Sveriges Ingenjörer

Polhemspriset för innovationer inom internetuppkoppling i kollektivtrafiken

19.11.2025 13:00:00 CET | Sveriges Ingenjörer | Pressmeddelande

Dela

Polhemspriset 2025 tilldelas Mats Karlsson, teknisk chef på Icomera AB i Göteborg, för sitt avgörande bidrag till utvecklingen av internetuppkoppling i kollektivtrafiken. Hans lösningar används världen över och omkring 28 000 fordon i 30 länder är uppkopplade med tekniken.

Mats Karlsson tilldelas Polhemspriset 2025 för banbrytande innovationer inom internetuppkoppling i kollektivtrafiken.
Mats Karlsson tilldelas Polhemspriset 2025 för banbrytande innovationer inom internetuppkoppling i kollektivtrafiken. Foto: Icomera/Marina Bergozza

– Med över 30 patent är Mats Karlssons insats ett föredöme för svensk ingenjörskonst och ett tydligt exempel på hur teknik kan förbättra människors vardag, säger Ulrika Lindstrand, förbundsordförande för Sveriges Ingenjörer.

– Mats Karlssons innovationer gör det möjligt för tåg, bussar och spårvagnar att fungera som rullande datacenter med högpresterande internetanslutning, även vid höga hastigheter och i områden med svag täckning. Hans tekniska lösningar har skapat nya möjligheter för människor världen över att leva smartare, säger Ulrika Lindstrand.

Lösning för uppkoppling på tåg och buss

I dag förväntar sig många att kunna arbeta när de reser, men för att det ska fungera krävs stabil internetanslutning på till exempel tåg.

Att få tillförlitlig uppkoppling på ett framrusande tåg är ingen enkel uppgift. Tågets metallomslutning gör att radiosignaler har svårt att ta sig igenom konstruktionen, vilket leder till att uppkopplingen försämras eller försvinner helt.

Från Blekinge till Värmland via Chalmers

Mats Karlsson växte upp i Mörrum i Blekinge, studerade vid Chalmers tekniska högskola i Göteborg och är nu bosatt utanför Karlstad i Värmland. Han började utveckla ett kommunikationssystem med ett flertal länkar till cellulära nät eller satelliter som förbättrade tillförlitligheten utan att kostnaden för den överförda datamängden ökade.

Detta blev starten för det Göteborgsbaserade företaget Icomera, som han grundade tillsammans med tre andra och som i dag är världsledande inom uppkoppling för kollektivtrafik. Genom att placera antenner på utsidan av tåget, koppla dem till en router med flera modem och skapa ett wifi-nätverk med accesspunkter i varje vagn lyckades Mats Karlsson och hans team skapa en uppkoppling som fungerar även i höga hastigheter.

Uppkopplingen gör det också möjligt för tågen att kommunicera med omvärlden, skicka driftdata och ge reseinformation i realtid. Tekniken bidrar även indirekt till ökad hållbarhet genom att göra kollektivtrafik till ett mer attraktivt alternativ.

Teknisk chef på Icomera i Göteborg

– Jag är glad, stolt och förvånad eftersom tanken om ett pris aldrig har slagit mig. Jag ser det som ett erkännande för många års hårt arbete, säger Mats Karlsson.

Huvudkontoret för Icomera AB ligger kvar i Göteborg och Mats Karlsson är fortfarande kvar som teknisk chef, CTO. Icomera är numera ett dotterbolag till Equans, som i sin tur ägs av den franska industrikoncernen Bouygues.

Tekniken har fått global spridning och används i dag i över 28 000 fordon i 30 länder. Det handlar till exempel om nästan all passagerartrafik i Storbritannien, Deutsche Bahns höghastighetståg, italienska TrenItalia, svenska SJ, Amtrak i USA, SNCF i Frankrike och ViaRail i Kanada. Förra året skrev Icomera avtal med amerikanska SpaceX Starlink om att nyttja deras satelliter för anslutning.

Motivering Polhemspriset 2025

Mats Karlsson, Icomera, tilldelas Polhemspriset 2025 för sitt avgörande bidrag till utvecklingen av pålitlig och snabb internetuppkoppling i kollektivtrafiken. Hans innovationer har förändrat vardagen för miljontals resenärer världen över och gjort det kollektiva resandet till ett hållbart alternativ.

Polhemspriset

  • Christopher Polhem (1661–1751) var en av Sveriges genom tiderna mest framstående innovatörer.
  • Sveriges Ingenjörer delar varje år ut Polhemspriset – Sveriges äldsta tekniska utmärkelse. Priset instiftades 1876 och nästa år firar Polhemspriset 150-årsjubileum.
  • Priset består av en Polhemsmedalj i guld samt 250 000 kronor. Polhemspriset delas ut för teknisk innovation på hög nivå eller för en genialisk lösning av ett tekniskt problem. Innovationen ska finnas tillgänglig på den öppna marknaden och vara konkurrenskraftig.
  • Bland tidigare Polhemspristagare finns Baltzar von Platen och Carl Munthers för kylskåpet (1925), Håkan Lans för färggrafik och transponder positioneringssystem med GPS (1995), Petra Wadström för vattenrenaren Solvatten (2013), Ludvig Strigeus för tekniken bakom Spotify (2020) samt Christopher Ahlberg och Staffan Truvé för cyberskyddet Recorded Future (2023). 
  • Prisutdelningen äger rum på Sickla Central i Stockholm på kvällen den 19 november. I samband med prisutdelningen delas även examenspris civilingenjörsutbildning och examenspris högskoleingenjörsutbildning ut till Christopher Polhems minne.

Presskontakt Mats Karlsson

Paul Barnes, Chief Marketing Officer, +44 7837 917 611, paul.barnes@icomera.com

Nyckelord

Kontakter

Bilder

Mats Karlsson tilldelas Polhemspriset 2025 för banbrytande innovationer inom internetuppkoppling i kollektivtrafiken.
Mats Karlsson tilldelas Polhemspriset 2025 för banbrytande innovationer inom internetuppkoppling i kollektivtrafiken.
Foto: Icomera/Marina Bergozza
Ladda ned bild
Sveriges äldsta och finaste tekniska utmärkelse instiftades 1876 till minne av uppfinnaren Christopher Polhem. Priset delas ut för teknisk innovation på hög nivå eller genialisk lösning av ett tekniskt problem. Pristagare belönas med 250 000 kronor och Polhemsmedaljen.
Sveriges äldsta och finaste tekniska utmärkelse instiftades 1876 till minne av uppfinnaren Christopher Polhem. Priset delas ut för teknisk innovation på hög nivå eller genialisk lösning av ett tekniskt problem. Pristagare belönas med 250 000 kronor och Polhemsmedaljen.
Bild: Sveriges Ingenjörer
Ladda ned bild

Länkar

Sveriges Ingenjörer är fackförbund och intresseorganisation för landets högskoleutbildade ingenjörer. Förbundet är med cirka 180 000 medlemmar näst störst inom akademikerfederationen Saco. Se även sverigesingenjorer.se 

Följ Sveriges Ingenjörer

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Sveriges Ingenjörer

Allt fler får rörlig lön – viktigt att ha tillräcklig grundlön12.1.2026 05:37:00 CET | Pressmeddelande

Rörlig lön har blivit vanligare under de senaste åren, visar en ny rapport. Den rörliga lönens andel av den totala lönen ligger på en rekordhög nivå. Gemensam lönestatistik från Sveriges Ingenjörer och Akavia pekar på att det finns cirka 95 000 ingenjörer, ekonomer och jurister i Sverige med rörlig lön, alltså ersättning utanför fasta månadslönen och som kan handla om provision eller bonus.

Arbetslösheten bland ingenjörer sjunker – tecken på att botten är nådd19.12.2025 05:37:00 CET | Pressmeddelande

Arbetslösheten bland ingenjörer minskar för andra månaden i rad. Nya siffror från Sveriges Ingenjörer och Akademikernas a‑kassa visar att nedgången är som snabbast i de mest konjunkturkänsliga ingenjörsgrupperna, vilket är en signal om att arbetsmarknaden är på väg att vända. Samtidigt är ingenjörerna mer osäkra än på länge på sin egen ställning på arbetsmarknaden.

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye