Krångellistan ska synliggöra de värsta regelhindren
Transportföretagen lanserar i dag Krångellistan. Det är ett nytt initiativ där transportföretag enkelt kan rapportera in konkreta exempel på regelkrångel som bromsar utveckling, investeringar och omställning. Med en öppen lista ska konkreta byråkratiska hinder som företagen möter i sin vardag, synliggöras.

– Många företag tvingas lägga tid och resurser på att navigera i ett otydligt och ineffektivt regelverk i stället för att göra det de är bäst på: skapa jobb, driva på omställningen och utveckla Sverige. Nu ger vi dem ett verktyg att synliggöra var krånglet sitter, säger Marcus Dahlsten, vd för Transportföretagen.
Det nya insamlingsverktyget riktar sig till hela transportnäringen och gör det möjligt för företag att beskriva hur krångliga, motsägelsefulla eller godtyckligt tillämpade regler påverkar deras verksamhet. Alla exempel publiceras på Krångellistan, en öppen lista som riktar sig till politiker, myndigheter och andra beslutsfattare. Initiativet lanseras mot bakgrund av en alltmer intensiv politisk debatt om företagens växande regelbörda.
– Politiker från alla läger pratar om vikten av att lätta på regelbördan för företag, oavsett om det handlar om att gynna omställningen eller konkurrenskraften. Dock saknar de ofta kunskap om var problemen faktiskt ligger, och därför kommer vi med det här verktyget kunna visa på konkreta åtgärder som behövs för att ta bort hinder och skapa bättre förutsättningar för företagen, säger Tina Thorsell, samhällspolitisk chef på Transportföretagen.
Beviskrav att stenar inte brinner och skurvatten som arbetsmiljörisk
Bakom varje punkt i Krångellistan finns en berättelse om hur verkliga företag drabbas. Ett företag som ville bygga ett lager för sin asfaltskross, var tvungen att för kommunen bevisa att de stenar de arbetade med, inte utgjorde brandrisk. Ett verkstadsföretag uppmärksammades på att skurvatten från en skurmaskin som tömdes i verkstadens golvbrunn, klassades som miljöfarligt avfall. Men genom att följa myndigheternas rekommendation om att samla vattnet i en cistern utomhus, krävdes invallning, uppkörningsramp och manuella lyft, vilket i sin tur stred mot arbetsmiljöregler.
Så fungerar verktyget
På kampanjsidan transportforetagen.se/regelkrangel kan företag inom hela transportnäringen fylla i ett enkelt formulär om sina erfarenheter av regelkrångel. Användaren får besvara frågor om vilken typ av regel det gäller, vilken aktör som står bakom, hur det påverkar företaget samt vad som skulle behövas för att lösa problemet.
– Vårt mål är förstås att förändra och förenkla i krångel-Sverige. Får vi in tillräckligt många rapporter kommer vi att utse ”Sveriges krångligaste myndighet” under hösten, säger Tina Thorsell.
Kontakter
Seth ÖrbrinkPressansvarig, Transportföretagen
Tel:072-3266020seth.orbrink@transportforetagen.seTransportföretagen är transportnäringens bransch- och arbetsgivarorganisation och samlar 9 200 medlemsföretag med cirka 200 000 anställda.
Följ Transportföretagen
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Transportföretagen
Rapport föreslår pilotprojekt med alternativ finansiering: Väginvesteringar kräver nya grepp13.6.2025 12:51:27 CEST | Pressmeddelande
Tvärförbindelse Södertörn, Förbifart Örnsköldsvik och Förbifart Skellefteå. Det är några svenska vägprojekt som Transportföretagen föreslår att regeringen prövar alternativ finansiering och organisering på.
Sveriges Hamnar stämmer Hamnarbetarförbundet för att få stopp på strejkerna12.6.2025 08:32:02 CEST | Pressmeddelande
Svenska Hamnarbetarförbundet (HF) har återigen varslat om ytterligare stridsåtgärder. Detta efter att de har tackat nej till en hemställan från statliga medlare, som hade inneburit ett likalydande avtal som det som Sveriges Hamnar tecknat med Transportarbetareförbundet (Transport). HF:s strejker syftar därför uppenbart till att tränga undan kollektivavtalet med Transport och Sveriges Hamnar stämmer därför HF i Arbetsdomstolen.
Rekordmånga kvinnor pluggar fordon och transport på Komvux11.6.2025 14:46:39 CEST | Pressmeddelande
Aldrig tidigare har så många kvinnor valt att studera fordon och transport på Komvux. Enligt nya siffror från Skolverket har 584 kvinnor läst utbildningen under 2024 – en ökning med över 17 procent på fyra år.
Nya varsel från HF som undergräver den svenska modellen10.6.2025 17:07:52 CEST | Pressmeddelande
Svenska Hamnarbetarförbundet (HF) har än en gång varslat om ytterligare strejker och blockader som stoppar verksamheten i flera hamnar. Detta trots att medling är planerad till den 12 juni och trots att statliga Medlingsinstitutet är tydliga med att HF inte kan få mer än Transportarbetareförbundet (Transport), som är det fackförbund som Sveriges Hamnar redan har tecknat avtal med.
Hamnarbetarförbundet tackar nej till andrahandsavtal3.6.2025 10:50:13 CEST | Pressmeddelande
Svenska Hamnarbetarförbundet (HF) har avvisat medlarnas hemställan (förslag till överenskommelse). Därmed fortsätter HF:s strejker och övriga stridsåtgärder i hamnarna.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum