Sugen på ett dadaistiskt juloratorium?
21.8.2025 08:30:00 CEST | Ersta diakoni | Pressmeddelande
Ersta kulturscens höstprogram spänner från Anne Sofie von Otter till Cirkus Cirkör. De sista kommer att ta hela kyrkorummet i besittning när det klassiska julevangeliet blandas med nonsensrepliker och ord som efterliknar ljud.

Ersta kulturscen är en del av Ersta diakonis erbjudande. Här sammanflätas olika kulturella uttryck och många av programpunkterna har fri entré.
– Med vårt program vill vi skapa möjlighet för reflektion och gemenskap. Till vår hjälp har vi olika kulturella verktyg som musik, konst och samtal. Tack vare en generös gåva är det fri entré till flera av våra programpunkter, säger konstnärlig ledare Patrik Sandin.
Sedan starten 2021 har Ersta kulturscen växt rejält och idag är kultur en naturlig del av Ersta diakonis vård- och omsorgaktiviteter. Den interna kulturfestivalen för medarbetare, kören för hemtjänstkunder, flygeln i sjukhusets entré och konserterna på äldreboendena är bara några exempel på det.
Scenen är också en central plats för kulturupplevelser för allmänheten i Stockholm.
– Kultur fyller en grundläggande funktion i våra liv, i synnerhet när det vidgar våra sinnen och perspektiv. Det nyttjar vi till max när Cirkus Cirkör kliver in och tar hela kyrkorummet i besittning. Det blir ett visuellt, fysiskt utmanande juloratorium till musik av Pär Olofssons verk Krippenspiel, med libretto från Hugo Balls dadaistiska manus. En annorlunda tolkning av julens berättelse som jag hoppas lämnar besökarna omtumlade. Vi är redo för en minst sagt spännande, ny säsong, säger Patrik Sandin.
Några övriga höjdpunkter i höst är:
- Hope – en heldag där allmänheten bjuds in till att sjunga körsång tillsammans, under ledning av bland annat Kristin Amparo.
- Allahelgonakonsert med Anne Sofie von Otter.
- Julkonsert med Bengan Janson, en av Sveriges främsta dragspelare, och skådespelerskan Marika Lagercrantz.
- Samtal på systervåningen om sorg och tröst tillsammans med terapeuten och utbildaren Pernilla Glaser, Athena Farrokhzad och medarbetare från Ersta diakoni.
- ..och varje onsdag en lunchkonsert med allt från visor och psalmer till franska toner.
Nyckelord
Kontakter
Maricka AllenstenPress- och pr-ansvarig
Tel:070-355 22 36maricka.allensten@erstadiakoni.seDokument
Länkar
Följ Ersta diakoni
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Ersta diakoni
Marika Fagerlund blir ny HR-direktör i Ersta diakoni20.1.2026 08:58:21 CET | Pressmeddelande
Ersta diakoni stärker sin ledning genom att rekrytera Marika Fagerlund som ny HR-direktör. Med lång erfarenhet av att leda HR-arbete i komplexa vård- och omsorgsverksamheter tillträder hon sin roll den 1 maj 2026 och blir en del av Ersta diakonis ledningsgrupp.
I år firar Ersta diakoni 175 år14.1.2026 13:23:00 CET | Pressmeddelande
I dag, onsdag den 14 januari 2026, inleds Ersta diakonis 175-årsjubileum med öppning av en permanent historisk utställning. Utställningen kan ses i Ersta sjukhus båda entréer – och via en audioguide ges en fördjupad berättelse, med nedslag och fotografier och från historien.
Högsta förvaltningsdomstolen avslår prövning – Uppsala kan teckna avtal med Ersta diakoni22.12.2025 11:47:55 CET | Pressmeddelande
Högsta förvaltningsdomstolen har beslutat att inte bevilja prövningstillstånd i målet om Uppsalas reserverade upphandling av ett vård- och omsorgsboende. Det innebär att tidigare domar står fast och att Uppsala kommun nu kan teckna avtal med Ersta diakoni, som vann upphandlingen sommaren 2024.
Ersta diakoni medfinansierar forskningsprojekt som utvecklar traumamedvetet stöd17.12.2025 13:11:52 CET | Pressmeddelande
Marie Cederschiöld högskola och Ersta diakoni samarbetar kring ett nytt forskningsprojekt med fokus på våldsutsatta kvinnor med samsjuklighet i skyddat boende. Projektet syftar till att utveckla en svensk, traumamedveten och evidensbaserad stödmodell anpassad för kvinnor med psykisk ohälsa i kombination med beroendeproblematik.
Jul enligt DADA – ett julspel för vår tid5.12.2025 16:05:58 CET | Nyheter
Vd ar dadaistisk ljudpoesi, nonsensspråk och nycirkus i ett kyrkorum att göra? Ersta kulturscen utforskar detta i ett stort sett slutsålt juloratorium.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum