Greenpeace polisanmäler skogsbolaget SCA för artskyddsbrott
11.3.2025 14:44:22 CET | Greenpeace | Pressmeddelande
Greenpeace lämnade idag in en polisanmälan mot skogsbolaget SCA för misstänkt artskyddsbrott. Anmälan kommer efter att SCA påbörjat en avverkning av en skog väster om Ramsele i Västernorrland, trots att området hade uppenbart höga naturvärden. I skogen fanns rödlistade och fridlysta arter, däribland tretåig hackspett och hundratals exemplar av den svenska orkidén knärot. Greenpeace misstänker att SCA medvetet bortsett från skogens höga naturvärden.

– Som skogsbolag har SCA ett ansvar att säkerställa att man inte avverkar skyddsvärd natur och förstör habitat för fridlysta och rödlistade arter, säger Karolina Carlsson, talesperson i skogsfrågor för Greenpeace.
Skogen låg dessutom inom Ohredahke samebys centrala renbetesmarker där SCA sedan den 24 januari inte har samtycke för att avverka någon skog. Greenpeace aktivister som upptäckte att SCA avverkade skogen lyckades till slut se till att resten av det 13 hektar stora området inte avverkades.
– SCA borde pausat alla avverkningar utan samtycke från samebyn redan när detta drogs tillbaka. Nu har vi flera gånger sett hur SCA inom dessa områden även avverkar skogar med dokumenterat höga naturvärden. Det finns inte mycket skog kvar som inte redan kalhuggits och det är just dessa sista naturskogar som måste få finnas kvar för att renarna och renskötseln ska ha en chans att överleva. Vi kan inte dra någon annan slutsats än att SCA fullständigt ignorerar sitt ansvar gentemot renskötseln och de rödlistade arter som finns i dessa skogar, säger Karolina Carlsson.
Det var på tisdagen den 4 mars som aktivister från Greenpeace tillsammans med inventerare från den lokala skogsorganisationen Skogsvärn upptäckte att SCA avverkade i skogen och att den innehöll rödlistade arter som tretåig hackspett och den fridlysta orkidén knärot. Trots att fynden med bilder och GPS-punkter rapporterades in till Artportalen och ansvariga från SCA fick informationen direkt, försökte bolaget att fortsätta avverkningen.
Vid en efterföljande inventering hittades över 300 exemplar av knärot och ett flertal andra rödlistade arter, trots att en stor del av marken fortfarande var täckt av snö. Att artfynden var så omfattande tillsammans med bolagets ovilja att ta emot information om dessa stärker Greenpeace misstankar om att SCA medvetet valt att avverka skogen trots dessa höga naturvärden.
– För alla med kunskap att se naturvärden i skogliga miljöer är det uppenbart att detta är en skog med högt skyddsvärde. Artfynden vi gjort går inte att missa för någon som letar. De arter vi hittat här är som ett kvitto på att detta är en skyddsvärd skog, säger Kamilla Andersson, inventerare från organisationen Skogsvärn.
Detta är inte första gången som miljöorganisationer och ideella naturvärdesinventerare upptäcker att SCA avverkar områden med höga naturvärden. Nyligen publicerade Skydda Skogen en rapport som dokumenterar 500 liknande fall vilket enligt organisationen visar att detta är ett systematiskt tillvägagångssätt för SCA.
Översikt över de arter som hittades inom avverkningsanmälningen mellan 4-6 mars och rapporterats till Artdatabanken:
|
Svenskt namn |
Vetenskapligt namn |
Organismgrupp |
Rödlistekategori |
Antal |
|
Garnlav |
Alectoria sarmentosa |
Lavar |
NT - nära hotad |
>11 |
|
Knärot |
Goodyera repens |
Blomväxt |
VU - Sårbar |
>330 |
|
Ullticka |
Phellinidium ferrugineofuscum |
Svampar |
NT- nära hotad |
1 |
|
Lunglav |
Lobaria pulmonaria |
Lavar |
NT - nära hotad |
9 |
|
Tallticka |
Porodaedalea pini |
Svampar |
NT - nära hotad |
1 |
|
Tretåig hackspett |
Picoides tridactylus |
Fåglar |
NT - nära hotad |
>10 |
|
Gammelgransskål |
Pseudographis pinicola |
Svampar |
NT - nära hotad |
2 |
|
Spillkråka |
Dryocopus martius |
Fåglar |
NT - nära hotad |
1 |
|
Skrovellav |
Lobaria scrobiculata |
Lavar |
NT - nära hotad |
1 |
Se polisanmälan, bifogat som dokument, för mer information.
Kontakt:
Karolina Carlsson, talesperson i skogsfrågor för Greenpeace, 073-986 50 96
Nyckelord
Kontakter
Ludvig TillmanKommunikationsansvarig
Tel:070 271 64 37ludvig.tillman@greenpeace.orgDokument
Greenpeace är en oberoende organisation som agerar för att förändra attityder och beteenden, skydda och bevara miljön och verka för fred. Det gör vi genom att undersöka, exponera och konfrontera övergrepp mot miljön, naturen och klimatet. Vi gör det genom att få dem som har politisk och ekonomisk makt att skapa förändringar. Och genom att ta fram miljömässigt ansvarsfulla och socialt rättvisa lösningar som ger hopp och kan inspirera människor att ta ansvar för planeten.
Genom kreativa konfrontationer och användningen av fredlig civil olydnad, tar vi oss an de största hoten mot naturen och klimatet och strävar efter att skapa en bättre framtid. När vi agerar gör vi det med insikten om att människor är en del av naturen, med övertygelsen om att en bättre värld är möjlig, och med erfarenheten av att när vi står enade, kan vi verkligen göra skillnad.
Följ Greenpeace
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Greenpeace
Nya labbtester: Shein lurar konsumenter – tog inte bort produkter med farliga kemikalier5.3.2026 13:01:00 CET | Pressmeddelande
Onlinejätten Shein fortsätter att sälja kläder och skor med farliga kemikalier trots återkommande löften om att åtgärda problemen. Mer än 80 procent av de produkter som Greenpeace nu testat i en uppföljande granskning innehöll farliga kemikalier som överskrider EU:s gränsvärden. Återigen visar det sig att Sheins löften om att ta bort skadliga produkter inte går att lita på.
Greenpeace-organisationer kommer att överklaga domstolsbeslut i North Dakota på 345 miljoner dollar28.2.2026 10:53:56 CET | Pressmeddelande
Greenpeace International och Greenpeace-organisationer i USA meddelar att de kommer att begära en ny rättegång och, om nödvändigt, överklaga ett beslut där en distriktsdomstol i North Dakota den 27 februari meddelat en dom som tilldömer Energy Transfer (ET) 345 miljoner US-dollar.
Ny Greenpeace-rapport varnar för färdigrätter fyllda med mikroplast och giftiga kemikalier24.2.2026 08:59:02 CET | Pressmeddelande
Amsterdam, 24 februari 2026 – Att värma plastförpackade färdigrätter och hämtmat i mikrovågsugn eller vanlig ugn kan frigöra hundratusentals mikro- och nanoplastpartiklar vid sidan av andra giftiga kemikalier. Det visar en ny analys från Greenpeace International som baseras på granskad forskning.
E-handelsjätten Zalando dumpar SCA – ännu ett storbolag flyr kontroversiellt svenskt skogsbruk16.2.2026 10:41:39 CET | Pressmeddelande
Efter Nestlés beslut i november att sluta köpa från SCA väljer nu även e-handelsjätten Zalando att fasa ut produkter kopplade till det svenska skogsbolaget. Beslutet kommer efter att Zalando beställt en oberoende utredning för att granska SCA:s skogsbruk, vilket DN rapporterat om.
Ny datamodellering: Ryska skuggflottan hotar svensk kust – myndigheter står passiva trots bordningsrätt16.2.2026 06:33:00 CET | Pressmeddelande
Åtta nya hypotetiska scenarier för oljeutsläpp från ett av den ryska skuggflottans fartyg och dess rörelser genom Östersjön har tagits fram av ett tyskt forskningsinstitut. Resultaten visar den förödelse som en olycka med 48 000 ton tjock, giftig råolja skulle orsaka i den redan sårbara Östersjöregionen.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum