Trots lägre inflation och räntor lutar det åt sju svåra år för bostadsbyggandet
4.12.2025 07:00:00 CET | SBAB Bank | Pressmeddelande
Under årets tredje kvartal var det, i genomsnitt, balans mellan potentiell efterfrågan och utbudet av nya bostäder för hyres- och bostadsrätter i Sverige. Trenden går dock mot underskott och bostadsrätter tangerar nästan gränsen mot underskott. För villor har gränsen redan passerats. Potentialen för bostadsbyggandet har ökat i takt med sjunkande inflation, räntor och stigande inkomster. Det har dock ännu inte gjort något större avtryck i den faktiska försäljningen. Höga produktionskostnader i förhållande till priserna på andrahandsmarknaden är en förklaring.

Fyra gånger om året sammanställer SBAB/Booli läget för bostadsbyggandet bedömt utifrån den beräknade potentiella efterfrågan i förhållande till utbudet med indexet HMI (se metodbeskrivning nedan) och det faktiska försäljningsläget. Den potentiella efterfrågan beaktar förändringar i hushållens ekonomiska möjligheter att köpa en ny bostad. Så här ser situationen ut (se också bilagor för mer utförlig redovisning och beräkningar för olika områden ner på kommunnivå):
Balans mellan den potentiella efterfrågan och utbudet av nya hyres- och bostadsrätter
Det var under det tredje kvartalet i år balans mellan den potentiella efterfrågan och utbudet av nya hyres- och bostadsrätter i Sverige som helhet (se diagram 1). Trenden går dock mot underskott. För villor råder redan underskott i Sverige som helhet.
- Fallande inflation, bolåneräntor och stigande inkomster i kombination med den stora neddragningen av bostadsbyggandet de senaste åren har ökat potentialen för bostadsbyggandet sett till förhållandet mellan den potentiella efterfrågan och utbudet, säger Robert Boije, chefsekonom på SBAB.
Störst potential för byggande av hyresrätter i Skåne län
För hyresrätter råder balans i samtliga storstadslän men potentialen för byggande av hyresrätter ser bäst ut i Skåne län som nästan tangerar gränsen mot underskott (se diagram 1). I Västra Götalands syns en tydlig trend mot underskott medan den trenden har brutits i Stockholms län.
- Sett till förhållandet mellan den potentiella efterfrågan och utbudet ser förutsättningarna för nya hyresrätter bland storstadslänen just nu bäst ut i Skåne län, närmast följt av Västra Götalands län. I Stockholms län är höga mark- och byggkostnader särskilt problematiska. Vi ser flera exempel på nyproduktionshyror runt 3 000 kronor per kvadratmeter och år i områden relativt långt ut i länet och från city. Det motsvarar 15 000 kronor i månaden för en lägenhet på 60 kvadratmeter – en hyra som nog upplevs som hög även för hushåll med hyfsat goda inkomster, säger Robert Boije.
Störst potential för byggande av bostadsrätter i Stockholms län
Bland storstadslänen ser potentialen för byggande av bostadsrätter för närvarande bäst ut i Stockholms län där gränsen till underskott har passerats (se diagram 1). I både Skåne län och Västra Götalands län råder balans, men trenden närmar sig underskott även i Skåne län.
Störst potential för byggande av villor i Stockholms- och Skåne län
Bland storstadslänen ser potentialen för byggande av villor för närvarande bäst ut i Stockholms län med Skåne län hack i häl (se diagram 1). I båda länen råder beräknade underskott.
- På senare tid har vi sett ett ökat politiskt intresse kring problemet med det historiskt låga byggandet av småhus. Det blir intressant att se om det kommer att tas några politiska initiativ mot ökat byggande av småhus i kölvattnet av egnahems-kommissionärens Stefan Attefalls utredning och förslag, säger Robert Boije.
Fortsatt dystert i den faktiska försäljningen – lutar åt sju svåra år
Även om potentialen för bostadsbyggandet har förbättrats i takt med sjunkande inflation och bolåneräntor syns ännu ingen förbättring i den faktiska försäljningen av nyproducerade bostäder. Antalet verifierat sålda nya bostäder har under större delen av året legat ungefär i nivå med den låga nivån närmaste efter inflations- och räntechocken (se diagram 2). Höga produktionskostnader i förhållande till priserna på andrahandsmarknaden är en förklaring (se diagram 3).
- Vi ser än så länge ingen ljusning i försäljningen av nya bostäder. Det börjar bokstavligen luta åt ”sju svåra år” för branschen. Ett uppenbart problem för bostadsbyggandet har varit fortsatt höga mark- och byggkostnader i kombination med att priserna på bostäder på andrahandsmarknaden har utvecklats svagt. För de bostadsbyggare och utvecklare som ändå letar efter ljusglimtar, kan en sådan möjligen vara att prisutvecklingen på andrahandsmarknaden varit lite starkare än normalt nu under hösten, säger Robert Boije.
Beskrivning av hur indexet HMI beräknas och vad det visar
Den beräknade potentiella efterfrågan på nya bostäder ställd i relation till utbudet beräknas med SBAB Booli Housing Market Index (HMI). HMI är en indikator för att bedöma potentialen för bostadsbyggandet framöver. Den beräknade potentiella efterfrågan utgår bland annat från hushållens preferenser för olika boendeformer och deras betalningsförmåga. Den potentiella efterfrågan ska ses som ett mått på det potentiella marknadsdjupet, inte vad som faktiskt efterfrågas just nu eller behovet sett till demografin. Utbudet är summan av osålt lager och antalet påbörjande nya bostäder.
Samtliga diagram återfinns i bifogat pressmeddelande (pdf)
Nyckelord
Kontakter
Robert BoijeChefsekonomSBAB
Tel:070-269 45 91robert.boije@sbab.sewww.sbab.se/bloggen/Bessie WedholmPresskontaktSBAB
Tel:073-049 08 74bessie.wedholm@sbab.seBilder


Dokument
Om SBAB
SBAB:s affärsidé är att med nytänkande och omtanke erbjuda lån och sparande samt andra tjänster till privatpersoner, bostadsrättsföreningar och fastighetsbolag i Sverige. SBAB bildades 1985 och ägs av svenska staten. Bostadssajten Booli och mäklarguiden Hittamäklare är en del av SBAB:s trygga och enkla tjänster för bolån och boendeekonomi utan krångel. Antal bolånekunder uppgår till 301 000 och 709 000 privatpersoner har sparkonto (per den 30 sep 2025). Antal medarbetare (FTE) är 1 095. SBAB prioriterar fyra av FN:s globala hållbarhetsmål (8, 11, 12 och 13) inom ramen för Agenda 2030. Målen utgör en integrerad del av SBAB:s hållbara styrmodell och dagliga arbete. Läs mer på: sbab.se, booli.se, hittamaklare.se, facebook.com/sbabbank och linkedin.com/company/sbab-bank.
Följ SBAB Bank
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från SBAB Bank
Räntebindningsboomen är över – nästan alla väljer rörligt igen14.7.2026 07:00:00 CEST | Pressmeddelande
I mars valde rekordmånga SBAB-kunder att binda räntan. Nu har utvecklingen vänt. I juni valde endast 2 procent att binda hela eller en del av sina lån. Förklaringen till förändringen är sannolikt att hushållens ränteoro minskat samtidigt som det blivit relativt sett dyrare att binda räntan.
Bostadsmarknaden fortsätter att normaliseras8.7.2026 07:00:00 CEST | Pressmeddelande
SBAB/Booli:s indikator Bomarknadstempen som mäter hur lätt det är att sälja en bostad visar att temperaturen på den svenska bostadsmarknaden som helhet fortsatte att stiga i juni. Ökningen gäller både för hus och lägenheter. Husmarknaden har nästan uppnått normal temperatur medan lägenhetsmarknaden har mer att hämta igen.
Vattenbrist största klimatoron bland svenska husägare7.7.2026 07:00:00 CEST | Pressmeddelande
Låga grundvattennivåer och återkommande bevattningsförbud kan bidra till att vattenbrist är den klimatrisk som oroar svenska husägare mest. Det visar SBAB:s senaste undersökning om klimatrisker. Men vattenbrist påverkar inte bara hushållens vattenförsörjning utan även bostaden. Torka kan göra att marken krymper vilket kan ge sättningar i husgrunden och sprickor i fasader.
Bostadspriserna steg måttligt i juni – men samtidigt mer än vad de brukar göra den första sommarmånaden2.7.2026 07:00:00 CEST | Pressmeddelande
Bostadspriserna steg med 0,4 procent i juni för Sverige som helhet: lägenhetspriserna med 0,6 procent och huspriserna med 0,3 procent. Såväl lägenhets- som huspriserna steg i fyra av sex regioner och föll i två. Även om prisuppgången för Sverige som helhet var måttlig, var den stark för att vara en junimånad. Detta visar SBAB Booli Housing Price Index (HPI).
Mäklarna: fler försäljningar och högre priser efter ändrade bolåneregler1.7.2026 07:00:00 CEST | Pressmeddelande
Mäklarna ser fortsatt en positiv utveckling på bostadsmarknaden inför tredje kvartalet 2026, men optimismen har dämpats jämfört med föregående kvartal. Förväntningarna på såväl utbud som efterfrågan har fallit, men från höga nivåer. Inför det andra kvartalet var stämningen ovanligt positiv eftersom nya bolåneregler skulle träda i kraft. Nu uppger en majoritet av mäklarna att regeländringarna redan har gett effekt – det säljs fler bostäder och till högre priser.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum