Fler tåg i tid i mars – bästa resultatet på två år
24.4.2025 06:00:00 CEST | Trafikverket | Pressmeddelande
Under mars kom resenärerna på fler än nio av tio persontåg fram i tid, det bästa resultatet sedan april 2023. Dessutom rullade nästan hela 95 000 persontåg på spåren, det är rekordmånga tåg under en månad – med undantag för i januari i år.

I mars reste resenärer med nästan 95 000 persontåg i Sverige och 90,3 procent av dem kom fram i tid, där de som var över fem minuter sena räknas som försenade. Om gränsen istället höjs till 15 minuter, som för flyget, var 96,9 procent av tågen i tid.

– Jag reser själv med tåg och kan förstå om de som blivit försenade undrar om det går att lita på att komma fram i tid nästa gång, men det är faktiskt fler tåg som kommer fram i tid idag än det överhuvudtaget gick tåg för bara tio år sedan, säger Ann-Sofie Atterbrand, avdelningschef järnvägsplanering, Trafikverket.
Över 40 tåglinjer med 95 procent av tågen i tid
Resenärerna kom fram i tid med fler tåg i mars än månaden innan oavsett om de reste med pendel-, regional- och fjärr-/snabbtåg. Bäst gick det för pendeltågen, som utgör över hälften av alla tåg, särskilt de i Östergötland där nästan 97 procent kom fram i tid. Dessutom var det ytterligare över 40 tåglinjer där över 95 procent var i tid, bland annat på sträckorna Sundsvall-Umeå, Helsingborg-Halmstad, Stockholm-Arlanda, samt i Göteborgsområdet och i Småland. Mellan Nässjö-Vetlanda kom samtliga regionaltåg fram i tid. Bästa snabb- och fjärrtågslinjer var mellan Göteborg-Helsingborg-Köpenhamn där över 90 procent var i tid.
Tågförseningarnas medel- och medianvärden
I mars blev resenärer som reste med tåg som var minst en minut försenade, i snitt 14 minuter sena med fjärrtåg som reser längre sträckor, sju minuter med regionaltåg och fyra minuter med pendeltåg. Om vi sorterar förseningarna från minsta till största och tar det mittersta värdet, medianen, är svaret istället sex minuter för fjärrtågen, tre minuter för regionaltågen och två minuter för pendeltågen. Den stora skillnaden beror på att medianvärdet inte påverkas lika mycket av exempelvis vissa tåg med väldigt långa förseningar. Orsaken till tågförseningar kan delas in i tre lika stora delar. Fel orsakade av infrastrukturen, tågen, eller yttre faktorer som dåligt väder eller obehöriga i spår. För att skapa en mer tillförlitlig järnväg satsar Trafikverket brett, bland annat rustar vi upp järnvägen i ökad takt.
Fokus på att få plats med fler arbeten och rekordmånga tåg
Järnvägen är störningskänslig på vissa platser där det vissa tider är mycket trafik, till exempel på stambanorna och runt storstäderna. Vid längre resor är risken för förseningar större. På helgen, när det går färre tåg, kommer fler fram i tid.
Nyckelord
Kontakter
För mer information
Ulrika Karlsson, nationell press- mediestrateg, 070-762 39 54
Trafikverkets presstjänst, 0771-31 15 00, öppettider vardagar klockan 08.00-16.30
Trafikverket ansvarar för långsiktig planering av det samlade transportsystemet samt byggande, drift och underhåll av statliga vägar och järnvägar. Vår vision är att alla kommer fram smidigt, grönt och tryggt. På Trafikverket jobbar cirka 10 000 engagerade medarbetare som tillsammans bidrar till samhällsutvecklingen genom sina olika roller och kunskaper.
Följ Trafikverket
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Trafikverket
Omfattande arkeologiska undersökningar i Rogsta21.5.2026 13:05:00 CEST | Pressmeddelande
När Trafikverket bygger Ostlänken innebär det inte bara en satsning på en robust järnväg för framtiden. Arbetet bidrar också till att fördjupa våra kunskaper om det förflutna, då den nya järnvägen mellan Järna och Linköping berör närmare 700 fornlämningar. Dessa ska undersökas arkeologiskt innan bygget av järnvägen kan börja, i det som är den största arkeologiska satsningen som genomförts i Sverige.
Sydostlänken arbetar nu vidare efter att inriktnings-beslut tagits för placeringen av mötesspåret öster om Mörrum21.5.2026 09:05:00 CEST | Pressmeddelande
Trafikverket har tagit ett inriktningsbeslut för val av utredningsområde och därmed placering av mötesspåret öster om Mörrum. I inriktningsbeslutet har Trafikverket valt att arbeta vidare med att ta en fram en järnvägsplan för utredningsområdet öster om Mörrum även kallat alternativ 5 där mötesspåret placeras söder om befintligt spår.
9 av 10 tåg i tid under april21.5.2026 06:00:00 CEST | Pressmeddelande
Nio av tio tåg kom fram inom fem minuter från tidtabellen. I april kördes drygt 90 000 persontåg i Sverige – fler än under någon tidigare april månad. Av dessa anlände 89,2 procent i tid till slutstationen enligt branschmåttet RT+5, inställda avgångar rapporteras separat. Totalt kom över 96 procent av tågen fram inom 15 minuter från utsatt tid.
Här påverkas trafiken när Stockholm byggs om i sommar20.5.2026 13:01:06 CEST | Pressmeddelande
Flera arbeten på väg, järnväg och i kollektivtrafiken påverkar framkomligheten i Stockholms län i sommar. För att göra det enklare för de som reser finns nu de mest trafikpåverkande arbetena samlade på ett ställe, i en digital karta.
Nya trafiksäkerhetskameror på väg 166 mellan Bäckefors och Mellerud och väg 180 mellan Ebbared och Bohult kan rädda liv19.5.2026 09:00:00 CEST | Pressmeddelande
Mellan 18 maj och 31 maj sätter Trafikverket upp två nya trafiksäkerhetskameror på väg 166 mellan Bäckefors och Mellerud, Bengtsfors/Melleruds kommun. Kamerorna monteras i Gunnarsnäs, Melleruds kommun. Under perioden sätter Trafikverket även upp en ny trafiksäkerhetskamera på väg 180 mellan Ebbared och Bohult, Borås och Bollebygds kommun. Platsen heter Götsered och ligger i Borås kommun.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum