Svenskarna har fått tropisk resfeber
Försäljningen av exotiska semestrar ökar kraftigt: Apollo rapporterar redan fler bokningar till Thailand än under hela 2024.

När höstens mörker sänker sig över Sverige drömmer allt fler om vita stränder, tropisk värme och nya upplevelser. Apollo rapporterar en stark försäljningsökning för resor till exotiska destinationer i vinter – med Thailand, Mauritius, Vietnam, Sri Lanka och Goa i topp.
Faktum är att fler resor till Thailand redan har sålts än den totala försäljningen under 2024. Jämfört med samma period förra året har försäljningen till Thailand ökat med nästan 25 procent, medan Goa, Seychellerna, Cancun och Curaçao också visar en tillväxt på cirka 10-15 procent.
Ekonomin tillåter drömresan
Enligt Resebarometern 2024 planerar 55 % av svenskarna att resa utomlands, en ökning från 48 % år 2023. Svenska Resebranschen rapporterar också om en fortsatt stark efterfrågan på resor, även till exotiska destinationer. En stabil ekonomi och ökad köpkraft ger också svenskarna möjlighet att prioritera upplevelser och drömsemestrar.
- Resor är och förblir en viktig prioritet för oss, eftersom det handlar om så mycket mer än sol och bad. Det är under semestern som vi odlar oavbruten kvalitetstid med våra nära och kära, verkligen kopplar av och slappnar av. Med andra ord är det ingen slump att många betraktar semestern som en investering i sin hälsa, säger Martina Krantz, pressansvarig på Apollo.
I en undersökning genomförd av Norstat på uppdrag av Apollo uppgav hälften av de tillfrågade att de inte skulle ha något att se fram emot om de slutade resa. En av fem sa att de skulle känna sig omotiverade och rastlösa, och hela 16 procent sa att de skulle bli direkt olyckliga. Samtidigt anser 34 procent att resor stärker relationerna till vänner och familj – och lika många säger att resor helt enkelt gör dem lyckliga.
Väljer äventyrliga upplevelser
För många människor handlar vinterresor inte längre bara om sol och strand, utan om att kombinera avkoppling med unika upplevelser. I Sri Lanka kan du se elefanter leka fritt, i Thailand lockar gatumatmarknaderna med smaker som väcker dina sinnen, Mauritius erbjuder några av världens vackraste korallrev och i Cancún pulserar karibiska rytmer under stjärnhimlen.
– Allt tyder på att vintern 2025/2026 kommer att bli den säsong då fler svenskar än någonsin tidigare väljer att byta mörker mot tropiska äventyr, färger och minnen för livet. Många vill inte bara ha en semester – de vill uppleva, smaka och upptäcka. För många är vintern tiden att verkligen unna sig sin drömresa, fortsätter Krantz.
|
Mest populära resmål |
Största försäljningsökningen mot 2024 |
|
Thailand |
Thailand |
|
Mauritius |
Goa |
|
Vietnam |
Seychellerna |
|
Sri Lanka |
Cancun |
|
Goa |
Curaçao |
Nyckelord
Kontakter
Apollos pressjour
För journalister och media.
Martina KrantzPressansvarig
Tel:+46 8 673 91 00martina.krantz@apollo.seBilder


Om oss
Apollo är en av Nordens ledande researrangörer med uppåt 500 medarbetare och en miljon resenärer årligen. Med oss kan kunder resa till hela världen, oavsett om de vill åka på en avslappnande sol- och badsemester, ta en träningsvecka i värmen eller spendera en weekend i någon spännande storstad. Vi arrangerar charterresor, träningsresor, cityresor och kryssningar och erbjuder dessutom säker bokning av flyg och hotell separat om kunden föredrar att själv sätta ihop sin resa.
Apollo bildar tillsammans med specialistarrangörerna Golf Plaisir, Lime Travel och Xtravel samt sportresorten Playitas, gruppen DER Touristik Nordic AB. Vi är sedan 2015 del av den privatägda tyska koncernen REWE med över 300 000 medarbetare. Apollo arbetar aktivt för hållbart resande och socialt ansvar och vi samarbetar med SOS Barnbyar, Ecpat, SOK (Sveriges Olympiska Kommitté) samt är fullvärdiga medlemar i DER Touristik Foundation. Apollo är Travelife-certifierade sedan 2015.
Följ Apollo
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Apollo
Storsuccé för ny charterlinje från Växjö!2.12.2025 08:50:00 CET | Pressmeddelande
Apollo kan redan nu meddela att 25 % av resorna från Växjö till nyheten Preveza på det grekiska fastlandet för sommaren 2026 redan är sålda.
Sundsvallsbornas nya Greklandsfavorit tar fart2.12.2025 08:50:00 CET | Pressmeddelande
Apollos nya direktflyg till Ioannina är redan över 20 procent såld. Det gör nyheten från Sundsvall till en av de bästa säljande charterlinjerna från regionala flygplatser i Sverige!
Kretafeber i Östersund: Apollo säljer i rekordfart2.12.2025 08:38:00 CET | Pressmeddelande
I år utmärkte sig Östersundsborna som de snabbaste i Sverige att boka sin sommarsemester. Nu pekar allt på att samma trend fortsätter även inför nästa år – redan är 25 % av sommarresorna för 2026 sålda!
Rekordförsäljning av sommarresor från Skellefteå2.12.2025 08:36:00 CET | Pressmeddelande
Researrangören Apollo rapporterar en försäljningsökning på hela 70 procent till det grekiska fastlandet.
Norrköping mot nya rekord - Apollo rapporterar stark tillväxt2.12.2025 08:35:00 CET | Pressmeddelande
Allt fler från Norrköping bokar sommarsemestern tidigt. Apollo rapporterar 80 procents ökning till Kreta och 40 procent till Preveza jämfört med förra året.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum