Kvinna som använder assistanshund diskriminerades vid bussresa

9.9.2025 08:54:02 CEST | Diskrimineringsombudsmannen | Pressmeddelande

Dela

En kvinna med en funktionsnedsättning nekades att åka buss med sin assistanshund om hon inte satte sig i den bakre delen av bussen. Föraren bröt mot trafikbolagets resevillkor – trots att kvinnan informerade om sin rättighet och bolagets regelverk. Diskrimineringsombudsmannen (DO) menar att kvinnan utsatts för diskriminering och begär att trafikbolaget betalar 20 000 kronor i diskrimineringsersättning till kvinnan.

Det var i början av 2025 som kvinnan klev på en buss i Göteborg och satte sig tillsammans med sin assistanshund på en plats långt fram i bussen. Kvinnan har en funktionsnedsättning och använder assistanshunden som hjälpmedel.

En diskussion uppstod med bussens förare som menade att kvinnan inte fick sitta långt fram med en hund. Kvinnan informerade om att trafikbolagets regel att hundar ska sitta längst bak i bussen endast gäller husdjur – inte ledar- och assistanshundar. Hon ringde även trafikbolagets kundtjänst som bekräftade reglerna.

Bussföraren tillkallade ordningsvakter och kvinnan eskorterades ut ur bussen vid en hållplats längre fram. Enligt säkerhetsbolagets egen rapport från händelsen framgår det att även ordningsvakterna informerat föraren om att resenärer med ledar- och assistanshundar får välja plats fritt i bussen. Föraren beslutade trots detta att han inte vill ha med kvinnan på bussen, enligt rapporten.

– Förarens agerande strider mot både trafikbolagets resevillkor och diskrimineringslagen. DO menar att kvinnan missgynnats på ett sätt som har samband med funktionsnedsättning, det är allvarligt och trafikbolaget behöver ta ansvar för händelsen, säger Vanessa Grapenstedt, processförare på DO.

Trafikbolaget har till den 22 september på sig att betala diskrimineringsersättningen. Därefter kan DO komma att lämna in en stämningsansökan till tingsrätten.

DO 2025/6427

Läs mer

Ledar- och assistanshundar är hjälpmedel, inte sällskapsdjur. Det innebär att de har rätt att vistas i fler miljöer än andra hundar. Läs mer här.

Nyckelord

Kontakter

Ett samhälle fritt från diskriminering.
Läs mer om vår verksamhet på www.do.se och följ oss gärna
Linkedin och Facebook.

Följ Diskrimineringsombudsmannen

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Diskrimineringsombudsmannen

Skola gjorde inte tillräckligt för att stoppa trakasserier som hade samband med ålder13.1.2026 09:00:00 CET | Pressmeddelande

En elev på en skola i norra Sverige blev i över ett års tid utsatt för trakasserier som har samband med elevens ålder. Enligt DO har kommunen, som är ansvarig för skolan, inte gjort tillräckligt för att utreda vad som har hänt eller att vidta åtgärder för att få stopp på trakasserierna. DO begär nu att kommunen ska betala 45 000 kronor i diskrimineringsersättning till eleven.

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye