SBAB Bank

Fler binder räntan – men tidsfönstret är på väg att stängas

14.1.2026 07:00:00 CET | SBAB Bank | Pressmeddelande

Dela

Rörlig ränta är fortfarande det absolut vanligaste valet bland SBAB:s nya kunder. Samtidigt har andelen som valt att binda räntan mer än fördubblats på två månader, om än från låga nivåer. Små skillnader mellan rörlig ränta och bundna räntor samt prognoser om stigande långräntor är sannolikt de främsta skälen till detta.

Enligt SBAB:s ränteprognos från december, är det relativt billigt att försäkra sig mot ränteuppgångar genom att binda räntan.
Enligt SBAB:s ränteprognos från december, är det relativt billigt att försäkra sig mot ränteuppgångar genom att binda räntan.

95 procent av SBAB:s nya kunder valde rörlig ränta i december (se diagram 1). 5 procent valde att binda hela eller en del av lånen. Det kan jämföras med att 98 procent valde rörlig ränta i oktober, och att bara 2 procent då valde att binda någon del av sitt lån.

– Andelen som valt att binda åtminstone en del av sina lån har mer än fördubblats mellan oktober och december men utvecklingen sker från en riktigt låg nivå. De främsta skälen till att fler på senare tid valt att binda räntan är sannolikt att skillnaden mellan bunden och rörlig ränta varit relativt liten, samt prognoser om att de långa räntorna är på väg uppåt, säger Linda Hasselvik SBAB:s privat- och boendeekonom.

I SBAB:s senaste ränteprognos i rapporten Boräntenytt jämfördes den genomsnittliga 3-månadersräntan, om den binds om var tredje månad i linje med prognosen med räntor med räntebindningstider från ett år upp till fem år (diagram 2). Givet prognosen skiljde det rätt lite, cirka 0,2 procentenheter, mellan att binda räntan på ett till tre år och rörlig ränta. För fyra och fem års bindningstid skiljde det 0,3 procentenheter.

– Givet vår senaste ränteprognos, som gjordes i mitten av december, var det relativt billigt att försäkra sig mot ränteuppgångar genom att binda räntan. Sedan dess har flera banker höjt framför allt de längre bundna räntorna. Prognosen pekar dessutom på ytterligare höjningar framöver. Det innebär att tidsfönstret för att binda räntan billigt troligen är på väg att stängas. Samtidigt är det viktigt att utgå från de egna förutsättningarna när man väljer bindningstid och att komma ihåg att en prognos är just en prognos. Förändringar i omvärlden kan ändra villkoren, säger Linda Hasselvik.

Samtliga diagram återfinns i bifogat pressmeddelande (pdf).

Nyckelord

Kontakter

Bilder

Linda Hasselvik, Privat- och boendeekonom, SBAB
Linda Hasselvik, Privat- och boendeekonom, SBAB
Ladda ned bild

Dokument

Om SBAB

SBAB:s affärsidé är att med nytänkande och omtanke erbjuda lån och sparande samt andra tjänster till privatpersoner, bostadsrättsföreningar och fastighetsbolag i Sverige. SBAB bildades 1985 och ägs av svenska staten. Bostadssajten Booli och mäklarguiden Hittamäklare är en del av SBAB:s trygga och enkla tjänster för bolån och boendeekonomi utan krångel. Antal bolånekunder uppgår till 301 000 och 709 000 privatpersoner har sparkonto (per den 30 sep 2025). Antal medarbetare (FTE) är 1 095. SBAB prioriterar fyra av FN:s globala hållbarhetsmål (8, 11, 12 och 13) inom ramen för Agenda 2030. Målen utgör en integrerad del av SBAB:s hållbara styrmodell och dagliga arbete. Läs mer på: sbab.se, booli.se, hittamaklare.se, facebook.com/sbabbank och linkedin.com/company/sbab-bank.

Följ SBAB Bank

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från SBAB Bank

Bostadspriserna steg måttligt i juni – men samtidigt mer än vad de brukar göra den första sommarmånaden2.7.2026 07:00:00 CEST | Pressmeddelande

Bostadspriserna steg med 0,4 procent i juni för Sverige som helhet: lägenhetspriserna med 0,6 procent och huspriserna med 0,3 procent. Såväl lägenhets- som huspriserna steg i fyra av sex regioner och föll i två. Även om prisuppgången för Sverige som helhet var måttlig, var den stark för att vara en junimånad. Detta visar SBAB Booli Housing Price Index (HPI).

Mäklarna: fler försäljningar och högre priser efter ändrade bolåneregler1.7.2026 07:00:00 CEST | Pressmeddelande

Mäklarna ser fortsatt en positiv utveckling på bostadsmarknaden inför tredje kvartalet 2026, men optimismen har dämpats jämfört med föregående kvartal. Förväntningarna på såväl utbud som efterfrågan har fallit, men från höga nivåer. Inför det andra kvartalet var stämningen ovanligt positiv eftersom nya bolåneregler skulle träda i kraft. Nu uppger en majoritet av mäklarna att regeländringarna redan har gett effekt – det säljs fler bostäder och till högre priser.

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye