SBAB Bank

Mäklarnas optimism avtar – osäkerhet präglar marknadsprognosen

Dela

Enligt SBAB:s Mäklarbarometer förväntar sig över 70 procent av fastighetsmäklarna i Sveriges storstadsregioner ett ökat utbud på bostadsmarknaden inför andra kvartalet 2025. Trots detta tror 45 procent på stigande priser, drivet av en starkare efterfrågan. Optimismen är dock något dämpad jämfört med föregående kvartal, möjligen påverkad av aktuella ekonomiska osäkerheter. Husmäklare visar större optimism än bostadsrättsmäklare, med 53 procent som förutspår prisökningar för villor.

Småhusmäklare är mer optimistiska än bostadsrättsmäklare, visar SBAB:s Mäklarbarometer.  Bland husmäklarna tror 53 procent på stigande priser under andra kvartalet. Det kan jämföras med 37 procent av bostadsrättsmäklarna som tror att priserna kommer att stiga.
Småhusmäklare är mer optimistiska än bostadsrättsmäklare, visar SBAB:s Mäklarbarometer. Bland husmäklarna tror 53 procent på stigande priser under andra kvartalet. Det kan jämföras med 37 procent av bostadsrättsmäklarna som tror att priserna kommer att stiga.

I SBAB:s Mäklarbarometer får fastighetsmäklare verksamma i landets tre storstadsregioner bedöma marknadsläget utifrån en rad parametrar varje kvartal. Inför 2025 års andra kvartal tror drygt 70 procent av mäklarna att utbudet kommer att öka. En starkare efterfrågan tros dock kompensera för det, med stigande priser som följd. 45 procent av mäklarna tror på stigande priser, vilket kan jämföras med sju procent som tror på lägre priser det kommande kvartalet (se tabell 1). Samtidigt är det en förändring jämfört med den senaste prognosen, då mäklarna var än mer optimistiska. 54 procent trodde då på stigande priser och bara 4 procent på lägre priser.

– Mäklarna är inte fullt så optimistiska om bostadsmarknadens utveckling som de var inför årets första kvartal. Det är inte så konstigt givet den osäkerhet som vi just nu ser på många fronter. Vi har ett pågående tullkrig med en skakig börs som följd. Det är fortsatt lågkonjunktur samtidigt som vi fått ett par högre inflationsutfall som gör att de räntesänkningar som förväntades under våren skjutits på framtiden, säger Linda Hasselvik, SBAB:s privat- och boendeekonom.

Småhusmäklare mer optimistiska än lägenhetsmäklare

När prognosen bryts ned, för småhus respektive bostadsrätter, så är det tydligt att mäklarna som förmedlar småhus är mer optimistiska än de som förmedlar bostadsrätter. Bland småhusmäklarna tror en majoritet, 53 procent, på stigande priser. Det kan jämföras med 37 procent av bostadsrättsmäklarna som tror på stigande priser.

– Det finns ingen uppenbar förklaring till småhusmäklarnas optimism. Aktiviteten på småhusmarknaden brukar öka när trädgårdarna börjar grönska, med stigande priser som följd. Just den säsongseffekten har vi dock bett mäklarna att bortse från. En annan förklaring kan vara att bostadsrättsmäklarna är mindre optimistiska till följd av att det fortfarande finns en osäkerhet kring föreningarnas avgifter. Många föreningar har höjt sina avgifter till följd av ökade kostnader, inte minst ökade räntekostnader, men beroende på hur lånen varit bundna kan fler höjningar vara att vänta, säger Linda Hasselvik.

 Tabell 1. Prognos för prisutvecklingen andra kvartalet 2025

Bostadsrätter

och småhus

 

 

 

 

Ökar mycket

Ökar

Oförändrade

Minskar

Minskar mycket

Bostadsrätter

2% (6%)

35% (46%)

55% (44%)

8% (5%)

0% (0%)

Småhus

4% (6%)

49% (51%)

41% (40%)

6% (2%)

0% (0%)

Medelvärde

3% (6%)

42% (48%)

48% (42%)

7% (4%)

0% (0%)

Källa: Mäklarbarometern SBAB, andel i procent, föregående kvartals svar inom parentes. Not: Avrundning till närmaste hela procenttal kan göra att siffrorna inte summerar till hundra procent. 

Fakta om SBAB:s Mäklarbarometer:

SBAB:s Mäklarbarometer är en kvartalsvis enkät till 220 fastighetsmäklare i Stor-Stockholm, Stor-Göteborg och Stor-Malmö som genomförts sedan 2005. Den görs av Origo Group på uppdrag av SBAB. Den senaste undersökningen gjordes från 9 februari till 17 mars 2025.

Nyckelord

Kontakter

Dokument

Om SBAB

SBAB:s affärsidé är att med nytänkande och omtanke erbjuda lån och sparande samt andra tjänster till privatpersoner, bostadsrättsföreningar och fastighetsbolag i Sverige. SBAB bildades 1985 och ägs av svenska staten. Bostadssajten Booli och mäklarguiden Hittamäklare är en del av SBAB:s trygga och enkla tjänster för bolån och boendeekonomi utan krångel. Antal bolånekunder uppgår till 298 000 och 679 000 privatpersoner har sparkonto (per den 7 februari 2025). Antal medarbetare (FTE) är 1 082.  SBAB prioriterar fyra av FN:s globala hållbarhetsmål (8, 11, 12 och 13) inom ramen för Agenda 2030. Målen utgör en integrerad del av SBAB:s hållbara styrmodell och dagliga arbete. Läs mer på: sbab.se, booli.se, hittamaklare.se, facebook.com/sbabbank och linkedin.com/company/sbab-bank.

Följ SBAB Bank

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från SBAB Bank

Trots miljoninvesteringar är kunskapen om bostadsrättsföreningens ekonomi liten3.4.2025 07:00:00 CEST | Pressmeddelande

Snittpriset på en bostadsrätt i Sverige är ungefär 3 miljoner. Trots miljoninvesteringar har många dålig koll på bostadsrättsföreningens ekonomi. 46 procent vet inte hur stora lån föreningen har och 60 procent har inte koll på hur hög belåning per kvadratmeter de har, visar SBAB:s bostadsrättsundersökning. Intresset för att engagera sig i sin föreningen är svagt. Över hälften valde att inte gå på årsstämman ifjol. 40 procent hade inte tid, 20 procent tyckte inte att det gav dem något och 8 procent var rädda för att bli invalda i styrelsen.

Boprisuppgång i mars – men någon våryra är det inte tal om2.4.2025 07:00:00 CEST | Pressmeddelande

Bostadspriserna steg med 0,6 procent i mars i Sverige som helhet: lägenhetspriserna med 0,9 procent och villapriserna med 0,4 procent. Störst prisuppgång på lägenheter hade Storgöteborg (+3,1 %) och på villor Stormalmö (+1,6 %). I två regioner (Storgöteborg och Norra Sverige) föll villapriserna. Lägenhetspriserna föll i en region (Norra Sverige). Trenden, där den normala säsongseffekten och andra tillfälliga effekter rensats bort, pekar mot fallande bostadspriser med 0,4 procent i mars i Sverige som helhet. Detta visar SBAB Booli Housing Price Index (HPI).

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye