Shakespeares samlade dramer i svensk nyöversättning
9.4.2025 13:26:47 CEST | Natur & Kultur | Pressmeddelande
Natur & Kultur ger ut William Shakespeares samlade dramer i nyöversättning av prisbelönte Ulf Peter Hallberg. Det första bandet kommer redan till hösten och innehåller bland annat Romeo & Julia och Macbeth.

– Nu får 2000-talets publik en unik chans att möta ett av världens mest berömda författarskap. Shakespeare är mest känd på svenska genom C.A. Hagbergs förnämliga översättning, men en snart 200-årig tolkning är inte alltid lätt att förstå, säger förläggare Anders Bergman. Ulf Peter Hallberg har redan översatt några dramer, och Dramatenskådespelare har glatt sig åt hur lätta de är att ta till sig. Det är dags att gå från Hagberg till Hallberg.
De 37 dramerna blir tematiskt ordnade i sex band. Första bandet Dramer 1 – Färga skräcken röd utges i höst och innehåller tragedier som Romeo & Julia och Macbeth. Lanseringen sammanfaller med 100-årsjubileet för Natur & Kulturs klassikerserie Levande litteratur – Sveriges idag äldsta i sitt slag.
Att en och samma översättare tar sig an helheten är avgörande för att förstå det unika i Shakespeares författargärning.
– För att översätta Shakespeare kommer alla de mänskliga erfarenheter jag gjort, alla röster och uttryck jag hört till nytta, säger Ulf Peter Hallberg. ”Ditt skabbso!” skrek till exempel en truckförare i Helsingborgs hamn till mig 1983; det hamnade i Macbeth.
Nyckelord
Kontakter
Sanna WallinKommunikationsansvarig
Tel:076-546 86 93sanna.wallin@nok.seBilder

Länkar
Om oss
Varje gång du väljer förlaget Natur & Kultur är du med och bidrar till något större. Vi är en oberoende stiftelse som ska göra skillnad i samhället. Förutom att inspirera till läsande och lärande stärker vi röster i det demokratiska samtalet genom priser, stipendier och stöd. Vi ger ordet till fler.

Följ Natur & Kultur
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Natur & Kultur
Johan Jarnestad prisas för infografik som gör vetenskap begriplig31.3.2026 07:00:00 CEST | Pressmeddelande
För genomarbetad och högkvalitativ infografik tilldelas Johan Jarnestad Natur & Kulturs populärvetenskapliga pris på 250 000 kronor. Juryn framhåller att han i dagens AI-influerade tidevarv visar vad den mänskliga kreativiteten betyder för meningsfull populärvetenskap.
Alla niondeklassare i Sverige får boken Dina 20 miljoner23.3.2026 08:30:00 CET | Pressmeddelande
Skuldsättningen bland unga 15–18 år ökar snabbt. Under 2025 steg skulderna hos Kronofogden med 62 procent. Nu inleder Natur & Kultur ett samarbete med Juice Stiftelse för att ge samtliga niondeklassare i Sverige boken Dina 20 miljoner. Gåvan möjliggörs genom en donation till Juice stiftelse, och totalt 100 000 exemplar av boken kommer att delas ut.
Agneta Edwards tilldelas Natur & Kulturs läspris16.3.2026 09:32:20 CET | Pressmeddelande
I en tid då barn läser allt mindre arbetar Agneta Edwards långsiktigt och uthålligt för att främja läsning och läslust. Genom sitt pedagogiska arbete med bilderboken som grund är hon en av Sveriges främsta röster för barns rätt till språk och berättelser. Nu tilldelas hon Natur & Kulturs läspris 2026.
Sex läkare årets Cullbergstipendiater13.3.2026 07:00:00 CET | Pressmeddelande
Sex läkare tilldelas Cullbergstipendiet 2026 och får dela på 230 000 kr från Natur & Kultur. De kommer att besöka psykiatriska verksamheter i Australien, Island, Kanada, Storbritannien och Tanzania för att bland annat studera hur psykiatrisk tvångsvård bedrivs utan fastspänning, hur samverkan mellan skola och barn- och ungdomspsykiatri kan främja tidig upptäckt av psykiska besvär och psykiatriska tillstånd samt hur projekt mot könsbaserat våld genomförs.
Annika Norlin samlar 21 års låttexter i ny bok3.3.2026 13:49:35 CET | Pressmeddelande
I Jag ville ju komma så nära presenteras Annika Norlins samlade låttexter för första gången i bokform. Volymen innehåller samtliga texter från hennes utgivna album, ett nyskrivet förord samt personliga kommentarer om skrivandet och bakgrunden till flera av sångerna. Boken utkommer den 28 augusti på Weyler förlag.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum