Greenpeace

Greenpeace polisanmäler skogsbolaget SCA för artskyddsbrott

Dela

Greenpeace lämnade idag in en polisanmälan mot skogsbolaget SCA för misstänkt artskyddsbrott. Anmälan kommer efter att SCA påbörjat en avverkning av en skog väster om Ramsele i Västernorrland, trots att området hade uppenbart höga naturvärden. I skogen fanns rödlistade och fridlysta arter, däribland tretåig hackspett och hundratals exemplar av den svenska orkidén knärot. Greenpeace misstänker att SCA medvetet bortsett från skogens höga naturvärden.

Karolina Carlsson från Greenpeace utanför polisstationen i Sundsvall.
Karolina Carlsson från Greenpeace utanför polisstationen i Sundsvall. © Greenpeace

Som skogsbolag har SCA ett ansvar att säkerställa att man inte avverkar skyddsvärd natur och förstör habitat för fridlysta och rödlistade arter, säger Karolina Carlsson, talesperson i skogsfrågor för Greenpeace.

Skogen låg dessutom inom Ohredahke samebys centrala renbetesmarker där SCA sedan den 24 januari inte har samtycke för att avverka någon skog. Greenpeace aktivister som upptäckte att SCA avverkade skogen lyckades till slut se till att resten av det 13 hektar stora området inte avverkades.

– SCA borde pausat alla avverkningar utan samtycke från samebyn redan när detta drogs tillbaka. Nu har vi flera gånger sett hur SCA inom dessa områden även avverkar skogar med dokumenterat höga naturvärden. Det finns inte mycket skog kvar som inte redan kalhuggits och det är just dessa sista naturskogar som måste få finnas kvar för att renarna och renskötseln ska ha en chans att överleva. Vi kan inte dra någon annan slutsats än att SCA fullständigt ignorerar sitt ansvar gentemot renskötseln och de rödlistade arter som finns i dessa skogar, säger Karolina Carlsson.

Det var på tisdagen den 4 mars som aktivister från Greenpeace tillsammans med inventerare från den lokala skogsorganisationen Skogsvärn upptäckte att SCA avverkade i skogen och att den innehöll rödlistade arter som tretåig hackspett och den fridlysta orkidén knärot. Trots att fynden med bilder och GPS-punkter rapporterades in till Artportalen och ansvariga från SCA fick informationen direkt, försökte bolaget att fortsätta avverkningen.

Vid en efterföljande inventering hittades över 300 exemplar av knärot och ett flertal andra rödlistade arter, trots att en stor del av marken fortfarande var täckt av snö. Att artfynden var så omfattande tillsammans med bolagets ovilja att ta emot information om dessa stärker Greenpeace misstankar om att SCA medvetet valt att avverka skogen trots dessa höga naturvärden.

– För alla med kunskap att se naturvärden i skogliga miljöer är det uppenbart att detta är en skog med högt skyddsvärde. Artfynden vi gjort går inte att missa för någon som letar. De arter vi hittat här är som ett kvitto på att detta är en skyddsvärd skog, säger Kamilla Andersson, inventerare från organisationen Skogsvärn.

Detta är inte första gången som miljöorganisationer och ideella naturvärdesinventerare upptäcker att SCA avverkar områden med höga naturvärden. Nyligen publicerade Skydda Skogen en rapport som dokumenterar 500 liknande fall vilket enligt organisationen visar att detta är ett systematiskt tillvägagångssätt för SCA.

Översikt över de arter som hittades inom avverkningsanmälningen mellan 4-6 mars och rapporterats till Artdatabanken:

Svenskt namn

Vetenskapligt namn

Organismgrupp

Rödlistekategori

Antal

Garnlav

Alectoria sarmentosa

Lavar

NT - nära hotad

>11

Knärot

Goodyera repens

Blomväxt

VU - Sårbar

>330

Ullticka

Phellinidium ferrugineofuscum

Svampar

NT- nära hotad

1

Lunglav

Lobaria pulmonaria

Lavar

NT - nära hotad

9

Tallticka

Porodaedalea pini

Svampar

NT - nära hotad

1

Tretåig hackspett

Picoides tridactylus

Fåglar

NT - nära hotad

>10

Gammelgransskål

Pseudographis pinicola

Svampar

NT - nära hotad

2

Spillkråka

Dryocopus martius

Fåglar

NT - nära hotad

1

Skrovellav

Lobaria scrobiculata

Lavar

NT - nära hotad

1

Se polisanmälan, bifogat som dokument, för mer information.

Kontakt:
Karolina Carlsson, talesperson i skogsfrågor för Greenpeace, 073-986 50 96

Nyckelord

Kontakter

Dokument

Greenpeace är en oberoende organisation som agerar för att förändra attityder och beteenden, skydda och bevara miljön och verka för fred. Det gör vi genom att undersöka, exponera och konfrontera övergrepp mot miljön, naturen och klimatet. Vi gör det genom att få dem som har politisk och ekonomisk makt att skapa förändringar. Och genom att ta fram miljömässigt ansvarsfulla och socialt rättvisa lösningar som ger hopp och kan inspirera människor att ta ansvar för planeten.

Genom kreativa konfrontationer och användningen av fredlig civil olydnad, tar vi oss an de största hoten mot naturen och klimatet och strävar efter att skapa en bättre framtid. När vi agerar gör vi det med insikten om att människor är en del av naturen, med övertygelsen om att en bättre värld är möjlig, och med erfarenheten av att när vi står enade, kan vi verkligen göra skillnad.

Följ Greenpeace

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Greenpeace

Greenpeace får stöd för unik forskningsexpedition till Arktis djuphav7.3.2025 08:00:00 CET | Pressmeddelande

Åtråvärda mineraler på havsbotten har lett till ett ökat intresse för djuphavsgruvdrift. Men konsekvenserna riskerar inte bara att bli katastrofala för djuphavens unika ekosystem, utan kan även påverka klimatet. Betydligt mer forskning krävs för att kartlägga det känsliga marina livet på djuphavets botten. Greenpeace får nu 24 miljoner kronor av Svenska Postkodlotteriet för att genomföra en banbrytande forskningsexpedition till Arktis djuphav, med syfte att uppmärksamma hoten från djuphavsgruvdrift och dokumentera vad som riskerar att gå förlorat.

Rapport: Samers rättigheter respekteras inte av stora skogsbolag - bryter mot regelverk6.3.2025 08:49:26 CET | Pressmeddelande

I samarbete med organisationen Renskog släpper Greenpeace nu rapporten “Kampen om renskogarna”. Genom bland annat en enkätundersökning med 16 samebyar och en fallstudie visar rapporten hur de två stora skogsbolagen SCA och Holmen bryter mot hållbarhetsmärkningen FSC och de krav som anges, vilka är baserade på internationellt erkända principer för mänskliga rättigheter. Rapporten lämnar flera rekommendationer i syfte att stärka samebyars pressade position.

Sverige riskerar att försena globalt havsskydd om inte utrikesministern agerar26.2.2025 10:08:47 CET | Pressmeddelande

Sverige var ett av de första länderna i världen att skriva under FN:s globala havsavtal (BBNJ). Men trots regeringens löften om en snabb hantering riskerar nu Sverige att bli en bromskloss för globalt havsskydd. Utrikesminister Maria Malmer Stenergard måste agera omedelbart för att påskynda den svenska ratificeringsprocessen. Greenpeace genomförde idag en manifestation utanför Utrikesdepartementet för att uppmana utrikesministern att hålla regeringens löfte.

Presskonferens om rättsprocessen som kan stänga ner Greenpeace USA19.2.2025 15:26:55 CET | Pressmeddelande

På måndag 24 februari inleds en rättegång som kan tvinga Greenpeace i USA att stänga ner. Det är det amerikanska oljebolaget Energy Transfer som har stämt Greenpeace USA och Greenpeace International på drygt 3 miljarder kronor genom en enorm SLAPP-process i en domstol i North Dakota. Rättegången handlar inte bara om de astronomiska summorna, utan även om yttrandefrihet och rätten att protestera, och utfallet av den kan få konsekvenser för hela klimatrörelsen och civilsamhället.

Aktivister stoppar SCA från att avverka skyddsvärd skog på viktig renbetesmark17.2.2025 13:07:21 CET | Pressmeddelande

Aktivister från Greenpeace och Skogsupproret har idag ännu en gång behövt stoppa SCA från att avverka skyddsvärd skog på Ohredahke samebys renbetesmarker. SCA saknar sedan den 24 januari i år samtycke från samebyn att avverka inom deras viktigaste områden för renbetet. Skogen som SCA var på väg att börja avverka ligger i Jämtland och innehåller ett flertal rödlistade arter vilket är anmält till Skogsstyrelsen. Organisationerna uppmanar nu även SCA:s stora ägare och kunder att agera för att få bolaget att sluta göra övertramp på urfolksrätten och naturens gränser.

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye