Neuroförbundet

Välkommen att bevaka Neuroförbundets kongress 2025

14.10.2025 06:33:22 CEST | Neuroförbundet | Pressmeddelande

Dela

Historiskt ordförandeskifte, utdelning av Neuroförbundets årliga forskningsanslag, kongressuttalande och gamla styrelseledamöter avtackas – tre stora nyhetshändelser på två dagar! Välkommen på plats till  Quality Hotel Strawberry Arena, Solna.

Huvudpunkter:

  • Lördag 18 okt, 13.15 – Historiskt ordförandeskifte: Lise Lidbäck lämnar posten som en av funktionshindersveriges mest inflytelserika ledare efter 12 år och en ny ordförande väljs. Valberedningens förslag är Eva Helmersson.
  • Söndag 19 okt, 10.30 – Neuroförbundets årliga forskningsanslag delas ut. Temat är CP (Cerebral Pares). De valda forskningsprojekten avslöjas på plats och mottagarna är tillgängliga för intervjuer.
  • Söndag 19 okt, 11.30 – Kongressuttalande och gamla styrelseledamöter avtackas. Lise Lidbäck, ny ordförande samt styrelsens avgående medlemmar är tillgängliga för intervjuer.

Frågeställningar och vinklar att lyfta i er förhandspublicering eller bevakning på plats:

  • Vem är Neuroförbundets nya ordförande och hur vill hen lyfta arbetslivsfrågor, forskning och patientsamverkan på svensk och europeisk nivå?
  • Hur vill Lise Lidbäck sammanfatta sina 12 år och vad är hennes viktigaste budskap inför framtiden?
  • Vilka forskningsprojekt för CP lyfts fram? Vilka av dem förändrar patienters vardag redan idag?

För frågor eller bokning av intervjutid, kontakta

Maria Ferm
Intressepolitiskt ansvarig 
Tel: 070 825 06 63
maria.ferm@neuro.se 

Kontakter

Om oss

Neuroförbundet är en partipolitiskt oberoende intresseorganisation för människor i Sverige som lever med neurologiska diagnoser eller symtom samt deras familj och anhöriga. Vi finns för att ge våra medlemmar information, stöd och framtidstro.

Vårt mål är att personer som lever med neurologiska diagnoser ska ha samma möjligheter och rättigheter som alla andra. Utgångspunkten är att alla har rätt till ett värdigt liv.

Följ Neuroförbundet

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Neuroförbundet

Neurodagen – kultur, neurologisk hälsa och 5 miljoner kronor till MS-forskning29.9.2026 07:45:00 CEST | Pressinbjudan

Varmt välkommen att bevaka Neurodagen 2026 på Kulturhuset Stadsteatern i Stockholm den 1 oktober. Under en eftermiddag och kväll möts personer med neurologiska diagnoser, närstående, forskare, vårdprofessioner och beslutsfattare för att utforska en angelägen fråga: Kan kultur bidra till bättre hälsa? Vi delar också ut 5 miljoner kronor till fyra stora forskningsbidrag inom MS.

Inbjudan: Kultur, musik och neurologisk hälsa15.9.2026 08:00:00 CEST | Pressmeddelande

Kan kultur skapa nya (h)järnvägar? Neurodagen lyfter hälsa, musik och neurologiska diagnoser. Över en halv miljon människor svenskar lever med neurologiska diagnoser eller symtom. Den 1 oktober bjuder Neuroförbundet och Neuroförbundet Stockholm in till Neurodagen på Kulturhuset Stadsteatern i Stockholm. Här undersöks hur musik, sång, dans och andra kulturupplevelser kan bidra till hälsa, återhämtning och livskvalitet när livet påverkas av en neurologisk diagnos.

Välkomnar nationell strategi – men kräver verklig förändring9.9.2026 15:42:37 CEST | Pressmeddelande

Regeringen har beslutat om en nationell strategi för rehabilitering och habilitering för perioden 2026–2030. Neuroförbundet välkomnar beslutet som ett viktigt och efterlängtat steg, men betonar att strategin nu måste omsättas i konkreta förbättringar. I Neurobarometern 2026 uppger 76,8 procent av personer med neurologiska diagnoser att de saknar någon form av neurologisk rehabilitering.

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye