Forum för levande historia

Minnesceremonin för Förintelsens offer

28.1.2026 14:37:27 CET | Forum för levande historia | Nyheter

Dela

Den 27 januari hedrades Förintelsens offer vid en officiell minnesceremonin i Stockholm. 

Publik
Från vänster: Överlevande Jovan och Dina Rajs, Kronprisessan, överlevande Masio Kwiek Foto: Jacob Bjelfvenstam

I Stockholm arrangerar Forum för levande historia den officiella minnesdagsceremonin i Eric Ericsonhallen. Statsråd, riksdagsledamöter, ambassadörer och andra inbjudna gäster deltog, och även Kronprinsessan. Vid ceremonin, som direktsändes av SVT, berättade överlevande Piotr Zettinger på plats om hur han räddades ur Warszawas getto och Masio Kwiek vittnade om hur hans romska familj förföljdes under Förintelsen. Under ceremonin visades även inspelat tal av den amerikanske historikern Henry Greenspan, som under 50 år intervjuat och dokumenterat berättelser från Förintelsens överlevande. Statsminister Ulf Kristersson betonade i sitt tal att "varje generation bär på en plikt gentemot dem som fallit offer för hatet".Tre barnbarn till överlevande, Helena, Elliot och Naomi, tände varsitt ljus för sina mor- och föräldrar och berättade deras historia.

Petra Mårselius, överintendent vid Forum för levande historia, påminde i sitt tal om hur snabbt ett samhälle kan förändras. "Vi har alla ett ansvar här och nu. För att stå upp för alla människors lika värde när vi ser att det hotas. När vi ser en ökande antisemitism och rasism - och när demokratin utmanas."

För sång och musik stod Louisa Lyne & di Yiddishe Kapelye och ceremonin leddes av Nadja Josephson.

Förintelsens minnesdag

I år har Förintelsens minnesdag varit en minnesdag i 25 år. Runtom i Sverige uppmärksammas Förintelsens minnesdag med hundratals minnesstunder, föreläsningar, utställningar och filmvisningar runt om i hela landet. Forum för levande historia medverkade bland annat vid arrangemang i Kalmar, Sigtuna och Östersund. I Stockholms arrangerades en ljuständning på Raoul Wallenbergs torg tillsammans med Stockholms stad.

Kontakter

Bilder

En stor publik sitter i ett kupolformigt rum med upplysta pelare och konstverk på väggarna.
På Förintelsens minnesdag anordnade Forum för levande historia en minnesceremoni i Eric Ericssonhallen i Stockholm.
Foto: Jacob Bjelfvenstam
Ladda ned bild
Petra Mårselius, överintendent vid Forum för levande historia
Petra Mårselius, överintendent vid Forum för levande historia
Foto: Jacob Bjelfvenstam
Ladda ned bild
En man talar på en scen vid en minnesceremoni med musiker i bakgrunden.
Statsminister Ulf Kristersson talade vid minnesceremonin på Förintelsens minnesdag 2026.
Foto: Jacob Bjelvfenstam
Ladda ned bild
Kvinna står på scen och talar
Moderator Nadja Josephson
Foto: Jacob Bjelvfenstam
Ladda ned bild
Förintelseöverlevande Piotr Zettinger
Förintelseöverlevande Piotr Zettinger
Foto: Jacob Bjelfvenstam
Ladda ned bild
Foto: Jacob Bjelfvenstam
Ladda ned bild
Foto: Jacob Bjelfvenstam
Ladda ned bild
Hyllor med färgglada lampor framför ett orange draperi.
Foto: Jacob Bjelvfenstam
Ladda ned bild

Arbetar för demokrati och alla människors lika värde. Med lärdomar från historien. För lärare och elever.

Forum för levande historia är en ovanlig myndighet, en kunskaps- och kulturinstitution som saknar direkt motsvarighet någonstans i världen. Vårt uppdrag är att sprida kunskap och engagera.

Följ Forum för levande historia

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Forum för levande historia

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye