Region Norrbotten får 28,9 miljoner för att stärka vården
5.12.2025 08:30:00 CET | Region Norrbotten | Pressmeddelande
Region Norrbotten har beviljats 28,9 miljoner kronor från den nationella Effektivitetsdelegationen. Pengarna fördelas över tre år och ska användas till satsningar som gör vården mer tillgänglig, mer effektiv och kommer närmare invånarna.

Medlen ger Region Norrbotten möjlighet att genomföra flera utvecklingsinsatser inom Region Norrbottens större program Tillgängliga för norrbottningen, som syftar till att säkerställa en modern, nära och sammanhållen vård i hela länet.
Bland annat ska det bli fler digitala vårdmöten, ökad egenmonitorering för att stärka förebyggande arbete och Hospital at Home-lösningar som gör det möjligt för patienter att få avancerad vård i hemmet.
– Med Effektivitetsdelegationens hjälp tar vi oss närmare den vård vi vill ha i Norrbotten. Att vi får medel för de insatser som vi startat i vårt åtgärdsprogram, är ett kvitto på att det vi vill genomföra kommer att göra skillnad, säger Ulrika Sundquist, regiondirektör.
Satsningarna ska också skapa tryggare patientflöden, korta väntetiderna, avlasta akutsjukvården, etablera fast läkarkontakt och tydligare vårdspår på akuten.
Camilla Friberg (S), ordförande i hälso- och sjukvårdsnämnden, betonar att satsningarna möter invånarnas behov:
– Fast läkarkontakt och tydligare vårdspår är förändringar som länge efterfrågats. Nu kan vi ta viktiga steg för bättre kontinuitet och kortare väntetider.
Nyckelord
Kontakter
Camilla Friberg (S)Regionråd
Tel:076-109 86 29camilla.friberg@norrbotten.seUlrika SundquistRegiondirektör
Tel:0920-28 42 60Tel:076-310 46 66ulrika.sundquist@norrbotten.seOm Region Norrbotten
Region Norrbotten arbetar för dem som bor och verkar i Norrbottens län. Vi styrs av invånarna genom allmänna politiska val. Region Norrbotten är länets näst största arbetsgivare. Vi har cirka 7 400 anställda, varav de flesta arbetar inom hälso- och sjukvården.
Region Norrbotten bedriver hälso- och sjukvård och tandvård. Vi jobbar med näringslivsfrågor, samhällsplanering och kultur. På så sätt skapar vi förutsättningar för en god livsmiljö här i Norrbotten.
Följ Region Norrbotten
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Region Norrbotten
De flesta patienter i Norrbotten är nöjda med primärvården2.3.2026 09:00:00 CET | Pressmeddelande
De allra flesta patienter i Norrbotten upplever att besök och behandling på hälso- och vårdcentraler fungerar bra. Det visar den nationella patientenkäten för primärvården som gjordes i höstas.
Nu uppdateras de norrbottniska kostråden25.2.2026 08:00:00 CET | Pressmeddelande
Norrbottniska kostråd som visar att budskapen om vad som är hälsosamt för oss att äta också går hand i hand med det som gynnar klimat, miljö, våra norrbottniska producenter och samhällets beredskap. Under 2025 uppdaterades de svenska kostråden från Livsmedelsverket och nu har även de norrbottniska uppdaterats.
Future Lab ska lyfta ungas röster17.2.2026 09:46:33 CET | Pressmeddelande
Många unga i Norrbotten känner att de saknar inflytande över frågor som påverkar deras framtid. Samtidigt står länet inför viktiga samhällsutmaningar där de ungas perspektiv behövs mer än någonsin. Nu tar Region Norrbotten nästa steg i arbetet med att stärka ungas delaktighet – demokratiarenan Future Lab.
Ärenden på hälso- och sjukvårdsnämndens möte 18 februari12.2.2026 13:00:00 CET | Pressmeddelande
Den regionala hälso- och sjukvårdsnämnden träffas för sammanträde 18 februari. Här är en sammanfattning av några av de ärenden som tas upp.
Ärenden på regionala utvecklingsnämndens möte 19 februari11.2.2026 13:08:42 CET | Pressmeddelande
Den regionala utvecklingsnämnden träffas för sammanträde 19 februari. Här är en sammanfattning av några av de ärenden som tas upp.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum