Neuroförbundet inbjuder till MS-turné i Varberg
Neuroförbundet, Sveriges ledande intresseorganisation för personer med neurologiska diagnoser, är glada att meddela att MS-touren 2025 gör sitt andra stopp i Varberg den 12 maj kl. 17:30 på Folkets hus.

Höjdpunkter från programmet:
- Specialistläkaren Sofia Sandgren kommer att dela med sig av de senaste forskningsrönen inom multipel skleros (MS), en sjukdom som drabbar över 20 000 svenskar.
- Jenny Ljungberg, en inspirerande lärare och MS-patient, berättar om sina personliga erfarenheter av att leva med diagnosen.
"Vi ser fram emot att samla patienter, anhöriga och vårdpersonal för att diskutera de senaste framstegen inom MS-forskning och behandling," säger Lise Lidbäck, ordförande för Neuroförbundet. "Detta är en fantastisk möjlighet för alla att få direktkontakt med experter och ställa frågor."
Evenemanget är öppet för allmänheten och riktar sig särskilt till personer som nyligen fått sin diagnos, deras familjer samt vårdpersonal inom primärvården. Anmälan kan göras via Neuroförbundets hemsida: www.neuro.se/ms-tour2025
För mer information eller för att boka intervjuer med Jenny Ljungberg och Sofia Sandgren, vänligen kontakta:
Katarina Gustafsson, Kanslichef
070-461 94 53
katarina.gustafsson@neuro.se
Nyckelord
Kontakter
Katarina GustafssonKanslichef
Tel:070-461 94 53Katarina.gustafsson@neuro.seBilder
Länkar
Om oss
Neuroförbundet är en partipolitiskt oberoende intresseorganisation för människor i Sverige som lever med neurologiska diagnoser eller symtom samt deras familj och anhöriga. Vi finns för att ge våra medlemmar information, stöd och framtidstro.
Vårt mål är att personer som lever med neurologiska diagnoser ska ha samma möjligheter och rättigheter som alla andra. Utgångspunkten är att alla har rätt till ett värdigt liv.
Följ Neuroförbundet
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Neuroförbundet
Fredrik Piehl framröstad till Årets Neuroprofil 20255.6.2025 14:32:03 CEST | Pressmeddelande
Fredrik Piehl, professor i neurologi och forskare vid Karolinska universitetssjukhuset, har utsetts till Årets Neuroprofil 2025. Neuroförbundets pris Årets Neuroprofil lyfter fram personer som genom sin profession gjort betydande skillnad för människor med neurologiska diagnoser. I år var det Neuroförbundets egna medlemmar som, genom omröstningar på sociala medier, valde vinnaren.
Neuroförbundets MS-turné avslutas i Luleå!27.5.2025 08:24:53 CEST | Pressmeddelande
Neuroförbundet bjuder in till en unik diagnoskonferens om multipel skleros (MS) den 3 juni kl. 17:00-20:00 på Scandic Luleå. Evenemanget är det avslutande stoppet på förbundets landsomfattande MS-turné och erbjuder Luleåborna en sällsynt möjlighet att möta ledande experter inom MS-forskning och vård.
Neuroförbundets MS-turné kommer till Uppsala20.5.2025 07:55:19 CEST | Pressmeddelande
Neuroförbundet fortsätter sin nationella MS-turné med ett stopp i Uppsala den 27 maj kl. 17:30-19:30 i Missionskyrkan. Evenemanget är en del av förbundets landsomfattande informationskampanj om multipel skleros (MS).
Neuroförbundets MS-turné når Malmö16.5.2025 11:14:18 CEST | Pressmeddelande
Neuroförbundet bjuder in till en informativ kväll om multipel skleros (MS) den 22 maj kl. 17:30-19:30 på Scandic Triangeln. Evenemanget är en del av Neuroförbundets landsomfattande MS-turné och erbjuder Malmöborna en unik möjlighet att ta del av de senaste framstegen inom MS-forskning och behandling.
Neuroförbundets MS-turné kommer till Kalmar7.5.2025 15:55:05 CEST | Pressmeddelande
Neuroförbundet bjuder in till en unik diagnoskonferens om multipel skleros (MS) den 21 maj kl. 17:00-20:00 i Kalmarsalen. Evenemanget är en del av Neuroförbundets landsomfattande MS-turné och erbjuder Kalmarborna en sällsynt möjlighet att möta ledande experter inom MS-forskning och vård.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum