DO avstyrker lagförslag om migrations- och asylpakten
Diskrimineringsombudsmannen, DO, avstyrker i ett remissvar förslag på hur svensk rätt ska anpassas till EU:s migrations- och asylpakt. DO uppmanar därtill regeringen att skyndsamt utöka diskrimineringslagens skydd till att fullt ut omfatta offentlig verksamhet.
DO har yttrat sig över promemorian med förslag på hur EU:s migrations- och asylpakt ska införas i svensk rätt (Ds 2025:30). Utredningen har fått i uppdrag att förslå ett genomförande som ligger på den lägsta nivå av skydd som EU-rätten medger. Enligt DO innebär utredningens förslag tillsammans med andra föreslagna förändringar på migrationsområdet betydande risker för diskriminering och begränsar skyddssökandes tillgång till lika rättigheter och möjligheter.
– DO ser stora risker för att den nya påskyndande asylprocessen blir rättsosäker och schabloniserad. Detta kommer främst drabba särskilt utsatta personer som riskerar att diskrimineras. Förslaget innebär också att många fler skyddssökande än idag kommer placeras i förvarsliknande miljöer enbart för att de söker asyl, säger diskrimineringsombudsman Lars Arrhenius.
DO skriver i sitt remissvar att de föreslagna anpassningarna till EU:s asyl- och migrationspakt innebär betydande inskränkningar i rättigheter som borde vara självklara och grundläggande för Sverige som rättsstat. De inskränkningar som utredningen föreslår handlar till exempel om rätten att överklaga beslut, som helt tas bort eller begränsas genom att tiden för att överklaga förkortas väsentligt. Detta sker i kombination med att rätten till rättsligt biträde begränsas.
DO skriver vidare att utredningens konsekvensanalys brister i många avseenden. Det saknas bland annat en intersektionell analys om hur diskriminering som har samband med etnisk tillhörighet samverkar med diskriminering som har samband med andra diskrimineringsgrunder. DO menar att det utan en sådan analys inte är möjligt att fullständigt bedöma förslagens risker för diskriminering av enskilda, eller om förslagen är förenliga med Sveriges internationella åtaganden om mänskliga rättigheter.
– Med den korta remisstid som det har varit i det här fallet har det inte heller varit möjligt för DO, eller för andra berörda myndigheter eller organisationer i civila samhället, att bidra med sin kunskap på ett sätt som väger upp avsaknaden av en konsekvensanalys i dessa delar, säger Lars Arrhenius.
Enligt DO är det uppenbart att de förslag som läggs fram innebär stora risker för diskriminering. Det är därför av central betydelse att tillämpningen av hela regelverket underställs en effektiv tillsyn, som innefattar möjlighet för individer att anmäla diskriminering. DO uppmanar därför regeringen att skyndsamt genomföra de tidigare föreslagna ändringarna i diskrimineringslagen så att DO:s tillsyn fullt ut omfattar offentlig verksamhet, bland annat Migrationsverkets och Polismyndighetens verksamheter.
Nyckelord
Kontakter
Clas LundstedtPressansvarig
Foto: Hans Alm
Länkar
Följ Diskrimineringsombudsmannen
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Diskrimineringsombudsmannen
Trakasserier när chef uttryckte sig kränkande om anställd18.12.2025 09:00:00 CET | Pressmeddelande
Det var diskriminering när en chef inför andra anställda uttryckte sig hotfullt och kränkande om en man, trots att mannen själv inte var där. Den bedömningen gör DO och stämmer nu arbetsgivaren för trakasserier som har samband med etnisk tillhörighet.
Diskriminering att välja bort arbetssökande med migrän16.12.2025 09:00:00 CET | Pressmeddelande
Det var diskriminering som har samband med funktionsnedsättning när Västra Götalandsregionen valde bort en arbetssökande med hänvisning till att hon har migrän. Den bedömningen gör DO och begär nu att regionen ska betala 75 000 kronor i diskrimineringsersättning till kvinnan.
Missgynnande att omplacera arbetstagare efter föräldraledighet2.12.2025 09:07:00 CET | Pressmeddelande
En kvinna som arbetar på ett större försäkringsbolag blev missgynnad när hon omplacerades efter en föräldraledighet. Den bedömningen gör Diskrimineringsombudsmannen, DO, och begär nu att bolaget ska betala skadestånd till kvinnan.
DO:s rapport: Sexuella trakasserier i skolan ett utbrett problem26.11.2025 08:13:11 CET | Pressmeddelande
Antalet elever som upplever att de har utsatts för sexuella trakasserier i skolan är långt fler än de som gör en anmälan till Diskrimineringsombudsmannen, DO. Det visar DO:s årliga rapport, Förekomst av diskriminering 2025, som presenteras idag. I rapporten är sexuella trakasserier i skolan ett av tre fördjupningsområden som DO har valt att särskilt fokusera på.
Inbjudan till digitalt rapportsläpp: Diskriminering i Sverige 202513.11.2025 11:51:46 CET | Pressinbjudan
Den 26 november publicerar DO sin årliga rapport Förekomst av diskriminering. Samma dag presenteras rapporten vid ett webbinarium.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum