Nio av tio tåg i tid i november när punktligheten steg
Under november kom resenärerna på nio av tio persontåg fram i tid. Punktligheten förbättrades jämfört med månaden innan och samma månad förra året. Rekordmånga tåg för november rullade i spåren, som rustas mer än någonsin.

Under november reste resenärer med 91 000 persontåg och 88,6 procent av tågen kom fram punktligt, de som var över fem minuter sena till sin slutstation räknas som försenade. Punktligheten förbättrades med 1,4 procentenheter jämfört med månaden innan och 1,8 procentenheter bättre än november 2024. Över 96 procent av tågen kom fram i tid inom en kvart efter tidtabellen.


Orsaken till förseningar i tågtrafiken kan delas in i tre delar – fel orsakade av infrastrukturen, tågen, eller yttre faktorer som dåligt väder eller obehöriga i spår.
Upprustningen ökar – fler tåg ska komma fram i tid
Som en del i arbetet att förbättra punktligheten planerar Trafikverket 1800 banarbeten under nästa år, 100 fler jämfört med i år, till exempel rustar och byter vi ut spår, växlar och kontaktledningar.
– Från och med nästa år kommer det eftersatta underhållet att minska. Genom att vi rustar järnvägen i ökad takt blir den mer robust och mindre störningskänslig – så att fler tåg kommer fram i tid, säger Thomas Andersson.
Det har aldrig tidigare gått så många tåg i november som det gjorde i år samtidigt som fler arbeten än någonsin ska få plats i spåren. För att hitta rätt balans i planeringen och de bästa trafiklösningarna, har vi ett nära samarbete med tågbolagen och branschen. Det handlar även om nya metoder och affärsformer, ny digital teknik och effektiva maskiner. Trafikverket investerade alldeles nyligen i tre nya underhållståg – en slags ”verkstad på hjul” och ett viktigt steg för framtidens underhåll.
– Våra nya underhållståg är ett tydligt lyft för säkerheten för de som arbetar i spåren. Det effektiviserar också underhållet genom att vi kan laga räls på ett säkert sätt samtidigt som trafiken kan passera på spåret bredvid, säger Thomas Andersson.
29 tåglinjer med över 95 procent punktlighet
Under november var det 29 tåglinjer som nådde en punktlighet över 95 procent, tre fler än i oktober. Allra bäst gick det på sträckan Nässjö-Vetlanda-Nässjö. Av totalt 326 framförda tåg var det endast ett tåg i vardera riktningen som var försenade med mer än fem minuter till slutstationen, vilket gav punktlighetsresultatet 99,4 procent.

Topp 20 – tåglinjer med över 95 procent punktlighet i november 2025
- Nässjö-Vetlanda och Vetlanda-Nässjö 99,4 procent
- Eksjö-Nässjö-Jönköping 98,7 procent
- Tranås-Norrköping 98,2 procent
- Halmstad-Helsingborg 97,7 procent
- Emmaboda-Karlskrona 97,7 procent
- Kristinehamn-Torsby 97,6 procent
- Tranås-Nässjö-Jönköping 97,4 procent
- Linköping-Västervik 97,2 procent
- Karlskrona-Emmaboda 97,2 procent
- Stockholm-Arlanda 97,0 procent
- Emmaboda-Kalmar 96,9 procent
- Hässleholm-Markaryd 96,9 procent
- Jönköping-Nässjö-Eksjö 96,8 procent
- Hyllie/Malmö-Kävlinge 96,7 procent
- Kristianstad-Bromölla 96,7 procent
- Göteborg-Halmstad 96,6 procent
- Torsby-Kristinehamn 96,6 procent
- Markaryd-Hässleholm 96,6 procent
- Gnesta-Södertälje 96,1 procent
- Norrköping-Tranås 96,1 procent
Nyckelord
Kontakter
För mer information
Thomas Andersson, avdelningschef, 010-124 17 38
Ulrika Karlsson, nationell press- mediestrateg, 070-762 39 54
Trafikverket har extra pressberedskap under jul och nyår för frågor om pågående trafikhändelser. Från 19 december till 6 januari finns vi tillgängliga på telefon klockan mellan 07:00 och 20:00.
Övriga pressärenden och mejl hanteras vardagar kontorstid: 8.00-16.30.
Trafikverkets presstjänst, 0771-31 15 00
Bilder




Trafikverket ansvarar för långsiktig planering av det samlade transportsystemet samt byggande, drift och underhåll av statliga vägar och järnvägar. Vår vision är att alla kommer fram smidigt, grönt och tryggt. På Trafikverket jobbar cirka 10 000 engagerade medarbetare som tillsammans bidrar till samhällsutvecklingen genom sina olika roller och kunskaper.
Följ Trafikverket
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Trafikverket
Järnvägsbranschen är redo för en reseintensiv julhelg17.12.2025 12:37:57 CET | Pressinbjudan
Trafikverkets bjuder tillsammans med SJ, VR och Jernhusen in till en pressträff på Stockholms Centralstation. Syftet är att visa hur Trafikverket och järnvägsbranschen har förberett sig för att alla ska komma fram smidigt till julfirandet.
Intensiv resehelg kommer allt närmare – kör försiktigt i jultrafiken17.12.2025 09:28:07 CET | Pressmeddelande
Julen är en av årets mest reseintensiva helger, då många ger sig ut på våra vägar och järnvägar. Trafikverket är väl förberedda för att hantera snö, kyla och halka på våra statliga vägar och järnvägar, dygnet runt. Allt för att alla resenärer ska kunna resa smidigt under julen.
Intensiv trafikhelg kommer allt närmare – kör försiktigt i jultrafiken17.12.2025 09:09:50 CET | Pressmeddelande
Julen är en av årets mest trafikintensiva helger, då många ger sig ut på vägarna. Växlande väderförhållanden och skiftande väglag gör att bilister behöver vara extra uppmärksamma. Anpassa farten efter vädret och trafikförhållandena – och kör aldrig snabbare än den hastighetsgräns som gäller.
Intensiv trafikhelg – kör försiktigt i jul17.12.2025 09:00:03 CET | Pressmeddelande
Trafikverket vädjar till alla att ta det lugnt i jultrafiken. Enligt SMHI väntas plusgrader i Västsverige de kommande dagarna, men Trafikverkets vinterberedskap är igång som vanligt hela julen om temperaturen skulle sjunka.
Trafikomledningar på sträckan E20 Götene-Mariestad startar efter årsskiftet16.12.2025 10:15:00 CET | Pressmeddelande
Nu har vi kommit ännu ett steg längre med ombyggnaden av E20 mellan Götene-Mariestad och bygger broar för att leda om trafiken på ett säkert sätt.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum