Medlemsenkät om AI visar att ingenjörers oro ökar för att mista jobbet
23.10.2025 06:37:00 CEST | Sveriges Ingenjörer | Pressmeddelande
Under det senaste året har ingenjörernas AI-användning ökat kraftigt och andelen ingenjörer som är oroliga för att AI-utvecklingen kommer att leda till att de förlorar sina jobb har mer än dubblerats. Det visar en ny enkätundersökning bland Sveriges Ingenjörers medlemmar, som också understryker behovet av kompetensutveckling.

Rapporten ”AI och ingenjörsjobben – En växande användning och begynnande oro” visar att andelen ingenjörer som använder AI i sitt arbete, åtminstone någon gång i veckan, har ökat från 28 till 63 procent. Andelen ingenjörer som är oroliga för att AI kommer att leda till att de förlorar sina jobb har ökat från 6 till 14 procent. Störst oro har ingenjörer inom IT, exempelvis mjukvaruutvecklare.
Den stora majoriteten av ingenjörerna är ändå inte oroliga för att ersättas av AI och de flesta anser inte att AI-användningen har påverkat antalet ingenjörer på deras arbetsplats. Enkäten skickades under september till 2 000 medlemmar i Sveriges Ingenjörers medlemspanel. Av dessa svarade 1 079, vilket ger en svarsfrekvens på 54 procent.
– Undersökningen visar tydligt att AI-användningen ökat kraftigt bland ingenjörerna och att fler är oroade över sina jobb. Även om inte alla kommer att påverkas är det troligt att en del av ingenjörerna kommer att behöva ställa om för att fortsatt vara attraktiva på arbetsmarknaden. Det kommer att krävas insatser från arbetsgivarna, politiken och medarbetarna själva, säger Ulrika Lindstrand, förbundsordförande Sveriges Ingenjörer.
– Vi vet att det finns ett stort intresse bland ingenjörer att kompetensutveckla sig inom AI. För att säkra framtida kompetensförsörjning behöver Sverige och arbetsgivarna arbeta strategiskt och långsiktigt med kompetensutveckling, säger Ulrika Lindstrand, som också satt i regeringens AI-kommission för att stärka svensk konkurrenskraft.
Sveriges Ingenjörer anser att
- Arbetsgivarna behöver ge ingenjörer mer tid till kompetensutveckling och möta den efterfrågan som finns på att lära sig mer om AI
- Arbetsgivarna behöver arbeta strategiskt för att säkerställa långsiktig kompetensförsörjning i stället för att skära bort juniora yrkesroller för kortsiktig vinst
- Regeringen behöver prioritera medel till de myndigheter som handlägger Omställningsstudiestödet
Nyckelord
Kontakter
Mattias BengtssonPresschef
Tel:08-33 74 29mattias.bengtsson@sverigesingenjorer.sewww.sverigesingenjorer.se/opinion-och-press/Bilder

Dokument
Länkar
Sveriges Ingenjörer är fackförbund och intresseorganisation för landets högskoleutbildade ingenjörer. Förbundet är med cirka 180 000 medlemmar näst störst inom akademikerfederationen Saco. Se även sverigesingenjorer.se
Följ Sveriges Ingenjörer
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Sveriges Ingenjörer
Sverige missar äldre ingenjörskompetens – vid 50 ökar arbetslösheten19.3.2026 06:37:00 CET | Pressmeddelande
Arbetslösheten bland ingenjörer i åldern 55–64 år är märkbart högre än i andra åldersgrupper på arbetsmarknaden, visar en ny analys. Risken för arbetslöshet för en 64-årig ingenjör är nästan fyra gånger högre än för en 44-åring. För att möta behovet av ingenjörer måste arbetsgivarna bättre ta tillvara ingenjörskompetensen genom hela arbetslivet.
Rekordsnabb återhämtning efter Northvolts konkurs12.3.2026 06:53:34 CET | Pressmeddelande
Efter Northvolts konkurs den 12 mars 2025 har arbetsmarknadsläget markant förbättrats i Västerbotten för Sveriges Ingenjörers medlemmar, som också blivit fler i länet, visar en ny analys. Detta tack vare att försvarsindustrin expanderar, att många ingenjörer anställs i infrastrukturprojekt och att distansarbetet skapar nya arbetsmöjligheter.
Historiskt många fick reallöneökningar – ingenjörerna är eftertraktade9.3.2026 07:37:27 CET | Pressmeddelande
Löneökningstakten blev lägre 2025 än året innan. Men eftersom inflationen minskade fick 87 procent av ingenjörerna reallöneökningar. Det är största andelen med reallöneökning som uppmätts sedan 2016. Det visade sig återigen lönsamt för ingenjörer att byta jobb.
Andelen elever på natur och teknik fortsätter att minska – regeringens mål nås inte6.3.2026 06:06:00 CET | Pressmeddelande
Inget län når regeringens mål om att 25 procent av förstaårseleverna på gymnasiet ska läsa naturvetenskaps- eller teknikprogrammet, visar Skolverkets senaste statistik som precis har kommit. Andelen elever på programmen fortsätter att minska från 21,1 procent 2024 till 20,9 procent 2025.
Rekordhög tillväxt – nu över 185 000 ingenjörsmedlemmar13.1.2026 07:37:00 CET | Pressmeddelande
Sveriges Ingenjörer har haft sin högsta medlemsökning i procent på 15 år. 2025 ökade fackförbundet och intresseorganisationen med 3,7 procent och har nu över 185 000 medlemmar. Antalet yrkesverksamma medlemmar har fördubblats de senaste 25 åren och antalet anslutna ingenjörsstudenter är rekordmånga.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum