Tatueringsfärger har omfattande märkningsbrister
25.11.2025 08:00:00 CET | Läkemedelsverket | Pressmeddelande
I ett projekt lett av Läkemedelsverket har 96 kommuner granskat ett stort antal tatueringsfärger hos tatuerare och återförsäljare av tatueringsfärger under 2024–2025. Resultatet visade att mer än hälften av färgerna hade bristande märkning.

För första gången har Läkemedelsverket haft ett omfattande samverkansprojekt med Sveriges kommuner om tillsyn av tatueringsfärger. Kommunerna kontrollerade sammanlagt 1009 tatueringsfärger hos 372 tatuerare och salonger för permanent makeup, men även hos några återförsäljare. När dubbletter räknades bort återstod 445 unika färger. I kontrollen blev det tydligt att de flesta tatuerare köper sina färger inom Sverige och att marknaden domineras av ett fåtal stora märken.
– Vi hade tydliga mål med den här insatsen: att få bort bristande produkter från marknaden, öka kunskapen hos tatuerare och kommuner samt kartlägga hur marknaden för tatueringsfärger ser ut. Nu har vi en tydligare bild av hur framtida tillsynsinsatser bör utformas framöver, säger Nina Brunåker, utredare vid Läkemedelsverket.
Färger som inte håller måttet måste bort från marknaden
Mer än hälften av färgerna hade brister i märkningen. Flera färger saknade den obligatoriska märkningen att tatueringsfärgen är avsedd för tatuering och en märkning om att färgen är steril. Saknas någon av dessa två märkningar får färgen inte användas eller säljas.
För de färger som inte höll måttet har verksamhetsutövare under projektets gång behövt uppdatera märkningen, justera sättet på vilket man förser kunden med särskild information, kassera färger eller i några fall blivit belagda med förbud mot att sälja eller använda vissa färger.
Tatueraren har ett stort informationsansvar gentemot kunden
Att märkningen är korrekt är viktigt då tatueraren har en skyldighet att förse kunden som ska bli tatuerad med särskild information som finns på förpackningen och eventuell bipacksedel. För att tatueraren ska kunna uppfylla dessa skyldigheter behöver tatueringsfärgens information i märkningen vara korrekt.
– Vår granskning visar att färre än hälften av verksamhetsutövarna ger korrekt och varaktig information till sina kunder. Det är en skyldighet som ska säkerställa att kunden vet vilka produkter som används och vilka risker som kan finnas, säger Nina Brunåker.
Uppgifterna ska göra det möjligt för personer som är känsliga mot vissa ämnen att undvika sådana tatueringsfärger, till exempel nickel. Informationen gör det även möjligt att spåra de färger som använts om kunden exempelvis drabbas av en negativ hälsoeffekt eller för eventuell borttagning av tatueringen i framtiden.
Kommunerna en viktig tillsynsfunktion
– Kommunerna spelar en viktig roll för tillsynen av tatueringsfärger i Sverige. De har lokalkännedom och geografisk närhet till de verksamhetsutövare som finns inom den egna kommunen vilket möjliggör en effektiv tillsyn. Att vi på det här viset kunde granska över 400 färger är otroligt positivt. Vi på Läkemedelsverket behöver fortsätta stödja kommunerna i deras tillsyn, och vi kommer att fortsätta vårt samarbete tillsammans med dem, säger Charlotte Björkbäck, utredare vid Läkemedelsverket.
Tatuerare, salonger och återförsäljare ansvarar för att kontrollera att de tatueringsfärger de säljer eller använder uppfyller reglerna och på så sätt säkerställa att tatueringsfärger på den svenska marknaden är trygga att använda. Granskningen visar att marknaden fortsatt behöver regelbundna kontroller och mer kunskap i alla led.
Myndigheten fortsätter därför att stärka vägledning, utbildning och uppföljning till både kommunernas miljö- och hälsoskyddsinspektörer och verksamma inom tatueringsbranschen.
Nyckelord
Kontakter
Läkemedelsverkets presstjänst
Tel:018-18 36 25press@lakemedelsverket.seLänkar
Läkemedelsverket arbetar för att patienten, hälso- och sjukvården samt djursjukvården får tillgång till säkra och effektiva produkter och att de används ändamålsenligt och effektivt. Läkemedelsverkets vision är att vara en ledande kraft i samverkan för bättre hälsa.
Följ Läkemedelsverket
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Läkemedelsverket
Därför är det så svårt att få tag på östrogen som plåster, spray och gel28.5.2026 07:55:17 CEST | Pressmeddelande
Efterfrågan överskrider fortfarande tillgången på de plåster, spray och gel med östrogen som används vid behandling av klimakteriebesvär. Nya leveranser väntas komma, men tillgången bedöms fortsatt vara osäker.
Läkemedelsverket stärker beredskapen – kartlägger medicinteknikbranschen26.5.2026 08:57:37 CEST | Pressmeddelande
Läkemedelsverket och E-hälsomyndigheten har fått i uppdrag av regeringen att stärka Sveriges beredskap för medicintekniska produkter. Nu efterlyser myndigheterna branschens hjälp för att skapa en bättre bild av hur marknaden fungerar i dag – och bjuder in till en enkät.
Tina Crafoord blir ny direktör på Läkemedelsverket20.5.2026 11:57:09 CEST | Pressmeddelande
Tina Crafoord kommer närmast från Folkhälsomyndigheten där hon idag är chef med ansvar för vaccinrekommendationer och kunskapsunderlag för nationella vaccinationsprogram. Tina Crafoord tillträder rollen som direktör på Läkemedelsverket den 18 augusti.
Läkemedelsverket får ytterligare regeringsuppdrag om förberedelsearbetet för EU:s hälsodataförordning12.5.2026 07:48:03 CEST | Pressmeddelande
Regeringen uppdrar åt Läkemedelsverket, Inspektionen för vård och omsorg (IVO) och E-hälsomyndigheten att förbereda för rollen som myndighet för digital hälsa enligt EU:s hälsodataförordning, EHDS.
Huggormen är vaken – agera snabbt om du blir biten7.5.2026 07:30:00 CEST | Pressmeddelande
Att huggormarna nu vaknat av värmen är tydligt. Nu ökar samtalen om huggormsbett till Giftinformationscentralen. Uppemot 400 personer vårdas varje år på sjukhus till följd av huggormsbett. Många behöver motgift.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum