Unionen avblåser strejk på fyra av fem områden
17.4.2025 18:00:00 CEST | Unionen | Pressmeddelande
Efter hot om konflikt har Unionen idag enats om nya kollektivavtal med Almega på Innovationsföretagen, Tjänsteförbunden Serviceföretagen, Tjänsteförbunden Utbildningsföretagen samt Tjänsteförbunden Utveckling och Tjänster inom Almega. Förhandlingarna under medling fortsätter dock på Medieföretagen Public serviceföretagen.

– Vi har nu kommit överens på fyra av fem områden där Unionen tidigare varslat om konflikt. Det innebär att strejken för dessa områden är avblåst. Det är glädjande och helt rimligt att medlemmar även inom Almega nu får löneökningar, arbetstidsförkortning och rättvisa regler för ersättning till deltidsanställda, säger Peter Hellberg, Unionens ordförande.
Högre lön och arbetstidsförkortning har varit de viktigaste kraven för Unionens medlemmar i avtalsrörelsen. Avtalen som nu tecknas på aktuella områden säkerställer både en god löneökningstakt och bidrar till ett hållbart arbetsliv genom arbetstidsförkortning och rättvisa ersättningar för deltidsanställda som får samma ersättning som heltidsanställda när de jobbar över.
Förhandlingarna fortsätter dock på Medieföretagen Public serviceföretagen vilket innebär att varsel om konflikt kvarstår på detta område. Kommer inte parterna överens bryter strejk ut den 25 april.
Martin Wästfelt, Unionens förhandlingschef, är en av dem som varit inne i arbetet efter varsel om konflikt där förhandlingarna fortsatt under medling.
– Det är anmärkningsvärt att Medieföretagen fortfarande håller i sitt motstånd och inte kan gå med på de rimliga krav som Unionen ställer och som övriga parter på arbetsmarknaden accepterat, säger Martin Wästfelt.
Läs mer på www.unionen.se/avtal2025
Nyckelord
Kontakter
Unionen press
Välkommen att ringa vår presstelefon. Här svarar alltid någon av våra pressekreterare.
Bilder

Länkar
Unionen är Sveriges största fackförbund med över 700 000 medlemmar på 88 000 arbetsplatser. Vi är 27 000 förtroendevalda på drygt 15 000 arbetsplatser. Unionen finns för tjänstemän på den privata arbetsmarknaden och du hittar oss i allt från stora internationella koncerner till små familjeföretag, ensamföretag, organisationer och föreningar. Tillsammans är vi i Unionen den ledande kraften som skapar framgång, trygghet och glädje i arbetslivet.
Unionen press svarar på medias frågor om Unionen. Vi förmedlar kontakter till våra förtroendevalda och experter inom bland annat arbetsmiljö, kompetensutveckling, utmaningar i tjänstemännens arbetsliv, lön och jämställdhet.
Välkommen att kontakta oss!
Följ Unionen
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Unionen
King tecknar kollektivavtal24.9.2026 19:30:08 CEST | Pressmeddelande
Efter drygt ett års förhandlingar tecknar spelbolaget King kollektivavtal med Unionen och Sveriges Ingenjörer. Avtalet är en viktig framgång för medarbetarna på King och ett styrkebesked för den svenska modellen.
Unionen lyfter integritet och övervakning i arbetslivet på Bokmässan i Göteborg23.9.2026 08:02:40 CEST | Pressmeddelande
Övervakningen av anställda ökar på svenska arbetsplatser. Samtidigt används allt mer data om medarbetare för att styra, mäta och effektivisera arbetet. På årets Bokmässa i Göteborg sätter Unionen strålkastarljuset på frågan om integritet i arbetslivet.
Unionen varslar om strejk på King15.9.2026 10:22:59 CEST | Pressmeddelande
Efter ett år av samtal och förhandlingar om kollektivavtal varslar nu Unionen om strejk på spelbolaget King. Varslet läggs efter att parterna inte kunnat nå en överenskommelse. Om ingen lösning nås träder strejken i kraft den 25 september.
Var tredje tjänsteman avstår från att söka nytt jobb på grund av bristande pendling28.8.2026 06:30:00 CEST | Pressmeddelande
Sveriges eftersatta järnväg begränsar arbetsmarknaden. Unionens nya medlemsundersökning visar att mer än var tredje privatanställd tjänsteman avstått från att söka ett jobb på grund av bristande kommunikationer eller pendlingsmöjligheter.
Unionens medlemmar vill se kortare arbetstid och rättvisare löner18.6.2026 06:00:00 CEST | Pressmeddelande
Kortare arbetstid, rättvisa löner och ökad trygghet. Det är de tydligaste medskicken från Unionens medlemmar inför Avtal 2027, enligt förbundets stora medlemsinsamling där över 21 000 medlemmar deltagit.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum