Utbredda problem med avancerade brottsupplägg mot välfärden
En ny lägesbild från Utbetalningsmyndigheten visar att problemen med avancerade brottsupplägg drabbar alla delar av välfärdssystemen. I rapporten redovisas metoder och verktyg som används för att begå välfärdsbrott, till exempel skenflyttar och falska identiteter.

"En sån här överblick är upprörande läsning. Rapporten ger en tydlig bild av att kriminella är redo att använda väldigt avancerade metoder för att stjäla pengar från välfärden", säger Per Eleblad, generaldirektör på Utbetalningsmyndigheten.
Exempel på avancerade upplägg är oseriösa välfärdsföretag som satt i system att inte utföra vård eller omsorg i den omfattning de ska men fakturerar stat och kommun för fullt utförd tjänst. Det drabbar inte bara skattebetalarna utan även patienter och brukare som inte får den vård och omsorg de behöver. Även företag, stiftelser och föreningar används av oseriösa aktörer i allt större utsträckning för olika brottsliga ändamål. Företagen kan sedan till exempel användas för att tillskansa sig lönebidrag.
Skenflyttar och kapade identiteter
Utnyttjade och falska identiteter är ett annat sätt att begå brott mot välfärden. Till exempel kan någon ta över en väns eller familjemedlems identitet när hen flyttar utomlands. Det finns även personer som säljer sina personuppgifter med tillhörande bank-id på internet för att de ska flytta från Sverige och inte längre behöver sin svenska identitet.
Dödsfall utomlands rapporteras inte automatiskt till svenska myndigheter. Det förekommer att anhöriga tar kontroll över den dödes identitet och underlåter att kontakta till exempel Pensionsmyndigheten om dödsfallet. Pensionen fortsätter därmed att betalas ut.
"Exemplen är många, för många, och vi måste jobba vidare med att försöka förstå omfattningen och rikta våra kontroller mot de här angreppen. Under året kommer vi bland annat ta krafttag för att upptäcka oseriösa assistansbolag, granska utlandsboende som är felaktigt folkbokförda i Sverige och bygga en analysmodell för att upptäcka företag som används som brottsverktyg", säger Per Eleblad.
Kontakter
Niklas KjellbergKommunikationsansvarig
niklas.kjellberg@ubm.seBilder

Dokument
Följ Utbetalningsmyndigheten
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Utbetalningsmyndigheten
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum