Förnyat bevis på toppkvalitet för Handelshögskolan i Örebro
10.4.2025 07:43:45 CEST | Örebro universitet | Pressmeddelande
Handelshögskolan vid Örebro universitet behåller sin internationella ackreditering, AACSB.
– Ackrediteringen är en internationellt vedertagen kvalitetsstämpel för hela verksamheten som delas ut till färre än 5 procent av 16 000 handelshögskolor över hela världen, säger Anna Kremel, proprefekt vid Handelshögskolan.

Handelshögskolan har sedan 2019 varit ackrediterad av AACSB, (The Association to Advance Collegiate Schools of Business) som är det största internationella ackrediteringsorganet i världen för utbildning inom ekonomi. Var femte år görs en förnyad bedömning och granskningen utförs av externa bedömare som består av erfarna prefekter från handelshögskolor runtom i världen.
Anna Kremel har tillsammans med sina kolleger utfört ett omfattande systematiskt utvecklingsarbete baserat på internationella standarder. Det är ett arbete som handlar om att säkerställa att man lever upp till en hög kvalitet och där hela verksamheten bedöms, från utbildning och studiemiljö till forskning och samverkan.
– Ackrediteringen är ett globalt erkännande för det arbete som vi alla gör här tillsammans, såväl anställda, studenter och samarbetspartners säger Anna Kremel.
Bedömargruppen vid AACSB hade en hel lista som grund för sitt beslut att förnya ackrediteringen. Där står bland annat att:
- Campusområdet är attraktivt och Handelshögskolan finns i en modern byggnad, väl utrustad för undervisning, grupparbeten och samverkan mellan studenter.
- Handelshögskolan har stor potential att bli en viktig motor för regional och nationell tillväxt. Flera nyckelaktörer inom näringslivet samarbetar med skolan och bidrar med stöd till professurer, doktorandstipendier och datatillgång.
- Handelshögskolans ”Advisory board” är aktivt engagerad i skolans verksamhet och utgör en viktig resurs för fortsatt utveckling.
- Handelshögskolan erbjuder en hög flexibilitet i sina utbildningsprogram och studenter på grundutbildningen har ett brett utbud av valbara kurser från andra institutioner.
- Handelshögskolan har startat nya kurser för livslångt lärande, bland annat inom områden som programmering i Python med AI och cybersäkerhet, vilket tydligt visar skolans engagemang för samhällsrelevans.
Nyckelord
Kontakter
Anna Kremel
Proprefekt, Handelshögskolan, Örebro universitet
anna.kremel@oru.se
079-061 40 25
Maria ElissonForskningskommunikatör
Tel:019 303524Tel:0701 890953maria.elisson@oru.seBilder


Länkar
Om oss
Örebro universitet är ett bredduniversitet med starka professionsutbildningar och forskning som spänner över 36 ämnen inom alla vetenskapliga fält. Vi har 15 000 studenter, 85 utbildningsprogram på grundnivå och avancerad nivå och ett stort utbud av fristående kurser. Örebro universitet har samlat spetskompetens inom tre profilområden: AI och robotik, Mat och hälsa och Föroreningar och samhälle.
Följ Örebro universitet
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Örebro universitet
Följ forskaren – ny kurs öppnar dörren till forskarvardagen18.3.2026 07:00:00 CET | Pressmeddelande
Vad gör egentligen en forskare? Den vanligaste bilden är någon som sitter i ett labb och tittar i mikroskop eller analyserar prover. Men forskarvardagen är betydligt bredare än så — och nu får studenter på Örebro universitet möjlighet att upptäcka det själva.
Så når kommuner nyanlända barn snabbare17.3.2026 13:01:57 CET | Pressmeddelande
När kommuner och civilsamhälle arbetar tillsammans blir insatser för nyanlända barn både snabbare och mer träffsäkra. Det visar en treårig studie från Örebro universitet.
Efter covid-19: ökad risk för körtelfeber17.3.2026 07:00:00 CET | Pressmeddelande
Även de som inte drabbades allvarligt av covid-19 kan ha fått nedsättningar av immunförsvaret som i framtiden kan leda till allvarliga sjukdomar. Forskning från Örebro universitet visar att covid-19 kan ha varit ännu värre än vi trodde.
Nya magisterprogram ska möta vårdens behov av expertkompetens inom diagnostik16.3.2026 08:59:34 CET | Pressmeddelande
Till hösten startar Örebro universitet två nya magisterprogram för yrkesverksamma inom diagnostik i hälso- och sjukvården. Utbildningarna riktar sig till biomedicinska analytiker och röntgensjuksköterskor som vill fördjupa sin kompetens inom laboratorie-, bild- och funktionsdiagnostik.
Generativ AI verkar göra det svårare för unga att få första jobbet16.3.2026 08:59:26 CET | Pressmeddelande
Kommer AI att ta våra jobb? Svaret verkar inte vara så enkelt. Just nu syns ett tydligt mönster på arbetsmarknaden: yngre har allt svårare att få jobb inom AI-exponerade yrken, medan anställningarna för äldre ökar. Det visar ny forskning från Örebro universitet och Ratio.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum