Bokförlaget Stolpe lanserar ny podcast: Yukiko och Patrik möter
16.4.2025 14:11:00 CEST | Bokförlaget Stolpe | Pressmeddelande
Kulturprofilerna Yukiko Duke och Patrik Hadenius leder Bokförlaget Stolpes nya poddsatsning Yukiko och Patrik möter. I podden kommer de två programledarna träffa vår tids mest inflytelserika författare och forskare inom humaniora och samhällsvetenskap och borra i ämnen som alkemins historia, döden, Arts and Crafts-rörelsen och den svenska självbilden.

– Det känns oerhört meningsfullt att få vara med att lansera en podcast där några av våra mest framstående forskare diskuterar stora, svåra frågor. De hjälper oss att se helheter och skönja sammanhang som vi annars missar i en tid när informations flödet blir alltmer fragmentiserat, säger Yukiko Duke.
Premiäravsnittet tar avstamp i den kommande boken Alkemins historia: inverkan på kultur, vetenskap och samhälle. Vi möter religionshistorikern Per Faxneld, litteraturvetaren Mattias Fyhr och vetenskapshistorikern Hjalmar Fors som berättar om hur synen på alkemi har förändrats genom århundradena, hur alkemin banade väg för den moderna kemin och samtidigt gjorde starka avtryck i litteratur och kultur.
– Att spela in podden Stolpe Stories senaste året har varit så otroligt roligt och berikande. Det verkar som om också lyssnarna gillar formatet. Nu blir det dubbelt så bra eftersom vi inte bara får möta intressanta författare och kunniga experter, utan också fantastiska Yukiko Duke. Det ser jag mycket fram emot, säger Patrik Hadenius.
Yukiko och Patrik möter produceras av Bokförlaget Stolpe och lyfter fram facklitteraturens förmåga att väcka samtal, insikter och nyfikenhet. Podcasten speglar förlagets utgivning med fokus på historia, samhällsvetenskap, konst och arkitektur.
Premiäravsnittet släpps 2 maj 2025.
Nytt avsnitt varje fredag.
Yukiko Duke är författare och litteraturkritiker. Med svensk-japanskt ursprung är hon författare till Mikaku: den japanska kokboken, som nominerades till Augustpriset 2001, samt flera andra kritikerrosade böcker om Japan. Hon har översatt flera japanska böcker till svenska, bland annat Kenzaburo Oe som fick Nobelpriset i litteratur 1994 och flera av Haruki Murakamis romaner.
Patrik Hadenius är språkvetare, museiutredare och författare. Han startade Språktidningen, har varit förlagschef på Norstedts och hörs med jämna mellanrum i P1-programmet Spanarna.
Nyckelord
Kontakter
Emma SelfvénMarknad
Tel:+46 (0)737 29 91 36emma.selfven@stolpepublishing.seBilder


Dokument
Om oss
Bokförlaget Stolpe ger ut fackböcker av hög kvalitet inom humaniora och samhällsvetenskap. Vi lägger stor vikt vid innehåll, design, repro, tryck och bindning.
Följ Bokförlaget Stolpe
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Bokförlaget Stolpe
Patrik Hadenius nominerad till årets Augustpris i kategorin facklitteratur19.10.2026 18:01:00 CEST | Pressmeddelande
Författaren och språkvetaren Patrik Hadenius är nominerad till Augustpriset i kategorin Årets svenska fackbok med sin bok "Vasas testamente: en historia om språket vi kallar svenska". Vinnaren avslöjas på Dramaten måndagen 23 november.
Dolda i 80 år: Pavel Fischls dagböcker från Theresienstadt – sonen på Sverigebesök14.10.2026 11:03:13 CEST | Pressinbjudan
Michael Dagan, son till Förintelseöverlevaren Pavel Fischl, besöker Sverige den 14–15 oktober och finns tillgänglig för intervjuer. Han hittade sin fars dagböcker 2023, när han gick igenom föräldrarnas hem efter deras död, och lärde då känna en ny sida av sin pappa. I dag är dagböckerna utgivna som Dagböckerna från Theresienstadt, både ett litterärt starkt vittnesmål och en viktig primärkälla om Förintelsen.
Rysslandsexperten Sergey Radchenko på Sverigebesök den 15 oktober7.10.2026 14:42:45 CEST | Pressinbjudan
Den 15 oktober kommer den brittisk-ryske historikern Sergey Radchenko till Stockholm och finns tillgänglig för intervju om Ryssland. Han kan bland annat kommentera det senaste i Rysslands anfallskrig mot Ukraina, och hur Rysslands energistrategi påverkar EU och Europa.
Augustprisnominerade Tora Wall dyker ner i havets mytologi i ny bok21.9.2026 13:07:00 CEST | Pressmeddelande
Vad döljer sig egentligen i havets djup? I alla tider har människor spekulerat kring detta och vävt varningar och sägner kring det som gömmer sig under ytan. I sin nya, rikt illustrerade bok Havet ger sig den Augustprisnominerade författaren Tora Wall ut på en jakt efter dessa berättelser och de gudar, väsen och sjöodjur som befolkar dem.
Storverk om underrättelsekriget mellan öst och väst under 1900-talet17.9.2026 16:15:12 CEST | Pressmeddelande
I sin nya bok Spioner: det stora underrättelsekriget mellan öst och väst visar historikern Calder Walton, med hjälp av nyöppnade och tidigare hemliga arkiv, att kalla kriget började långt tidigare än man trott – och att det aldrig riktigt tog slut.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum