SchibstedSchibsted

Comeback för Axén i TV4 – debuterar som allsvensk expert i Sportbladet

Dela

Alexander Axén klar som allsvensk expert på TV4 och Aftonbladet
2026 blir ett stort fotbollsår när Allsvenskan återvänder exklusivt till TV4.
Nu är Alexander Axén klar som allsvensk expert för både TV4 och Aftonbladet.

Alexander Axén är klar som allsvensk expert för TV4 och Aftonbladet inför säsongen 2026. – Det känns fantastiskt att vara tillbaka när Allsvenskan återvänder till TV4 – och att nu också bli en del av Aftonbladet, säger Alexander Axén. Foto: Privat
Alexander Axén är klar som allsvensk expert för TV4 och Aftonbladet inför säsongen 2026. – Det känns fantastiskt att vara tillbaka när Allsvenskan återvänder till TV4 – och att nu också bli en del av Aftonbladet, säger Alexander Axén. Foto: Privat

– Jag älskar Allsvenskan och det känns fantastiskt att fortsätta jobba med ligan nu när den är tillbaka hos TV4. Att dessutom utöka min roll och nu även jobba som allsvensk expert på Aftonbladet ser jag verkligen fram emot, säger Alexander Axén.

Alexander Axén var fotbollsexpert på TV4 mellan 2017 och 2019. Nu är han tillbaka som allsvensk fotbollsexpert, när TV4 tar över rättigheterna till Allsvenskan exklusivt från och med 2026.

– Vi vill skapa en bevakning som är närgången och ärlig och som lever även utanför matchsändningarna. Alec är kunnig, rak och bra på att skapa både viktiga och underhållande diskussioner. Vi är glada att han är tillbaka och också får utrymme att nå Aftonbladets läsare, säger Johan Cederqvist, sportdirektör på TV4.

Utöver sin roll som allsvensk expert på TV4 får Alexander Axén alltså samma roll på Aftonbladet.

– Alexander Axén har ett unikt, folkligt och direkt tilltal som passar både Aftonbladet och TV4 otroligt bra. Vi är väldigt glada att han nu också blir en del av vår allsvenska bevakning. Axén kommer tillsammans med våra övriga experter och reportrar att bidra till att användarna på Sportbladet alltid får de bästa analyserna och den mest engagerande sportjournalistiken i Sverige, säger Magnus Herbertsson, sportchef på Aftonbladet.

För ytterligare information, vänligen kontakta:
Magnus Herbertsson, sportchef, Aftonbladet. E-post: magnus.herbertsson@aftonbladet.se
Johan Cederqvist, sportdirektör på TV4. E-post: johan.cederqvist@tv4.se

Nyckelord

Kontakter

Länkar

Oberoende journalistik – det är vårt uppdrag

Schibsted är ägare av redaktionella medier och den största nyhetsförmedlaren i Norden. Med varumärken som VG, Aftonbladet, TV4, MTV, Aftenposten, Svenska Dagbladet och Podme informerar, engagerar och underhåller vi varje dag miljoner människor i Sverige, Norge och Finland.

Tillit har varit en grundsten sedan 1839, när Christian Schibsted startade ett litet tryckeri i Oslo. I nästan tvåhundra år har vår journalistik gett människor insikt och inflytande, byggt gemenskaper, avslöjat maktmissbruk och stärkt demokratier.

Från allra första början har vi omfamnat innovation och utmanat givna normer. Vi tror att kreativitet och nyfikenhet, och att utforska nya lösningar och teknologier, är avgörande för vår mission: 

Our democracies depend on independent journalism. That’s our business.

Följ Schibsted

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Schibsted

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye