Det handlar om livet – nu genomförs nationella strategin för psykisk hälsa och suicidprevention
14.1.2025 14:56:36 CET | Läkemedelsverket | Pressmeddelande
Läkemedelsverket är en av de 25 myndigheter som ska medverka i genomförandet av den nya strategin för psykisk hälsa och suicidprevention, under ledning av Folkhälsomyndigheten och Socialstyrelsen. En korrekt och väl avvägd läkemedelsbehandling spelar en central roll inom området.

Den nationella strategin som nu är beslutad ska skapa en gemensam och långsiktig inriktning för arbetet med psykisk hälsa och suicidprevention under de kommande tio åren. Målet är att främja psykiskt välbefinnande, förebygga psykisk ohälsa och suicid samt förbättra livsvillkoren för personer som lever med olika psykiatriska tillstånd.
– En korrekt och väl avvägd läkemedelsbehandling är en avgörande del av arbetet med att främja psykisk hälsa och förebygga suicid. För att säkerställa att nyttan med behandlingen överväger riskerna har Läkemedelsverket ett viktigt ansvar att tillhandahålla tydliga riktlinjer till behandlande läkare. Därför är det av största vikt att vi fortsätter att prioritera och utveckla arbetet inom detta område, säger Lena Thunander Sundbom, Läkemedelsverket.
I det nya uppdraget med den nationella strategin kommer Läkemedelsverket att medverka i att ta fram en myndighetsgemensam handlingsplan inom området samt att ta initiativ till och utforma olika insatser baserat på handlingsplanen. Läkemedelsverket har sedan flera år ett pågående regeringsuppdrag att stärka och utveckla insatserna inom psykisk hälsa och suicidprevention. Där genomförs flertalet informationsinsatser, bland annat en kampanj om säker förvaring av läkemedel.
Nyckelord
Kontakter
Läkemedelsverkets presstjänst
Tel:018-18 36 25press@lakemedelsverket.seBilder

Länkar
Läkemedelsverket arbetar för att patienten, hälso- och sjukvården samt djursjukvården får tillgång till säkra och effektiva produkter och att de används ändamålsenligt och effektivt. Läkemedelsverkets vision är att vara en ledande kraft i samverkan för bättre hälsa.
Följ Läkemedelsverket
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Läkemedelsverket
Ny pusselbit stärker Sveriges position för kliniska prövningar23.4.2026 11:01:00 CEST | Pressmeddelande
Nu presenteras ett uppdaterat kunskapsunderlag kring decentraliserade processer i kliniska prövningar (DCT), som ytterligare stärker bilden av Sverige som en attraktiv miljö för framtidens prövningar. Bakom underlaget står en arbetsgrupp med representanter från akademi, hälso- och sjukvård och läkemedelsindustri, med stöd av Swetrial.
Stabil tillgång till läkemedel – men ökad beredskap i ljuset av omvärldsläget23.4.2026 07:03:00 CEST | Pressmeddelande
Läkemedelsverket ser i dagsläget inga störningar i tillgången till läkemedel i Sverige kopplade till kriget i Mellanöstern. Myndigheten stärker sin beredskap och samverkan med näringsliv och myndigheter genom Aktörsgemensamt dialogmöte för läkemedelstillgänglighet (ADL).
Barns hälsa ska stärkas genom uppdaterat kunskapsstöd21.4.2026 07:37:54 CEST | Pressmeddelande
Läkemedelsverket har vidareutvecklat och uppdaterat det nationella kunskapsstödet för läkemedelshantering till barn och ungdomar. Syftet är att ge hälso- och sjukvården förnyad vägledning genom hela läkemedelsprocessen – från ordination och iordningställande till administrering, uppföljning och patientsäkerhet.
Ny handlingsplan inom nationella läkemedelsstrategin20.4.2026 09:00:00 CEST | Pressmeddelande
Sveriges nya handlingsplan för bättre läkemedelsanvändning 2026 är nu klar. Årets plan innehåller fyra nya aktiviteter – bland annat ett nationellt arbete för att minska kassationen av läkemedel – och har tagits fram av Centrum för bättre läkemedelsanvändning (CBL) tillsammans med 20 myndigheter och organisationer.
Myndigheter slutrapporterar: Informationsinsatser har ökat kunskapen om riskerna med lustgas13.4.2026 09:21:04 CEST | Pressmeddelande
Läkemedelsverket, Folkhälsomyndigheten och länsstyrelserna har nu slutredovisat regeringsuppdraget att sprida information om riskerna med att ta lustgas i berusningssyfte. Efter flera kunskapshöjande kampanjer och en ny lagstiftning ser Giftinformationscentralen nu en tydlig minskning i antalet samtal om lustgasförgiftningar.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum