EU-förslag om förenklad hållbarhetsrapportering ett steg i rätt riktning
Transportföretagen har lämnat in sitt remissvar till regeringen angående EU-kommissionens så kallade Omnibus-förslag, som syftar till att förenkla regelverket kring företagens hållbarhetsrapportering. Kommissionens ambition välkomnas, samtidigt som det krävs ytterligare förändringar för att regelverken ska bli praktiskt tillämpbara för transportbranschens företag.

– Det är avgörande att EU:s regelverk inte blir ett hinder för omställningen. Många företag i vår bransch arbetar hårt för att minska sina utsläpp och ställa om till fossilfritt, men när reglerna är krångliga, dyra och förändras snabbt skapar det osäkerhet som hämmar utvecklingen, säger Tina Thorsell, samhällspolitisk chef på Transportföretagen.
Transportsektorn befinner sig mitt i en omfattande omställning och har redan tagit stora kliv mot mer hållbara lösningar. Men samtidigt pressas många företag av små marginaler, brist på kompetens och komplexa regelverk. I remissvaret lyfter Transportföretagen därför fram behovet av långsiktighet och stabilitet i lagstiftningen.
Transportföretagen ställer sig positiva till flera av de förändringar som föreslås, exempelvis att endast företag med fler än 1 000 anställda ska omfattas av rapporteringsplikten. Samtidigt efterlyser organisationen ett tydligare tak för informationsinsamling i värdekedjan och att rapporteringsplikten pausas tills förenklade och harmoniserade standarder är på plats.
– Företagen behöver tydliga och enhetliga regler som går att följa utan att kräva enorma kostnader. Vi vill se ett regelverk som gör det lätt att göra rätt, annars riskerar vi att de som faktiskt ställer om bromsas av administration, säger Tina Thorsell, Samhällspolitisk chef på Transportföretagen.
Transportföretagen kommer att fortsätta följa processen noggrant och arbeta för att transportföretagens perspektiv får genomslag i den slutliga lagstiftningen.
Kontakter
Seth ÖrbrinkPressansvarig, Transportföretagen
Tel:072-3266020seth.orbrink@transportforetagen.seTransportföretagen är transportnäringens bransch- och arbetsgivarorganisation och samlar 9 200 medlemsföretag med cirka 200 000 anställda.
Följ Transportföretagen
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Transportföretagen
Lockout skapar förutsättningar för flygbolagen att värna kundernas resor15.5.2025 17:50:48 CEST | Pressmeddelande
De stridsåtgärder som Svenska Transportarbetareförbundet (Transport) har varslat, skulle innebära stora kostnader för flygbolagen och deras kunder. Därför varslar Svenska Flygbranschen om lockout. De så kallade spegel- och konsekvenslockouterna är ingen upptrappning av konflikten, utan hanterar de praktiska konsekvenserna av fackets konfliktvarsel.
Ny ordförande och styrelse i Transportindustriförbundet14.5.2025 11:17:16 CEST | Pressmeddelande
Vid tisdagens årsstämma blev Viktor Strömblad vald till ny ordförande i branschorganisationen Transportindustriförbundet. Två nya ledamöter valdes också in i styrelsen.
Ny styrelse i Svenska Flygbranschen13.5.2025 19:10:25 CEST | Pressmeddelande
Vid dagens årsstämma blev Carina Malmgren Heander från Scandinavian Airlines Systems omvald till ordförande i Svenska Flygbranschen. Till styrelsen valdes också tre nya ledamöter.
Förnyat förtroende för Sveriges Hamnars styrelse13.5.2025 18:53:25 CEST | Pressmeddelande
Vid dagens årsstämma blev Torbjörn Wedebrand och styrelsen omvald till ordförande i bransch- och arbetsgivarförbundet Sveriges Hamnar. Under stämman omvaldes även den sittande styrelsen.
Ny ordförande och styrelse i Motorbranschens Arbetsgivareförbund13.5.2025 18:41:22 CEST | Pressmeddelande
Vid dagens årsstämma valdes Claes Jerveland till ny ordförande i bransch- och arbetsgivarförbundet Motorbranschens Arbetsgivareförbund. Under stämman fick styrelsen också flera nya ledamöter.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum