Ögonsjukdomen NAION - en mycket sällsynt biverkning för semaglutid
9.6.2025 10:39:34 CEST | Läkemedelsverket | Pressmeddelande
EMA:s säkerhetskommitte (PRAC) konstaterar i en granskning att ögonsjukdomen NAION är en mycket sällsynt biverkning kopplat till semaglutidläkemedlen Ozempic, Rybelsus och Wegovy.

Efter att granskat alla tillgängliga data för semaglutid gällande NAION (non-arteritic anterior opticus neuritis), inklusive data från kliniska prövningar, övervakning efter marknadsföring och medicinsk litteratur, har PRAC dragit slutsatsen att NAION är en mycket sällsynt biverkning för semaglutid, vilket innebär att den kan drabba upp till 1 av 10 000 personer som behandlas med semaglutid.
Resultat från flera stora epidemiologiska studier tyder på att exponering för semaglutid hos vuxna med typ 2-diabetes är förknippat med en ungefär tvåfaldig ökning av risken att utveckla NAION jämfört med personer som inte tar läkemedlet. I absoluta tal motsvarar det ungefär ett extra fall av NAION per 10 000 behandlingsår med semaglutid.
EMA har därför rekommenderat att produktinformationen för semaglutidläkemedel uppdateras så att NAION inkluderas som en biverkning med frekvensen "mycket sällsynt". Om patienter upplever plötslig synförlust eller snabbt försämrad syn under behandling med semaglutid bör de kontakta sin läkare utan dröjsmål. Om NAION bekräftas bör behandlingen med semaglutid avbrytas.
Mer om läkemedlen
Semaglutid, en GLP-1-receptoragonist, är den aktiva substansen i vissa läkemedel som används vid behandling av diabetes och av övervikt under vissa förutsättningar (nämligen Ozempic, Rybelsus och Wegovy). Semaglutid verkar på samma sätt som GLP-1 (ett naturligt hormon i kroppen) genom att öka mängden insulin som bukspottkörteln frisätter som svar på mat. Detta hjälper till att kontrollera blodsockernivåerna. Semaglutid reglerar även aptiten genom att öka en persons mättnadskänsla, samtidigt som den minskar deras matintag, hunger och sug.
Mer om sjukdomen
NAION är en störning som orsakas av minskat blodflöde till synnerven i ögat, vilket kan leda till synförlust i det drabbade ögat. Patienter med typ 2-diabetes kan i sig ha en högre risk att utveckla detta tillstånd.
Mer om proceduren
Granskningen har genomförts av kommittén för säkerhetsövervakning och riskbedömning av läkemedel (PRAC). PRAC:s rekommendationer kommer nu att skickas till kommittén för humanläkemedel (CHMP), som ansvarar för frågor om humanläkemedel, som kommer att anta myndighetens yttrande. CHMP:s yttrande kommer att sedan vidarebefordras till Europeiska kommissionen, som kommer att utfärda ett slutgiltigt rättsligt bindande beslut som gäller i alla EU:s medlemsstater.
Nyckelord
Kontakter
Läkemedelsverkets presstjänst
Tel:018-18 36 25press@lakemedelsverket.seLänkar
Läkemedelsverket arbetar för att patienten, hälso- och sjukvården samt djursjukvården får tillgång till säkra och effektiva produkter och att de används ändamålsenligt och effektivt. Läkemedelsverkets vision är att vara en ledande kraft i samverkan för bättre hälsa.
Följ Läkemedelsverket
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Läkemedelsverket
Stabil trend för luskamning – nästan fyra av tio föräldrar har kammat sina barn20.8.2026 09:30:16 CEST | Pressmeddelande
Nästan fyra av tio föräldrar har luskammat sina barn i åldrarna 2–12 år under det senaste året. Det visar en ny undersökning från Läkemedelsverket. Resultatet ligger på samma nivå som 2023. Samtidigt uppger nära en av tio föräldrar att de har upptäckt huvudlöss i sitt hushåll. Nu uppmanar Läkemedelsverket föräldrar att fortsätta vara uppmärksamma – särskilt när barnen träffas igen efter lov och ledigheter.
Potentiellt livsfarligt att behandla diabetes med kosttillskott6.7.2026 13:00:00 CEST | Pressmeddelande
Läkemedelsverket har upptäckt en omfattande annonsering för Insulinorm som säljs som kosttillskott och som påstås vara ett läkemedel som botar diabetes. Myndigheten vill därför varna: om man avbryter sin läkarordinerade diabetesbehandling och istället använder denna produkt kan det vara potentiellt livsfarligt.
EMA rekommenderar att marknadsföringstillståndet för Tavneos återkallas29.6.2026 14:48:24 CEST | Pressmeddelande
EMA:s kommitté för humanläkemedel (CHMP) rekommenderar att läkemedlet Tavneos (avakopan) godkännande för försäljning i Europeiska unionen ska återkallas eftersom läkemedlets nytta inte längre bedöms överväga riskerna. Tavneos används för att behandla vuxna med svår, aktiv granulomatös polyangit (GPA) eller mikroskopisk polyangit (MPA), två sällsynta inflammatoriska tillstånd i blodkärlen.
Få nationella kunskapsstöd för behandling med sömnläkemedel29.6.2026 08:00:00 CEST | Pressmeddelande
I en delredovisning till regeringen visar Läkemedelsverket att det finns få kunskapsstöd till vården om läkemedelsbehandling av sömnproblem, och rekommendationerna kan spreta. Betydelsen av goda sömnvanor och andra behandlingsalternativ innan läkemedelsanvändning behöver också tydliggöras.
Ny chefsläkare på Läkemedelsverket26.6.2026 13:06:20 CEST | Pressmeddelande
Rasmus Havmöller tar över rollen som chefsläkare på Läkemedelsverket. Han tillträder efter sommaren och blir en välkommen förstärkning i myndighetens ledningsgrupp.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum