
Sju av tio undersökta fiskbutiker säljer akut hotad ål
18.12.2025 06:00:00 CET | WWF | Pressmeddelande
Sju av tio undersökta fiskbutiker i Sverige säljer den akut hotade europeiska ålen (Anguilla anguilla) till jul – trots att arten riskerar att utrotas och internationella experter kräver ett totalt fiskestopp. Det visar en ny undersökning som omfattar över 200 fiskbutiker och julbord, som Världsnaturfonden WWF genomfört.

– Att ål fortfarande säljs i svenska butiker år 2025 är anmärkningsvärt. Det är djupt oroande att en majoritet av fiskaffärerna vill tjäna pengar på en hotad art som riskerar att försvinna från våra vatten för gott, säger Inger Melander, fiskeexpert på Världsnaturfonden WWF.
Inför årets julfirande har WWF undersökt ålförsäljningen i Sverige genom att kontakta totalt 112 restauranger med julbord och 100 fiskbutiker för att se om de serverar eller säljer ål.
Resultaten visar att totalt sju av tio av de undersökta fiskbutikerna säljer ål. Värst i ligan var Skåne län där hela nio av tio undersökta fiskbutiker har ål i sortimentet. Så här ser den geografiska fördelningen av resultatet ut i WWFs undersökning:
-
Skåne län: 27 av 29 undersökta fiskbutiker säljer ål
-
Blekinge län: 4 av 6 undersökta fiskbutiker säljer ål
-
Stockholms län 11 av 15 undersökta fiskbutiker säljer ål
-
Uppsala län: 1 av 1 undersökta fiskbutiker säljer ål
-
Småland län: 11 av 14 undersökta fiskbutiker säljer ål
-
Västra Götalands län: 15 av 25 undersökta fiskbutiker säljer ål
-
Norrbottens-, Västerbottens- och Västernorrlands län: 0 av 9 undersökta fiskbutiker säljer ål
-
Gävleborgs län 1 av 1 undersökta fiskbutiker säljer ål
– När ett bestånd är så hårt pressat räknas varje individ. Att fortsätta sälja ål är att aktivt bidra till artens utrotning, säger Inger Melander.
Endast ett av tio undersökta julbord i år serverar fortfarande ål. Den hotade arten har länge varit en tradition på svenska julbord, men utvecklingen visar glädjande nog att allt fler restauranger väljer bort den.
WWF kontaktade även samtliga stora livsmedelskedjor; ICA, Coop, Axfood (Willys, Hemköp och City Gross) samt Lidl. Samtliga uppgav till WWF att de har centrala policys mot att sälja ål. Hos ICA gäller riktlinjen på koncernnivå, men eftersom kedjan bygger på ett franchiseupplägg och de enskilda handlarna har frihet att själva fatta beslut innebär det i praktiken att ål ändå kan förekomma i vissa av ICAs fiskdiskar.
WWF kräver ett politiskt krafttag och uppmanar regeringen och myndigheter att agera innan det är för sent:
-
Inför ett totalstopp för allt ålfiske, i linje med Internationella havsforskningsrådets (ICES) rekommendationer. Totalstoppet ska omfatta ålens alla livsstadier och allt fiske, inklusive fångst av glasål för utsättning och vattenbruk.
-
Bevara och återskapa livsmiljöer för ålens hela livscykel. Minska utsläpp av miljögifter, återställ våtmarker och skapa fria vandringsvägar i vattendrag genom att åtgärda hinder som dammar och vattenkraftverk.
-
Stärk tillsynen och stoppa tjuvfiske samt illegal handel, som fortfarande är ett omfattande problem.
-
Stoppa utsättningarna av ål. Metoden är beroende av glasålsfångster, den sprider sjukdomar och virus och förvärrar utarmningen av beståndet. Det ger ingen nettovinst för ålens reproduktion utan riskerar istället att påskynda artens försvinnande.
Internationella havsforskningsrådet (ICES ) publicerade nyligen sin rådgivning inför 2026. De slår fortsatt fast att noll fångst av europeisk ål är det enda hållbara alternativet, eftersom ålen inte visar några tecken på återhämtning.
Samtidigt beslutade EU:s fiskeministrar i ministerrådet i december 2025 att tillåta fortsatt ålfiske under 2026–2027. Beslutet innebär ett sex månader långt fiskestopp, men med ett avgörande undantag: medlemsstaterna ges möjlighet att tillåta upp till 30 dagars fiske under ålens huvudsakliga migrationsperiod. Det är ett beslut som riskerar att bli ännu en spik i kistan för en redan akut hotad art, eftersom yrkesfisket i Sverige och andra EU-länder därmed kan fortsätta även när ålen är som mest sårbar under vandringen. Fritidsfiske efter ål är fortsatt förbjudet i EU-vatten.
År 2024 landade det svenska fisket nära 150 ton ål – individer i sitt sista livsstadium som egentligen var på väg mot Sargassohavet för att reproducera sig.
– Att lekmogna ålar på väg mot Sargassohavet fortfarande får fiskas lagligt längs den svenska kusten, är djupt beklagligt. Lika orimligt är att varje tillståndshavare får fånga upp till 8 000 kilo ål per år – en nivå som helt undergräver möjligheten till återhämtning för denna ikoniska och akut hotade art, säger Inger Melander.
Tips för ett mer hållbart julbord:
• Köp inte ål – varken “odlad” eller vildfångad. Uppmana restauranger och butiker att ta bort ålen från sina menyer och diskar. Välj hållbara alternativ till ålen, till exempel svenskodlad afrikansk ålmal (Clarias gariepinus), som är ett miljömässigt bättre val.
• Undvik fisk och skaldjur från icke hållbara fisken eller vattenbruk – till exempel viss lax, sill, strömming, långa och hummer – samt alla andra arter som har rött ljus i WWFs Fiskguide. Välj i första hand arter med grönt ljus. Om sådana alternativ saknas, välj då certifierad sjömat (ASC, KRAV eller MSC).
– Julen handlar om traditioner, men också om ansvar. Om restauranger klarar att ställa om, så kan även fiskbutikerna göra det. Låt ålen få simma vidare mot Sargassohavet i stället för att hamna på julbordet, säger Inger Melander.
Fakta om den europeiska ålen:
Den europeiska ålen (Anguilla anguilla) är akut hotad. Beståndet har minskat kraftigt och utrotningsrisken har ökat markant. Arten har minskat med närmare 95 procent sedan 1950-talet, trots att fisket varit reglerat sedan början av 2000-talet. Ålen är en panmiktisk art, vilket betyder att all europeisk ål i hela dess utbredningsområde tillhör en och samma population. Oavsett var i Europa eller norra Afrika ålen växer upp, samlas alla individer för att leka i Sargassohavet där deras gener blandas.
Från Sargassohavet följer ålyngel – så kallade glasålar Golfströmmen till Europa. I dag når färre glasålar Nordsjön jämfört med på 1970-talet, på grund av hårt fiske, dammar och vattenkraftverk. Läs mer här om den europeiska ålen här.
WWF Fiskguiden:
Se WWFs konsumentguide för mer hållbara val av sjömat här.
För mer information, kontakta:
Anna Almberg, press Världsnaturfonden WWF, anna.almberg@wwf.se, 0709816782
Inger Melander, fiskeexpert Världsnaturfonden WWF, inger.melander@wwf.se
Bilder



Dokument
Världsnaturfonden WWF är med sina sex miljoner supportrar en av världens ledande ideella natur- och miljöorganisationer. Vi arbetar för att hejda förstörelsen av jordens naturliga livsmiljöer - genom att bevara den biologiska mångfalden, använda förnybara naturresurser på ett hållbart sätt samt minska föroreningar och ohållbar konsumtion.
Följ WWF
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från WWF
Lättare att köpa hållbar sill till påsk3.3.2026 06:00:00 CET | Pressmeddelande
WWFs röda ljus för den vanligaste butikssillen får nu flera företag att ställa om. Inför påsk kommer det därför bli enklare att hitta sill från mer hållbara fiskerier. Men branschen måste samtidigt fortsätta omställningen, menar WWF.
Kraftinjektion för Sveriges natur – men lagkrav nås inte26.2.2026 16:24:12 CET | Pressmeddelande
Idag presenteras myndigheternas förslag för hur Sverige ska restaurera natur och förverkliga kraven i EUs nya restaureringslag. Förslaget innehåller många viktiga åtgärder som skulle ge en stor injektion till Sveriges arter och natur. Men det finns även tydliga brister och förslaget lever inte upp till vad lagen kräver, konstaterar WWF.
EMBARGO 26/2 2026: WWF och Lisa Larson släpper lejoninnan Leona26.2.2026 06:00:00 CET | Pressmeddelande
EMBARGO 26 FEBRUARI 2026: Världsnaturfonden WWF och den ikoniska konstnären Lisa Larson släpper ytterligare ett älskat kattdjur i keramik – en lejoninna, efter en figurin per år under de senaste fyra åren: tigrinnan Greta, en elefantmamma med unge, noshörning och en leopard. Men WWFs och Lisa Larsons gemensamma historia går långt tillbaka i tiden och redan på 1970-talet släpptes serien ”Utrotningshotade djur”.
Oroande att jakten på lodjur utökas17.2.2026 13:47:11 CET | Pressmeddelande
Under årets lodjursjakt får 153 individer fällas – nästan dubbelt så många som i fjol. Detta trots att arten är fridlyst och klassad som sårbar i Sverige. WWF ifrågasätter omfattningen av jakten och efterlyser i stället större satsningar på förebyggande arbete och full kompensation för skador på tamdjur.
Rapport: Naturrelaterade risker och möjligheter i transportsektorn17.2.2026 07:00:00 CET | Pressmeddelande
Tung fordonsindustri har stora risker kopplade till naturen. Men riskerna kan vändas till möjligheter genom ökad samverkan på områden som inköp, cirkularitet och innovation. Det visar en studie från WWF Sverige och Traton Group, som samtidigt ingår ett treårigt partnerskap med fokus på biologisk mångfald.