Rekordhög tillväxt – nu över 185 000 ingenjörsmedlemmar
13.1.2026 07:37:00 CET | Sveriges Ingenjörer | Pressmeddelande
Sveriges Ingenjörer har haft sin högsta medlemsökning i procent på 15 år. 2025 ökade fackförbundet och intresseorganisationen med 3,7 procent och har nu över 185 000 medlemmar. Antalet yrkesverksamma medlemmar har fördubblats de senaste 25 åren och antalet anslutna ingenjörsstudenter är rekordmånga.

– Jag är mycket glad över att ännu fler ingenjörer ser värdet av ett fackligt medlemskap. Medlemmarna är nöjda med att vi som en del av Facken inom industrin förhandlade fram ett historiskt högt ”märke” på 6,4 procent under två år, hur våra förtroendevalda och ombudsmän stöttar vid varsel och tillgången för medlemmar till lönestatistik, inkomstförsäkring och förhandlingsstöd, säger Ulrika Lindstrand, förbundsordförande Sveriges Ingenjörer.
Sveriges Ingenjörer, som är både fackförbund och intresseorganisation för landets högskoleutbildade ingenjörer – ökade 2025 med 3,7 procent till över 185 000 medlemmar. Förbundet har haft en lång rad av årliga medlemsökningar men ökningen 2025 är den högsta på 15 år. Jämfört med för 25 år sedan har antalet yrkesverksamma medlemmar fördubblats.
Bland ingenjörsstudenterna är medlemsökningen 7,7 procent, drygt 1 000 fler, till totalt 20 800 studentmedlemmar. Ökningen beror dels på att Sveriges Ingenjörer i ännu högre grad har varit på plats på landets många lärosäten, dels erbjudit relevanta förmåner till studenterna som studiehjälpmedel, CV-granskning, stipendier, lönestatistik och rabatt på olycksfalls- och hemförsäkring.
Efter ett turbulent år i svensk ekonomi med den högsta ingenjörsarbetslösheten på nästan femton år visar de senaste siffrorna från Akademikernas akassa‑ att Arbetslösheten bland ingenjörer sjunker. Nedgången är som snabbast i de mest konjunkturkänsliga ingenjörsgrupperna, vilket är en signal om att konjunkturen är på väg att vända.
– Efterfrågan på den kompetens som ingenjörer har är fortfarande hög, inte minst inom den växande försvarsindustrin, och trycket är stort på många utbildningar. Med många ungdomar som är beredda att satsa på en krävande utbildning är det synd att många hoppar av i förtid. Därför är det extra viktigt att stärka utbildningarna och ge studenterna mer lärarledd tid och fler laborationer, säger Ulrika Lindstrand.
Två rapporter i slutet av 2025 visade att inget län klarar målet att fler elever ska gå natur eller teknik och att gymnasieelever på natur och teknik bestraffas av dagens betygsystem.
– Grundskolan och gymnasiet måste verkligen bli bättre på att förbereda för mer avancerade studier i naturämnen och teknik, vi saknar en övergripande strategi och resurser från centralt håll. Det behövs också justeringar i betygssystemet så att elever som väljer natur- eller teknikprogrammen på gymnasiet inte missgynnas, säger Ulrika Lindstrand.
Nyckelord
Kontakter
Mattias BengtssonPresschef
Tel:08-33 74 29mattias.bengtsson@sverigesingenjorer.sewww.sverigesingenjorer.se/opinion-och-press/Bilder

Länkar
Sveriges Ingenjörer är fackförbund och intresseorganisation för landets högskoleutbildade ingenjörer. Förbundet är med cirka 180 000 medlemmar näst störst inom akademikerfederationen Saco. Se även sverigesingenjorer.se
Följ Sveriges Ingenjörer
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Sveriges Ingenjörer
Arbetsbyten försvåras när konkurrensklausuler blir vanligare29.9.2026 07:37:00 CEST | Pressmeddelande
Ungefär var sjätte ingenjör, 17 procent, uppger att de har en konkurrensklausul i sitt anställningskontrakt och ytterligare omkring 20 procent vet inte om de har någon, visar en ny medlemsenkät. När konkurrensklausuler gör det svårare för ingenjörer att byta jobb medför detta negativa konsekvenser för ingenjörernas rörlighet på arbetsmarknaden.
King tecknar kollektivavtal med Sveriges Ingenjörer24.9.2026 19:30:00 CEST | Pressmeddelande
Det svenska spelföretaget King har i dag tecknat kollektivavtal med Sveriges Ingenjörer och Unionen. Förhandlingarna har pågått sedan i maj 2025 och har nu lett fram till en överenskommelse. Sveriges Ingenjörer drar därmed tillbaka det tidigare lagda varslet om strejk.
Sveriges Ingenjörer varslar King om strejk för kollektivavtal15.9.2026 10:23:00 CEST | Pressmeddelande
Efter mer än ett år av förhandlingar har Sveriges Ingenjörer tillsammans med Unionen i dag varslat om strejk på King, spelföretaget bakom Candy Crush Saga med kontor i Stockholm och Malmö. Detta till följd av att företaget inte tecknar kollektivavtal. Konfliktåtgärderna träder i kraft fredag den 25 september kl. 05.00 om inte medlarna beslutar annat och parterna inte kommit överens.
Mattekrisen måste vändas – Sverige hotat som kunskapsnation8.9.2026 10:47:37 CEST | Pressmeddelande
Den senaste Pisa-undersökningen visar att svenska elevers resultat i matematik har sjunkit betydligt. Nu behövs omfattande insatser för att vända utvecklingen och stärka matematikkunskaperna. Resultaten är mycket oroande för Sverige som kunskaps- och ingenjörsnation, kommenterar fackförbundet och intresseorganisationen Sveriges Ingenjörer.
Trendbrott för ingenjörernas arbetsmarknad – ökad optimism9.7.2026 15:18:56 CEST | Pressmeddelande
Efter en längre period av försämrade förväntningar syns nu ett tydligt trendbrott i ingenjörernas syn på arbetsmarknaden. Arbetslösheten sjunker och fler ser möjligheter att byta jobb till en högre lön.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum