Upprop för att skydda vetenskapens oberoende
23.4.2025 14:56:43 CEST | Örebro universitet | Pressmeddelande
Fem Örebroforskare har skrivit under ett gemensamt upprop för att skydda vetenskapens oberoende. I den nya deklarationen som publicerats i Nature varnar ett 50-tal forskare för att politiska beslut och ideologiska intressen allt oftare påverkar forskning.

Läs i Nature: Defend scientific integrity and academic freedom
– Detta är något som hotar folkhälsa, miljö och demokrati, säger professor Frans Prenkert, en av forskarna i Plattform för en hållbar framtid vid Örebro universitet som skrivit under.
Det är forskarnätverket Single Planet Health and Environment Research Agenda som står bakom upproret. SPHERA samlar experter inom miljö, klimat, ekonomi, samhällsvetenskap och global hälsa.
– Vi har sett en oroande trend där vetenskaplig kunskap ignoreras, censureras eller används selektivt för att passa politiska syften, säger Frans Prenkert.
Klimat och folkhälsa
Forskarna lyfter särskilt fram situationen i USA där flera forskningsprogram har fått sin finansiering indragen, bland annat inom klimat och folkhälsa, men de menar att utvecklingen även påverkar forskare i andra delar av världen.
– Påtryckningar mot forskning inom klimatvetenskap, folkhälsa och miljörättvisa är en del av ett bredare mönster. Dessutom finns en självcensur inom myndigheter, akademiska tidskrifter och bland enskilda forskare på grund av rädsla för repressalier, säger Frans Prenkert.
I deklarationen skriver forskarna att:
· forskning ska få bedrivas fritt utan politisk påverkan
· forskare ska ta större plats i samhällsdebatten och bekämpa desinformation
· internationellt samarbete och stöd till forskning i låg- och medelinkomstländer måste öka
· forskare som utsätts för förtryck ska få stöd från det internationella samfundet
Forskarna uppmanar politiker, finansiärer, universitet och allmänhet att agera för att skydda den vetenskapliga friheten.
Nyckelord
Kontakter
För mer information kontakta: Frans Prenkert 070-106 27 28, frans.prenkert@oru.se
Linda HarradinePressansvarig och enhetschefKommunikation och samverkansstöd
Tel:019 301470Tel:0706 431470linda.harradine@oru.seLänkar
Om oss
Örebro universitet är ett bredduniversitet med starka professionsutbildningar och forskning som spänner över 36 ämnen inom alla vetenskapliga fält. Vi har 15 000 studenter, 85 utbildningsprogram på grundnivå och avancerad nivå och ett stort utbud av fristående kurser. Örebro universitet har samlat spetskompetens inom tre profilområden: AI och robotik, Mat och hälsa och Föroreningar och samhälle.
Följ Örebro universitet
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Örebro universitet
Sång, musik och majbrasa – välkommen att fira Valborg vid Örebro slott14.4.2026 09:09:10 CEST | Pressmeddelande
Torsdagen den 30 april bjuder Örebro universitet, Örebro kommun och Länsstyrelsen i Örebro län in till det traditionsenliga valborgsmässofirandet vid Örebro slott.
Tvåspråkigt stöd till nyanlända föräldrar ökar trygghet – och främjar integration9.4.2026 08:38:40 CEST | Pressmeddelande
En kort föräldrautbildning kan stärka nyanlända föräldrars tillit till sin egen förmåga och öka deras känsla av delaktighet i samhället. Det visar en ny studie från Pia-projektet. – Att få människor att känna sig värdefulla och kompetenta är avgörande, säger Metin Özdemir, forskare i psykologi vid Örebro universitet.
En liten patientgrupp bakom många ambulanslarm8.4.2026 08:53:59 CEST | Pressmeddelande
En liten grupp patienter står för nästan en tredjedel av alla ambulanslarm. Det visar en ny studie från Örebro universitet och den första som har undersökt användningen av ambulanssjukvård i Sverige.
Ny studie: Hopp kan hålla människor kvar i ovisshet7.4.2026 08:49:02 CEST | Pressmeddelande
Människor som fått avslag på sin asylansökan beskrivs ofta som fast i väntan. En studie från Örebro universitet visar att många ändå försöker hålla ihop och skapa ett liv i en begränsad tillvaro. – Trots ovisshet och svåra omständigheter visar de handlingskraft, säger forskaren Rikard Engblom.
Lång historia av självkontroll i fotboll1.4.2026 07:00:00 CEST | Pressmeddelande
Den moderna fotbollen är väldigt olik den fotboll som reglerades i England på 1800-talet. Men idealen om kontroll över kropp och känslor och att upprätthålla disciplin är tydliga än idag, precis som när kyrkan och den industriella medelklassen formade fotbollens regler. Det menar Dominik Döllinger, forskare i sociologi vid Örebro universitet.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum