Risk för försämrad tillgänglighet med nya byggregler – DHR varnar efter enkät till Sveriges kommuner
25.6.2025 08:00:00 CEST | DHR, Delaktighet Handlingskraft Rörelsefrihet | Pressmeddelande
Den 1 juli 2025 träder Boverkets nya byggregler i kraft – ett regelverk utan konkreta rekommendationer för tillgänglighet. DHR (Delaktighet Handlingskraft Rörelsefrihet) presenterar idag en rapport som bland annat visar att svenska kommuner inte tror att de själva kommer att prioritera tillsyn över att lagkrav på tillgänglighet uppfylls. Kommunerna uttrycker även en oro inför längre handläggningstider och fler konflikter. Resultaten baseras på en enkät till landets kommuner.

DHR:s enkät med frågor om det nya regelverket gick till Sveriges 290 kommuner och ett 20-tal företag som kommer att tillämpa byggreglerna. 31 kommuner svarade och 0 företag. Svaren var anonyma och har analyserats av Emil Erdtman, disputerad forskare och utredare på DHR.
– Risken är uppenbar att de nya byggreglerna leder till försämrad tillgänglighet för personer med funktionsnedsättning. Det måste tas på största allvar, säger Emil Erdtman.
Osäkerhet, konflikter och längre handläggningstider
Enkätsvaren visar att kommunerna befarar tolkningssvårigheter, längre handläggningstider och fler konflikter i bygglovsprocessen. När det inte längre finns tydliga allmänna råd om tillgänglighet riskerar olika tolkningar i olika kommuner att leda till bristande rättssäkerhet och sämre resultat.
– Redan idag är efterlevnaden av tillgänglighetskrav ojämn. Nu riskerar vi att glida ännu längre bort från målet om ett tillgängligt samhälle för alla, säger Åsa Strahlemo, ordförande, DHR.
Tillsyn viktigt – men nedprioriterat
Två av tre kommuner anser att tillsynen måste stärkas för att säkerställa att lagen följs. Samtidigt säger majoriteten att tillsyn inte kommer att prioriteras, av resursskäl eller brist på politiskt stöd. Det innebär att lagkraven i praktiken riskerar att urholkas.
DHR erbjuder stöd och utbildning
DHR föreslår i rapporten konkreta åtgärder för att möta utmaningarna. Organisationen erbjuder utbildning, digitalt och på plats, och vill samarbeta med kommuner, företag och andra aktörer för att öka kunskap om tillgänglighet och hur de nya reglerna kan tillämpas rättssäkert.
Mänskliga rättigheter gäller även efter 1 juli
DHR påminner om att kraven på tillgänglighet inte har försvunnit, de har bara blivit svårare att tolka. Människor med funktionsnedsättning har samma rätt till bostad, utbildning, arbete och ett självständigt liv som alla andra.
– Det är avgörande att kommunerna agerar nu. Vi vill bidra med vår kunskap och våra erfarenheter för att säkerställa att tillgänglighet inte blir ett tomt ord i byggprocessen, säger Åsa Strahlemo.
Nyckelord
Kontakter
Åsa StrahlemoFörbundsordförandeDHR
Tel:070-50 88 029asa.strahlemo@dhr.seBilder
Dokument
DHR är en idéburen demokratisk organisation som arbetar för principen om alla människors lika värde. Ett öppet Sverige, där personer med nedsatt rörelseförmåga är fullt jämlika, jämställda och delaktiga i samhället. En av utgångspunkterna är FN:s konvention om rättigheter för personer med funktionsnedsättning.
Tel: 08-685 80 20 Post: DHR, Box 43, 123 21 Farsta
Följ DHR, Delaktighet Handlingskraft Rörelsefrihet
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från DHR, Delaktighet Handlingskraft Rörelsefrihet
Angående förslaget att ge Försäkringskassan brottsbekämpande befogenheter4.3.2026 15:34:36 CET | Debatt
Försäkringskassan är den myndighet som hanterar vår socialförsäkring. Det handlar om system som finns för att människor ska kunna leva ett vanligt liv när något händer. Exempelvis när vi blir sjuka, får barn eller när en funktionsnedsättning gör att vi behöver stöd för att kunna arbeta eller delta i samhället.
Paralympics 20263.3.2026 10:38:15 CET | Pressmeddelande
De Paralympiska vinterspelen 2026 avgörs i Milano Cortina. Sverige skickar en stark trupp med tretton aktiva som tävlar i alpint, längdskidor och rullstolscurling. DHR önskar alla lycka till i kampen om medaljerna.
Debatt: Arbetsförmedlingen stämplar oss – utan vårt samtycke23.2.2026 14:42:31 CET | Debatt
Riksrevisionen har riktat svidande kritik mot Arbetsförmedlingens hantering av arbetssökande med funktionsnedsättning. För att korta handläggningstiderna väljer Arbetsförmedlingen att köra över individers integritet och självbestämmande.
Vilken politiker vill förbättra snöröjningen?16.2.2026 15:49:47 CET | Debatt
Varje vinter upprepas samma visa: snön faller och helt plötsligt förvandlas vår stad till en sluten anstalt för tusentals medborgare. För mig och andra personer med nedsatt rörelseförmåga är dålig snöröjning inte bara ett irritationsmoment, det resulterar i utegångsförbud.
DHR: Regeringens budget för ”hårt arbetande människor” osynliggör personer med nedsatt rörelseförmåga22.9.2025 12:55:05 CEST | Pressmeddelande
Regeringen presenterade i dag sin statsbudget för 2026. Regeringens egen beskrivning, ”en budget för hårt arbetande människor”, är talande, då skatten på arbete och pension sänks med 21,4 miljarder per år. Alla de människor som går på sjuk- och aktivitetsersättning får nöja sig med 0,46 miljarder per år de kommande tre åren. Efter otaliga dialogmöten under mandatperioden med nyckelpersoner i regeringen fanns förväntningar på konkreta förbättringar, men i budgeten syns de fortfarande inte. Vi är i praktiken osynliggjorda, säger Åsa Strahlemo, förbundsordförande för DHR – Delaktighet Handlingskraft Rörelsefrihet.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum
