Akavia stärker arbetet för framtidens arbetsmarknad med ny rekrytering
20.10.2025 08:30:00 CEST | Akavia | Pressmeddelande
Fack- och professionsförbundet Akavia har gjort klart med en ny rekrytering. Pelle Ahlin Olofsson blir ny sakkunnig för arbetsmarknadsfrågor på förbundet. Pelle kommer senast från Demoskop där han var Affärsområdeschef för Samhälle & Arbetsliv.

Som sakkunnig inom arbetsmarknadsfrågor kommer Pelle fokusera på att utveckla flera av förbundets fokusområden och medlemmarnas prioriterade frågor, bland annat det hållbara och flexibla arbetslivet samt individens autonomi på arbetsmarknaden, inte minst mot bakgrund av den digitala transformationen.
- Vi är mycket glada att välkomna Pelle till oss på Akavia. Arbetsmarknaden förändras snabbt och Akavias medlemmar är drivande krafter i utvecklingen inom sina branscher och organisationer. Med en gedigen bakgrund inom samhällsfrågor, analys och affärsutveckling blir han en viktig pusselbit i vårt arbete med att, tillsammans med Akavias medlemmar, forma framtidens arbetsmarknad, säger Patrik Nilsson, samhällspolitisk chef på Akavia.
Pelle blir en del av avdelningen Politik & profession på Akavia, som ansvarar för förbundets policyutveckling, opinionsbildning och påverkansarbete.
- Akavia är ett modernt fackförbund som speglar min syn på framtidstro, pragmatism och att varje medlem, enskilt och tillsammans med andra, själva formar sin framtid. Akademiker har en nyckelroll i samhällsutvecklingen och jag ser fram emot att bidra till förbundets arbete med att säkerställa att akademiker får rätt förutsättningar för att deras kompetens ska komma organisationer och samhället till gagn, säger Pelle Ahlin Olofsson, sakkunnig arbetsmarknad på Akavia.
För mer information, vänligen kontakta
Filip Lindmark, pressansvarig Akavia
0706-65 29 55 eller filip.lindmark@akavia.se
Om Akavia
Akavia är fack- och professionsförbundet för de som vill mer, som tror på sin kompetens och förmåga att få saker att hända. För de som kunnigt och tryggt driver utvecklingen framåt, för en upplyst framtid. Förbundet bildades av Civilekonomerna och Jusek 2020 och samlar i dag 144 000 ekonomer, jurister, samhällsvetare, it-akademiker, personalvetare och kommunikatörer. Akavia är partipolitiskt obundet och det tredje största förbundet inom Saco.
Nyckelord
Kontakter
Filip LindmarkPressansvarig
Tel:+46706652955filip.lindmark@akavia.seOm Akavia
Akavia är ett fackförbund och en intresseorganisation för ekonomer, jurister, samhällsvetare, It-akademiker, personalvetare och kommunikatörer. Förbundet har 144 000 medlemmar och är det tredje största förbundet inom Saco.
Akavia
Box 5167
102 44 Stockholm
Följ Akavia
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Akavia
Akavias lönestatistik 2026: Ekonomer i lönetoppen och juristerna största vinnarna6.3.2026 07:00:00 CET | Pressmeddelande
Löneutvecklingen för Akavias medlemmar var 4,5% jämfört med året innan och ekonomerna är fortsatt högst upp i lönetoppen. Bäst löneutveckling av de professioner som Akavia samlar hade juristerna. Det visar färsk lönestatistik från Akavia.
Ny rapport: Så stärker vi steget från utbildning till arbete i AI-eran4.3.2026 07:00:00 CET | Pressmeddelande
Etableringen för nyexaminerade har försvagats och steget från examen till det första kvalificerade jobbet har blivit längre. De möter en svag arbetsmarknad samtidigt som AI och teknikutvecklingen snabbt förändrar roller. Kombinationen riskerar att skapa ett växande glapp mellan utbildning och arbete. I en ny gemensam rapport presenterar Akavia och TechSverige fyra konkreta förslag för hur vi sänker trösklarna till det första jobbet och stärker övergången från utbildning till arbete.
Akademikers förväntningar formar framtidens attraktiva arbetsgivare24.2.2026 06:05:00 CET | Pressmeddelande
När akademiker värderar arbetsgivare framträder ett tydligt mönster: Rimlig arbetsbelastning och flexibilitet är avgörande för balansen i livspusslet, och val av arbetsgivare görs många gånger utifrån hur väl de kan leverera ett hållbart arbetsliv som fungerar över tid. Arbetsgivare som inte klarar det riskerar att väljas bort. Det visar en ny undersökning från fackförbunden Akavia och Naturvetarna.
Akavia välkomnar regeringens AI-strategi men efterlyser tydlig tidsplan20.2.2026 16:22:17 CET | Pressmeddelande
Akavia välkomnar regeringens nya nationella strategi för artificiell intelligens, men betonar att genomförandet blir avgörande för att Sverige ska stärka sin konkurrenskraft och samtidigt skapa trygghet på arbetsmarknaden. Dessutom behöver strategin en tydlig tidsplan.
Ny styrelse för Akavias studerandesektion utsedd10.2.2026 15:51:43 CET | Pressmeddelande
En styrelse har valts för Akavias studerandesektion, med Havin Colak som ny ordförande och Love Mansfeld som ny vice ordförande. Studerandesektionen är en central del av Akavias organisation och fungerar som en länk mellan förbundet och de medlemmar som studerar.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum