Allt färre doktorander i Sverige – möter inte näringslivets kompetensbehov
18.3.2025 09:37:24 CET | Sveriges Ingenjörer | Pressmeddelande
Allt färre doktorerar inom teknik, sedan 2010 har antalet svenska doktorander minskat med 36 procent. Antalet utländska* doktorander har delvis bromsat den totala minskningen men dessa kan oftast inte anställas på säkerhetsklassade tjänster inom myndigheter, försvarsindustrin och energiområdet. Till exempel kommer var tredje utländsk doktorand inom teknikområdet från Kina, Iran eller Ryssland.

Sveriges Ingenjörer har specialbeställt statistik från SCB som visar att antalet svenska doktorander har minskat med 36 procent sedan 2010. En ökning av utländska doktorander har till viss del bromsat fallet. Men en betydande del av de utländska doktoranderna kan inte användas i stora delar av näringslivet.
Allt fler tjänster blir säkerhetsklassade. Det gäller inte bara inom myndigheter och försvarsindustrin utan även till exempel inom energiområdet. En tredjedel av de utländska doktoranderna kommer från antingen Kina, Iran eller Ryssland.
– Svenskarnas sjunkande intresse för att doktorera inom teknikområdet har dolts under en längre tid eftersom vi fått allt fler utländska doktorander. Men i vårt nya säkerhetspolitiska läge, där allt fler tjänster får en säkerhetsklassning, har problemet blivit akut, säger Johan Kreicbergs, samhällspolitisk chef på Sveriges Ingenjörer
– Många högkvalificerade jobb inom till exempel myndigheter och försvarsindustrin kan inte tillsättas med hjälp av utländsk arbetskraft. Vi behöver vända utvecklingen snabbt och öka intresset för forskarstudier bland svenskarna för att säkra vår framtida konkurrenskraft, säger Johan Kreicbergs.
Gruppen forskarutbildade är kraftigt överrepresenterad bland de ingenjörer som har en världsledande specialistkompetens. För svensk konkurrenskraft är utvecklingen med färre doktorander ytterst oroande:
- Bransch- och arbetsgivarorganisationen IKEM har konstaterat 2022 att kemi- och innovationsindustrierna fram till 2030 behöver rekrytera 4 000–8 000 forskarutbildade.
- Kungliga Ingenjörsvetenskapsakademien, IVA, har konstaterat att den viktigaste faktorn vid placering av forsknings- och utvecklingsavdelningar är tillgången till FoU-personal.
- Universitetskanslersämbetet, UKÄ, konstaterat att teknikområdet är det område där det lönar sig minst att doktorera.
– Att doktorera inom teknikområdet innebär i dag för de flesta en privatekonomisk förlust. Detta är ohållbart i längden. Sverige kan inte ha världsledande teknikföretag utan världsledande ingenjörskompetens, säger Johan Kreicbergs.
Sveriges Ingenjörers lönestatistik som 84 900 medlemmar besvarat visar att skillnaden i medianlön mellan civilingenjörer och teknologie licentiater eller teknologie doktorer är endast 500 kronor. De som doktorerat har i genomsnitt också haft en lägre inkomst under sin längre utbildningstid.
Utländska doktorander inom teknik (höstterminen)
|
2010 |
2015 |
2020 |
2023 |
|
|
Totalt antal doktorander |
3 800 |
3 801 |
3 532 |
3 216 |
|
Varav utländska |
1 549 |
1 909 |
1 858 |
1 775 |
|
Varav från Kina, Ryssland, Iran |
542 |
690 |
546 |
514 |
|
Varav från Sverige |
2 251 |
1 892 |
1 674 |
1 441 |
|
Andel utländska |
41% |
50% |
53% |
55% |
|
Andel från Kina, Ryssland, Iran av samtliga |
14% |
18% |
16% |
16% |
|
Andel från Kina, Ryssland, Iran av utländska |
35% |
36% |
29% |
29% |
*Med utländska doktorander avses personer som är i Sverige för att doktorera. De ska ha beviljats uppehållstillstånd för studier mindre än två år innan doktorandstudierna påbörjades eller vara utrikes födda och invandrade mindre än två år innan doktorandstudierna påbörjades.
Nyckelord
Kontakter
Mattias BengtssonPresschef
Tel:08-33 74 29mattias.bengtsson@sverigesingenjorer.sewww.sverigesingenjorer.se/opinion-och-press/Bilder

Dokument
Länkar
Sveriges Ingenjörer är fackförbund och intresseorganisation för landets
högskoleutbildade ingenjörer. Förbundet är med cirka 175 000 medlemmar näst störst inom akademikerfederationen Saco. Se även sverigesingenjorer.se
Följ Sveriges Ingenjörer
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Sveriges Ingenjörer
Minskade medel till teknisk forskning urholkar svensk konkurrenskraft8.5.2026 10:00:00 CEST | Pressmeddelande
Statligt finansierad teknisk forskning i Sverige har rasat jämfört med våra främsta konkurrentländer, vilket riskerar vår konkurrenskraft. Det visar en ny rapport från Sveriges Ingenjörer. Ett tillskott på 3,6 miljarder kronor per år skulle placera oss i nivå med de länder som satsar mest.
Högskoleprovet sämre än betyg vid antagning till ingenjörsutbildningar18.4.2026 08:00:00 CEST | Pressmeddelande
Studenter som antas via högskoleprovet presterar i genomsnitt sämre än de som antas via betyg. Det visar en ny rapport från Sveriges Ingenjörer om studenter antagna på ingenjörsutbildningar. Nu måste regeringen minska på kravet att var tredje student måste antas via högskoleprovet, och även ta fram alternativa urvalstester i exempelvis matematik.
Budgetkommentar: Otillräckliga satsningar på kunskap och ny teknik13.4.2026 08:07:00 CEST | Pressmeddelande
Regeringen presenterade på måndagen den ekonomiska vårpropositionen och vårändringsbudgeten för 2026. Sveriges Ingenjörer välkomnar ansatsen att öka antalet civilingenjörer, bland annat genom satsningar på ökad genomströmning på ingenjörsutbildningarna. Samtidigt anser Sveriges Ingenjörer att vårbudgeten är otillräcklig för att möta landets behov av teknikkompetens i världsklass.
Sverige tappar i rankning inom gröna industriinvesteringar10.4.2026 11:52:04 CEST | Pressmeddelande
En uppdaterad rankning från Sweco visar att Sverige tappar internationellt när det gäller gröna industriinvesteringar samtidigt som den gröna omställningen ökar i betydelse för framtida svenska industrijobb. Nu måste Sverige satsa inom kompetens, energi och skapa bättre tillståndsprocesser.
Regeringen ser ingenjörsbristen – men satsningarna räcker inte7.4.2026 16:03:22 CEST | Pressmeddelande
Sveriges Ingenjörer välkomnar att regeringen vill verka för att Sverige utbildar fler civilingenjörer. De satsningar som regeringen aviserat inför vårändringsbudgeten 2026 leder i rätt riktning, men är otillräckliga för att komma till rätta med problemen.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum