När sjuksköterskan kommer hem
Att både patienternas och medarbetarnas nöjdhet är i topp talar sitt tydliga språk. Sjuksköterskorna i Aleris team ASIH Nynäshamn får möjlighet att göra skillnad i en meningsfull och stimulerande miljö.

När Aleris ASIH-team i Nynäshamn snörar på sig löparskorna för Blodomloppet den 11 juni är det mer än ett motionslopp – det är ännu ett bevis på deras gemenskap.
– Jag har aldrig varit på en arbetsplats där medarbetarna gör så mycket tillsammans, det bidrar till ett fantastiskt teamarbete och dynamik i gruppen, säger enhetschef Josefin Adolfsson Blomqvist.
Det starka teamarbetet och det nära ledarskapet syns inte enbart i den låga personalomsättningen utan också i de medarbetarundersökningar som görs. Arbetsplatsen får högsta poäng av samtliga medarbetare.
– Alla är väldigt inarbetade, engagerade och måna om varandra. Vi hjälps alltid åt, säger Jessica Stranne, specialistsjuksköterska i palliativ vård.
Jessica arbetade tidigare inom akutsjukvården. Det som lockade med ASIH var bland annat den breda patientgruppen och arbetssättet.
– Vi har tid för samtal och lär känna våra patienter och deras familjer. Vi får en helhetsbild. Man kan ha synpunkter på sjukvården men vården inom ASIH är otroligt bra, säger hon och berättar att patientbesöken ger henne energi.
Givande hembesök
ASIH bedrivs dygnet runt, alla dagar i veckan. Dagarna inleds med ett morgonmöte där medarbetarna stämmer av dagens besök. För specialistsjuksköterskan Sandra Rojlén var det just hembesöken och möjligheten att lära känna sina patienter som lockade.
– Vi kan fokusera på en patient i taget och mötena i hemmiljön blir genuina. Det är fint, säger hon och lägger till att restiden dessutom ger utrymme för eftertanke.
Sjuksköterskorna åker ofta ut till sina patienter själva, även om kollegorna endast är ett telefonsamtal bort.
– Det är viktigt att vara trygg i sig själv för att kunna göra egna bedömningar. Det är också det som är lockande. Vi får använda oss av vår kunskap och blir mer självgående, säger Sandra.
Hon får medhåll av geriatrikern Magnus Valldor, som är en av två specialistläkare knutna till teamet i Nynäshamn.
– Inom ASIH grundar sig läkarnas beslut många gånger på sjuksköterskans bedömningar. Det är ett arbetssätt som jag tycker är väldigt roligt, säger han.
Utveckling och ny teknik
Kompetensen bland medarbetarna i teamet är hög och många är specialister. De är dessutom specialister inom flera olika områden.
– Det den ena inte kan, kan den andra, säger Sandra.
För att kompetensen ska bibehållas är vidareutbildning och kompetensutveckling viktigt.
– Vill man plugga vidare så löser vi det. Vi har också många interna utbildningar och föreläsningar. Det finns alltid något inplanerat, säger Josefin som själv valde att gå från att ha arbetat som sjuksköterska inom ASIH till att axla rollen som enhetschef.
Det satsas också på innovationer och ny teknik. Majoriteten av patienterna använder sig av digitala verktyg. Patienterna kan bland annat chatta, skicka foton och själva kontrollera vitala parametrar, något som både underlättar för medarbetarna och stärker patienternas delaktighet.
Även videomöten har blivit en del av arbetet. Jessica har de senaste månaderna arbetat halvtid med pilotprojektet Digital sjuksköterska.
– Det har varit jätteroligt och spännande. På sikt blir det fler digitala besök som ett komplement till de fysiska besöken, säger hon och berättar att för de patienter som mår ganska bra innebär de digitala mötena en frihet.
Patienternas mående är det som styr verksamheten och driver medarbetarna. Och att det inte bara är medarbetarna som är nöjda är tydligt. Teamet får även toppoäng när det kommer till patientnöjdhet.
– En av våra kollegor sa en dag när han hade varit ute på sina hembesök att han hade varit på en tacksamhetsrunda. De flesta av våra patienter är väldigt nöjda och det märks, säger Josefin.
Nyckelord
Kontakter
Kenan Harbaspress- och public affairschef
Tel:+46 (0)70 783 42 03Kenan.Harbas@aleris.seKontakt
Aleris presstjänst nås dygnet runt på +46 (0)730 – 38 38 20 (ej sms). Du kan även kontakta oss på press@aleris.se.
Om oss
Aleris - ledande inom specialistvård i Skandinavien
Aleris erbjuder specialistvård digitalt och på 80 kliniker i Sverige, Norge och Danmark. Höga medicinska resultat, tillgänglighet och nöjda patienter är grunden för vår verksamhet.
Varje år väljer mer än två miljoner patienter att komma till Aleris. Privat, via en sjukvårdsförsäkring eller inom den offentligt finansierade vården.
Vi arbetar alltid för att ge den bästa vården efter individens behov. Ansvarsfullt, enkelt och innovativt.
Följ Aleris
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Aleris
Vården rullar hem till patienten9.7.2025 06:30:00 CEST | Nyheter
Varje dag får omkring 1 000 svårt sjuka patienter i Region Stockholm avancerad sjukvård i hemmet genom Aleris. I stället för att vårdas på sjukhus möter de läkare, sjuksköterskor och andra specialister i sin egen hemmiljö. Bakom vården står Aleris multiprofessionella team, med 300 bilar på vägarna och tillgänglighet dygnet runt, årets alla dagar.
Aleris i slutstriden om Sveapriset10.6.2025 07:27:26 CEST | Pressmeddelande
Aleris egenutvecklade AI-assistent Albot är ett av fyra bidrag som har tagits ut till slutstriden om årets Sveapris. Efter hearing inför juryn utses finalisterna, och vinnaren presenteras vid Kvalitetsmässan i Göteborg den 11 november.
Sverige missar chansen att ta klivet in i framtiden3.6.2025 06:30:00 CEST | Pressmeddelande
Vid gårdagens pressträff, där sjukvårdsminister Acko Ankarberg Johansson tog emot Vårdansvarskommitténs slutbetänkande, blev det tydligt att Sverige missar chansen att ta klivet in i framtiden mot en mer sammanhållen och jämlik sjukvård. Med anledning av detta vill Aleris ge följande kommentarer.
Sofia Palmquist fortsätter i Stockholms Handelskammares styrelse23.5.2025 06:55:16 CEST | Pressmeddelande
Flera hundra medlemsföretag var närvarande när Stockholms Handelskammare samlades för årsmöte den 22 maj. Vid mötet valdes en ny styrelse. Sofia Palmquist, vd och koncernchef för Aleris, fortsätter som styrelseledamot i Stockholms Handelskammare. Hon är även fortsatt ledamot i fullmäktige – organisationens högsta beslutande organ.
Sofia Palmquist omvald till styrelsen för Vårdföretagarna20.5.2025 08:58:53 CEST | Pressmeddelande
Sofia Palmquist, vd och koncernchef för Aleris Group, har valts till en fjärde mandatperiod som styrelseledamot för arbetsgivar- och branschorganisationen Vårdföretagarna. Valet skedde i samband med årsmötet i Stockholm.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum