DO avstyrker lagförslag om migrations- och asylpakten
9.1.2026 10:07:58 CET | Diskrimineringsombudsmannen | Pressmeddelande
Diskrimineringsombudsmannen, DO, avstyrker i ett remissvar förslag på hur svensk rätt ska anpassas till EU:s migrations- och asylpakt. DO uppmanar därtill regeringen att skyndsamt utöka diskrimineringslagens skydd till att fullt ut omfatta offentlig verksamhet.
DO har yttrat sig över promemorian med förslag på hur EU:s migrations- och asylpakt ska införas i svensk rätt (Ds 2025:30). Utredningen har fått i uppdrag att förslå ett genomförande som ligger på den lägsta nivå av skydd som EU-rätten medger. Enligt DO innebär utredningens förslag tillsammans med andra föreslagna förändringar på migrationsområdet betydande risker för diskriminering och begränsar skyddssökandes tillgång till lika rättigheter och möjligheter.
– DO ser stora risker för att den nya påskyndande asylprocessen blir rättsosäker och schabloniserad. Detta kommer främst drabba särskilt utsatta personer som riskerar att diskrimineras. Förslaget innebär också att många fler skyddssökande än idag kommer placeras i förvarsliknande miljöer enbart för att de söker asyl, säger diskrimineringsombudsman Lars Arrhenius.
DO skriver i sitt remissvar att de föreslagna anpassningarna till EU:s asyl- och migrationspakt innebär betydande inskränkningar i rättigheter som borde vara självklara och grundläggande för Sverige som rättsstat. De inskränkningar som utredningen föreslår handlar till exempel om rätten att överklaga beslut, som helt tas bort eller begränsas genom att tiden för att överklaga förkortas väsentligt. Detta sker i kombination med att rätten till rättsligt biträde begränsas.
DO skriver vidare att utredningens konsekvensanalys brister i många avseenden. Det saknas bland annat en intersektionell analys om hur diskriminering som har samband med etnisk tillhörighet samverkar med diskriminering som har samband med andra diskrimineringsgrunder. DO menar att det utan en sådan analys inte är möjligt att fullständigt bedöma förslagens risker för diskriminering av enskilda, eller om förslagen är förenliga med Sveriges internationella åtaganden om mänskliga rättigheter.
– Med den korta remisstid som det har varit i det här fallet har det inte heller varit möjligt för DO, eller för andra berörda myndigheter eller organisationer i civila samhället, att bidra med sin kunskap på ett sätt som väger upp avsaknaden av en konsekvensanalys i dessa delar, säger Lars Arrhenius.
Enligt DO är det uppenbart att de förslag som läggs fram innebär stora risker för diskriminering. Det är därför av central betydelse att tillämpningen av hela regelverket underställs en effektiv tillsyn, som innefattar möjlighet för individer att anmäla diskriminering. DO uppmanar därför regeringen att skyndsamt genomföra de tidigare föreslagna ändringarna i diskrimineringslagen så att DO:s tillsyn fullt ut omfattar offentlig verksamhet, bland annat Migrationsverkets och Polismyndighetens verksamheter.
Nyckelord
Kontakter
Clas LundstedtPressansvarig
Foto: Hans Alm
Länkar
Följ Diskrimineringsombudsmannen
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Diskrimineringsombudsmannen
Diskriminering när region inte tillhandahöll teckenspråkstolk i samband med en hjärtoperation12.2.2026 09:25:00 CET | Pressmeddelande
Det var diskriminering när en döv patient inte fick tillgång till teckenspråkstolk i samband med en hjärtoperation. När mannen senare avled kontaktades inte mannens fru, som också är döv. Nu begär Diskrimineringsombudsmannen (DO) att Region Skåne betalar diskrimineringsersättning i båda fallen.
Polisens bemötande diskriminering enligt DO28.1.2026 12:00:00 CET | Pressmeddelande
Diskrimineringsombudsmannen, DO, har beslutat att lämna in en stämningsansökan mot Polismyndigheten för diskriminerande bemötande. Diskrimineringen skedde i samband med att en kvinna ville anmäla sin 14-åriga son försvunnen. DO begär att Polismyndigheten ska betala totalt 300 000 kronor i diskrimineringsersättning till kvinnan och hennes dotter.
Kommun gjorde inte tillräckligt för att utreda och åtgärda trakasserier20.1.2026 09:00:00 CET | Pressmeddelande
En kommun i Skåne fullgjorde inte sina skyldigheter enligt diskrimineringslagen att utreda och vidta åtgärder när en anställd berättade att hon utsattes för trakasserier. Den bedömningen gör DO och begär nu att kommunen ska betala 50 000 kronor i diskrimineringsersättning till den tidigare anställda.
Skola gjorde inte tillräckligt för att stoppa trakasserier som hade samband med ålder13.1.2026 09:00:00 CET | Pressmeddelande
En elev på en skola i norra Sverige blev i över ett års tid utsatt för trakasserier som har samband med elevens ålder. Enligt DO har kommunen, som är ansvarig för skolan, inte gjort tillräckligt för att utreda vad som har hänt eller att vidta åtgärder för att få stopp på trakasserierna. DO begär nu att kommunen ska betala 45 000 kronor i diskrimineringsersättning till eleven.
En arbetsgivare gjorde inte tillräckligt för att utreda och åtgärda trakasserier på arbetsplatsen12.1.2026 09:00:00 CET | Pressmeddelande
DO bedömer att en livsmedelsbutik har brustit i arbetsgivarens skyldighet att utreda och åtgärda trakasserier. Ärendet handlar om att en kränkande bild på en anställd, skapats och spridits bland medarbetarna. Bilden har uppfattats som rasistisk både av den anställda som blivit utsatt och av andra medarbetare.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum