå utformningen av sådana stöd visar en tydlig vilja från regeringen att prioritera en snabb och effektiv omställning inom transportsektorn.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum