Anna-Karin Trixe tillsätts som VD för Vi Svenska Fiskare
Vi Svenska Fiskares styrelse har utsett Anna-Karin Trixe till organisationens första VD. Tillsättningen är en del i arbetet med att skapa en samlad röst för det svenska fisket och tillsammans stärka förutsättningarna för en konkurrenskraftig och hållbar fiskenäring. Hon tillträder sin nya roll den 1 januari 2026.
Anna-Karin är i dag strategichef på Framtiden, Sveriges största bostadskoncern och Göteborgs Stadsallmännytta. Hon är en erfaren ledare som tar med sig perspektiv från att driva förändringsprocesser och samordna aktörer från olika delar av samhället för att skapa samhällsnytta.
– Vi Svenska Fiskare är den enade röst som fiskenäringen behöver och tillsammans med våra medlemmar vill jag verka för en hållbar och livskraftig fiskenäring även i framtiden. Det ska bli spännande att få vara med och sätta ramarna för hur vi bygger den nya organisationen, säger Anna-Karin Trixe.
Vi Svenska Fiskare arbetar för att säkerställa långsiktiga förutsättningar för ett livskraftigt svenskt fiske som i sin tur ger stabilitet för bestånd, näring och hela samhället.
– Vårt mål är ett robust och långsiktigt fiske som är en självklar del av Sveriges livsmedelsförsörjning i vardag och kris. Vi ser fram emot att Anna-Karin nu leder den resan framåt. Som erfaren ledare med stor strategisk kompetens kommer Anna-Karin att spela en viktig roll i arbetet med att stärka de långsiktiga förutsättningarna för en för Sverige strategiskt viktig näring, säger Mathias Ivarsson, interim styrelseordförande, Vi Svenska Fiskare.
Kontakt
Mathias Ivarsson
mathias@sfpo.se
Vi Svenska Fiskare
Kontakter
Mathias Ivarsson
mathias@sfpo.sevisvenskafiskare.seOm Vi Svenska Fiskare
Vi Svenska Fiskare är en enad röst för det svenska fisket och våra medlemmar står tillsammans för 95% av fisket i Sverige. Vi representerar bredden av svenskt fiske och verkar för att skapa långsiktiga villkor, trygga tillgången på svensk fisk och stärka Sveriges livsmedelsberedskap. Vårt mål är att fisk som fångas på svenska fiskemöjligheter landas i svenska hamnar, når svenska hushåll och förblir en del av svensk matkultur.
Följ Vi Svenska Fiskare
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Vi Svenska Fiskare
Svenska fiskare tryggar julens smaker och svensk livsmedelsberedskap10.11.2025 08:00:00 CET | Pressmeddelande
Svenskt fiske pågår genom årets alla skiftningar, och svenska fiskare bidrar varje dag till beredskap, tradition och mat på svenska bord. I våra insjöar, längs våra kuster och i våra hav arbetar svenska fiskare med att trygga vår livsmedelsförsörjning.
Ny branschorganisation samlar svensk fiskerinäring: Vi Svenska Fiskare2.9.2025 08:00:00 CEST | Pressmeddelande
Den svenska fiskenäringen har gått samman och bildat Vi Svenska Fiskare, en gemensam branschorganisation för fisket till havs, längs kusterna och i våra insjöar. Vi Svenska Fiskare samlar Swedish Pelagic Federation, Svenska Fiskares Producentorganisation och Svenska Insjöfiskarenas Centralförbund. Vi Svenska Fiskare verkar för att säkra hållbart fiske, stärka livsmedelsberedskapen och trygga tillgången på svensk fisk för dagens och framtida generationer. – Det finns en bredd i svenskt fiske vi ska vara stolta över. Tillsammans kan vi säkerställa de förutsättningar som krävs för att fisket ska överleva och utvecklas för framtiden, säger Mathias Ivarsson, interim styrelseordförande, Vi Svenska Fiskare. Vi Svenska Fiskares fokusområden Långsiktiga spelregler. Vi Svenska Fiskare vill säkra ett långsiktigt och forskningsbaserat kvotsystem som skapar tydliga villkor och säkerställer både hållbart nyttjande av resurser och näringens konkurrenskraft. Livskraftigt fiske för framtiden. Vi Svensk
Strömming och skarpsill ökar i Östersjön28.5.2025 15:02:48 CEST | Pressmeddelande
Idag har det internationella havsforskningsrådet ICES presenterat sin rådgivning för nästa års fiskekvoter i Östersjön. Råden visar en fortsatt positiv utveckling för både strömming och skarpsill i Östersjön men en generell trend nedåt över tid i Bottenhavet.
Trålgränsutflyttningen: inga åtgärder för berörda fiskare och alla skyller på alla24.4.2025 15:10:07 CEST | Pressmeddelande
Tre månader in i försöket med utflyttning av trålgränsen är det tydligt att småskaliga kustnära och regional yrkesfiskare drabbas hårt. Myndigheterna har inte kommit med några åtgärder och det finns inga stöd att söka. Samtidigt skyller myndigheter och politiker på varandra och andra aktörer för att fisket drabbas. Men vem tar ansvar och ser till att något händer?
Otydlighet och inkonsekvens från WWF17.4.2025 12:11:54 CEST | Pressmeddelande
WWF:s ändrade bedömning för NVG-sill och makrill från gult till rött ljus strax innan påskhelgen väcker frågan om Fiskguidens tydlighet för konsument och organisationens trovärdighet.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum