Skövde är huvudarena för Sveriges största internationella konstbiennal
13.10.2025 10:00:00 CEST | Skövde kommun | Pressmeddelande
För första gången någonsin har Göteborgs Internationella Konstbiennal (GIBCA) lämnat Göteborg och gjort Konstmuseet i Skövde till en av sina huvudarenor. Det är en milstolpe för både Skövde och svensk samtidskonst.

Den 13:e upplagan av Göteborgs Internationella Konstbiennal (GIBCA), med titeln a hand that is all our hands combined, har för första gången tagit plats utanför Göteborg – och gjort Konstmuseet i Skövde till en av sina centrala scener. Händelsen markerar en betydande milstolpe för både Skövde och svensk samtidskonst.
Inspiration från Skövdes konstskatter och kulturhistoria
Årets biennal är sammanställd av den tyska curatorn Christina Lehnert, som har låtit sig inspireras av två verk som sedan länge hänger i Skövde Kulturhus – av konstnärerna Vera Nilsson och Siri Derkert. Verken, som berör teman som krigets fasor, kvinnorörelsen, fredsrörelsen och den tidiga klimatrörelsen, har haft en avgörande betydelse för biennalens tematiska riktning.
Även Skövde Kulturhus har spelat en viktig roll i biennalen. Som Sveriges första kulturhus, invigt 1964, står byggnaden som ett symboliskt uttryck för efterkrigstidens tro på kulturens förmåga att motverka fascism och främja solidaritet, jämlikhet och demokrati.
– Skövde är inte bara en del av GIBCA. Skövde är början, säger Tomas Asplund Gustafsson, intendent vid Konstmuseet i Skövde.
Konstmuseet i Skövde – en hamn för samtidskonst från hela världen
Under hösten har Konstmuseet i Skövde blivit en mötesplats för nya idéer, språk och perspektiv. Här visas verk av internationellt erkända konstnärer som Patricia L. Boyd, Olivia Plender, Georgia Sagri och Lala Rukh, tillsammans med Siri Derkert.
Museet erbjuder dessutom ett inkluderande program med guidade lunchvisningar på arabiska, kinesiska, italienska, svenska, spanska och engelska, vilket gör konsten tillgänglig för en bred publik.
Om GIBCA 2025
Den trettonde upplagan av Göteborgs Internationella Konstbiennal, GIBCA 2025, pågår mellan den 20 september och 30 november 2025. Biennalen äger rum på flera platser i Västsverige, däribland Konstmuseet i Skövde, Röda Sten Konsthall, Göteborgs konstmuseum och Stadsbiblioteket Göteborg, samt ytterligare medverkande arenor.
Mer information om program, konstnärer och utställningar finns på kulturiskovde.se/konstmuseet och gibca.se.
Nyckelord
Kontakter
Tomas Asplund GustafssonIntendent på Konstmuseet i Skövde
Tel:0500-49 85 72tomas.asplundgustafsson@skovde.seEdith RudströmPressansvarig
Tel:0500-49 85 64edith.rudstrom@skovde.seKontaktcenter
Tel:0500-49 80 00skovdekommun@skovde.seVälkommen till Skövde kommun!
Skövde är en stad med goda kommunikationer som ligger centralt mellan Sveriges största sjöar, Vänern och Vättern. Här vill fler alltid mer. Inte undra på att vi snart är 60 000 människor som bor, lever och växer tillsammans här.
Vi som arbetar inom Skövde kommun drivs av ständig utveckling, vi vill mer och framåt. Vårt uppdrag är att oförtröttligt se till att möjligheterna finns här, att idéer förverkligas och att människor växer. Det andra tycker är omöjligt, gör vi möjligt. Tillsammans lyckas vi!
Följ Skövde kommun
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Skövde kommun
Tyska konstnärskollektivet EULENGASSE på residens hos Konstmuseet i Skövde21.9.2026 13:00:00 CEST | Pressmeddelande
Vad händer när konstnärer inte kommer med färdiga verk, utan i stället stannar upp, lyssnar och låter en plats påverka det som skapas? Det utforskas när det Frankfurtbaserade konstnärskollektivet EULENGASSE gästar Skövde under hösten som en del av Konstmuseets stora projekt Hela havet stormar.
Seniormässan är tillbaka – med över 80 utställare och Richard Tellström på scen17.9.2026 10:00:00 CEST | Pressmeddelande
Den 1 oktober är det dags för årets Seniormässan i Skövde. Under dagen väntar inspiration, kunskap, musik, föreläsningar och möten med över 80 utställare. Årets huvudtalare är måltidsexperten Richard Tellström, som bjuder på en resa genom 100 år av nya matideal.
Från trång matsal till restaurangkänsla – Västerhöjds nya matsal invigd11.9.2026 10:42:18 CEST | Pressmeddelande
Västerhöjd har invigt sin nya, moderna skolmatsal efter en omfattande renovering, där fokus har varit på att skapa en restaurangliknande miljö för bättre studiemiljö och ökat välbefinnande. Projektet, som involverat elever i designprocessen, främjar hållbarhet samt förbättrar både elevers och personals matupplevelser.
Nästa vecka är det dags för Regnbågsveckan i Skövde11.9.2026 09:00:00 CEST | Pressmeddelande
Skövde förvandlas till en färgstark fest den 14–18 september under Regnbågsveckan när vi firar mångfald och inkludering. Vi hyllar allas lika värde med aktiviteter, prideparad och konsert med Nanne Grönvall.
Fler får möjlighet att prova parasport i Skövde31.8.2026 10:00:00 CEST | Pressmeddelande
Under september bjuder flera av Skövdes idrottsföreningar in personer med funktionsnedsättning till kostnadsfria prova-på-tillfällen. Satsningen ska ge fler möjlighet att upptäcka olika idrotter, träffa föreningar och hitta en aktivitet som passar dem.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum