Neuroförbundet ger både ris och ros till regeringens budget
En av Neuroförbundets två viktigaste önskningar inför budgeten uppfylldes när regeringen igår meddelade att statsbidraget till funktionshinderorganisationerna höjs. ”Det känns fantastiskt att regeringen äntligen lyssnat”, säger Lise Lidbäck, ordförande i Neuroförbundet. En annan positiv nyhet är den föreslagna indexeringen av assistansersättningen, som skulle skapa en större förutsägbarhet för de av Neuroförbundets medlemmar som har personlig assistans. Mindre positivt är det begränsade generella satsningarna på sjukvård, som dock innehåller några välkomna delar.

Statsbidraget till funktionsrättsorganisationerna har successivt urholkats under många år. En mindre höjning har genomförts sedan 2008 och statsbidraget har inte följt vare sig inflationen eller årliga höjningar av löner och hyror. Igår kom det efterlängtade beskedet att statsbidragen till funktionsrättsorganisationer höjs med drygt 10 procent under en treårsperiod. På regeringens presskonferens motiverades höjningen med att funktionsrättorganisationerna har en särskild och unik kompetens som är viktig att ta tillvara.
”Att statsbidraget håller en rimlig nivå och exempelvis följer inflationen är en absolut förutsättning för att vi ska kunna utföra vår viktiga roll med att ge stöd till våra medlemmar och fortsätta vårt långsiktiga arbete för bättre livsvillkor för personer med neurologisk diagnos”, säger Lise Lidbäck.
Neuroförbundet välkomnar också den föreslagna indexeringen av assistansersättningen och höjningen på 3 procent, även om den är alldeles för låg.
”Höjningen hade behövt vara större för att motsvara kostnadsökningarna för assistansen, men den föreslagna indexeringen skapar mer trygghet och framförhållning vad gäller schablonen”, fortsätter Lise Lidbäck. ”Det är ju statens ansvar att se till att resurserna räcker för att rättigheten personlig assistans ska kunna tillgodoses.”
När det gäller det jämförelsevis knappa tillskottet till vården känner Neuroförbundet oro. ”Vi ser att neurosjukvården är hårt ansträngd med oroande siffror från vår senaste medlemsundersökning, som visar stora försämringar över tid, bland annat vad gäller väntan på diagnos och tillgång till rehabilitering, säger Lise Lidbäck. ”Vi hade gärna sett riktade anslag för att öka tillgängligheten till just neurosjukvård. Här krävs fler neurologer, men också kompetensökningar hos primärvården och ökad nationell styrning då vården är så ojämlik över landet.”
I övrigt ser Neuroförbundet positivt på satsningarna på en nationell vårdförmedling och på att korta vårdköerna, även de fortsatt ökande anslagen till reformen god och nära vård är angelägna.
”Det här är nyckelområden för många av våra medlemmar, som kan behöva vänta länge på att träffa neurolog, därför att de bor på en plats i landet där antalet neurologer är otillräckligt. Att genom en nationell vårdförmedling underlätta besök och behandling på annat håll där det finns kapacitet kan göra stor skillnad. Vi ser också fram emot effekterna av satsningen på att korta vårdköerna och på den mycket angelägna utredning som ska undersöka hur vårdgarantin kan skärpas.”, avslutar Lise Lidbäck.
Om oss
Neuroförbundet är en partipolitiskt oberoende intresseorganisation för människor i Sverige som lever med neurologiska diagnoser eller symtom samt deras familj och anhöriga. Vi finns för att ge våra medlemmar information, stöd och framtidstro.
Vårt mål är att personer som lever med neurologiska diagnoser ska ha samma möjligheter och rättigheter som alla andra. Utgångspunkten är att alla har rätt till ett värdigt liv.
Följ Neuroförbundet
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Neuroförbundet
Neuroförbundet satsar 1,2 miljoner på forskning om snävare LSS-tillämpning28.11.2025 14:02:37 CET | Pressmeddelande
Neuroförbundet beviljar 1,2 miljoner kronor till en ny forskningsstudie vid Marie Cederschiöld högskola som ska granska kommunernas allt mer restriktiva tillämpning av LSS. Studien genomförs av docent Ola Segnestam Larsson och professor Magnus Tideman och ska kartlägga varför kommunerna tar fram egna riktlinjer, hur dessa styr besluten och vilka konsekvenser de får för individers vardag och rättssäkerhet.
Neuroförbundet förmånstagare till Sagolika kvinnor13.11.2025 09:56:29 CET | Pressmeddelande
Fotografen Caroline Roosmark fortsätter sitt engagemang för att göra skillnad. Genom sin uppmärksammade väggkalender Sagolika Kvinnor 2026, stödjer hon Neuroförbundet. Kampen för jämlika villkor är tydlig: varje kalenderköp bidrar direkt till arbetet för människor som lever med neurologiska diagnoser.
Neuroförbundets kongressuttalande22.10.2025 07:30:00 CEST | Pressmeddelande
Neuroförbundets kongress pekar ut vägen framåt: ”Rätten till ett värdigt liv måste säkras för alla med neurologisk diagnos".
Neuroförbundets årliga forskningsanslag - tema cerebral pares (CP)21.10.2025 11:06:00 CEST | Pressmeddelande
Temat för Neuroförbundets årliga stora forskningsanslag är cerebral pares (cp), en livslång neurologisk diagnos som påverkar tusentals svenska barn och vuxna. Årets anslag tilldelas två projekt som är inriktade på förbättrad muskelfunktion, livskvalitet och insatser på övergången från barn- till vuxenvård.
Ingaröbon Eva Helmersson ny ordförande i Neuroförbundet18.10.2025 16:58:26 CEST | Pressmeddelande
Efter tolv år av engagerat ledarskap lämnar Lise Lidbäck posten som ordförande i Neuroförbundet, en av landets mest inflytelserika patientorganisationer inom neurologi och funktionshinder. Nu tar Ingaröbon Eva Helmersson, 57 år, över stafettpinnen med både kontinuitet och framtidsfokus.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum