VisitDenmark

Lär dig mer om Grönland – besök Nordsjälland

Dela

Just nu riktas världens blickar mot Grönland. Men hur mycket känner du egentligen till om Grönland och den grönländska kulturen?

Strax utanför Hundested i Nordsjälland ligger Knud Rasmussens Hus, ett museum dedikerat till den berömda polarfararen. Den 12 april öppnar museet för säsongen. Här kan du lära dig mer om den dansk-grönländska förbindelsen med Knud Rasmussens fascinerande liv som utgångspunkt och hans kärlek till Grönland och dess folk.

Cykelvänligt nära Knus Rasmussens Hus, Nordsjällland. Foto: Tine Uffelman/VisitNordsjælland
Knud Rasmussens Hus i Hundested, Nordsjälland. Foto: Tine Uffelman/VisitNordsjælland

Knud Rasmussen föddes på Grönland som son till en dansk missionär och tillbringade sina första år i Ilulissat. Med inuitiskt påbrå utvecklade han tidigt ett stort intresse för arktisk kultur. Som ledare för den femte Thule-expeditionen, även kallad ”Den stora slädfärden”, färdades han 20 000 km genom Arktis. Hans arbete som etnograf, där han dokumenterade inuitiska sägner och myter, ger oss idag en unik inblick i deras kultur. Hans expeditioner gjorde honom berömd och älskad av både danskar och grönländare.

Knud Rasmussens Hus byggdes 1917 som ett sommarhus för honom och hans familj. År 1939 skänkte hans änka Dagmar huset till allmänheten, och sedan dess har det varit ett museum. Idag står huset nästan som det gjorde för 100 år sedan. Besökare kan bland annat se Knud Rasmussens arbetsrum, hans skrivmaskin och hans samling av böcker om Arktis och grönländska artefakter.

Nyckelord

Kontakter

Bilder

Polarforskaren Knud Rasmussens hus i Hundested. Foto: Tine Uffelmann/VisitNordsjælland
Vy över Skagerrak från Knud Rasmussens Hus. Foto: Tine Uffelmann/VisitNordsjælland
Ladda ned bild
Den 12 april öppnar Knud Rasmussens Hus i Hundested, Nordsjälland. Foto: Sarah Green/VisitNordsjælland
Polarforskaren Knud Rasmussens Hus. Foto: Sarah Green/VisitNordsjælland
Ladda ned bild

Länkar

VisitDenmark är Danmarks nationella turismorganisation med uppgift att informera om och marknadsföra Danmark som resmål för svenskar. 
VisitDenmark samarbetar med transportörer, regioner och verksamheter i Danmark inom turistnäringen och finns representerad i åtta länder, varav Sverige är ett.

Följ VisitDenmark

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från VisitDenmark

LEGO® Masters Academy – en dröm för alla LEGO-byggare att besöka10.4.2025 15:54:41 CEST | Pressmeddelande

LEGO® Masters Academy öppnar i LEGO® House och erbjuder en ny upplevelse med inspiration från tv-serien LEGO Masters. Besökare i alla åldrar kan utveckla sina byggkunskaper och delta i kreativa utmaningar på fyra nivåer. LEGO® Masters Academy kombinerar lek och lärande för att inspirera framtidens LEGO-mästare. Den 17 september slår LEGO® Masters Academy upp portarna för alla LEGO-byggare.

LEGOLAND® Billund Resort öppnar nytt Aarhusområde i Miniland och lanserar Europas största LEGO-butik27.3.2025 14:52:35 CET | Pressmeddelande

I helgen öppnar LEGOLAND® Billund Resort i södra Danmark för säsongen. Området satsar på att bli världens bästa destination för barnfamiljer. Här finns mängder av roliga äventyr och barnanpassade boenden – förgyllt av magiska stränder och cykelvänliga leder. Den stora nyheten för i år är ett nytt Aarhusområde i Miniland i LEGOLAND. Dessutom öppnas Europas största LEGO-butik och en jättestor piratlekpark. I år går det dessutom att planera hela resan i förväg med hjälp av appen BE HAPPY PASS.

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye