Viltolycksåret börjar sämre än på länge
10.2.2026 07:00:00 CET | M Sverige | Pressmeddelande
– Vi verkar ha nått en ny platå i mängden viltolyckor, säger Jacob Sidenvall från Riksförbundet M Sverige. Alla berörda instanser med infrastrukturminister Anderas Carlson i täten måste ta sitt ansvar för att minska antalet påkörda djur.
Statistik från Nationella Viltolycksrådet visar att det i januari 2026 skedde fler viltolyckor på vägarna än året innan. Antalet i år är 6 710 jämfört med 6 165 förra året. Det innebär att 2026 inleds med bara femtio färre olyckor under januari än rekordåret 2024.
– Det är ett tecken på att 2024 inte var ett särskilt olycksdrabbat år, utan det nya normala, säger Jacob Sidenvall. För viltet innebär det ett stort lidande och för trafikanterna är det fara för kroppsskador och trauman.
Viltolyckor orsakar stora ekonomiska kostnader för samhället varje år. I takt med ett växande transportarbete, det totala antalet körda mil i Sverige per år, har också viltolyckorna ökat.
– Samtidigt som transporterna fördubblats sedan sjuttiotalet har viltolyckorna med klövdjur på väg och järnväg fyrdubblats sedan sjuttiotalet, säger Jacob Sidenvall. Det måste tänkas nytt på det här området.
Viltstängsel, viltpassager och större ekodukter är verktyg för att minska antalet möten mellan människor och vilt på vägarna. Men Riksförbundet vill se mer aktiva åtgärder.
– Regeringen håller på att ta fram en ny viltmyndighet med ett brett ansvar för de vilda djuren i vårt land, säger Jacob Sidenvall. Om den kunde få i uppdrag att förebygga viltolyckor skulle mycket vara vunnet.
Just nu finns bara passiva myndighetsuppgifter. Polisen har i uppdrag att hantera viltolyckor, men inte förebygga dem.
– Det är förstås avgörande för den svenska modellen där djurvälfärd till och med gäller vilda djur och är något vi ska vara stolta över, säger Jacob Sidenvall. Eftersöksjägare som tar på sig dessa uppdrag gör en viktig samhällsuppgift och förtjänar respekt.
Om den nya viltmyndigheten ges uppdraget att också förebygga viltolyckor skulle en helt annan kreativitet öppnas.
– Det vi vill se är att en myndighet får i uppdrag att genomföra tester av ny teknik, säger Jacob Sidenvall. Viltet kommer alltid finnas med oss i Sverige. Det är dags att tänka nytt när vi kör fler mil varje år. Vi behöver få in kreativiteten i det här arbetet för att komma bort från ökande viltolyckor.
Så minskar du risken att krocka med vilt
- Anpassa hastigheten till rådande förhållanden.
- Ta det extra försiktigt när du kör på vägar utan viltstängsel.
- Vidga ditt synfält. Titta inte bara på vägen.
- Vilda djur är ofta som mest aktiva och i rörelse vid gryning och skymning.
- Se till att bilens utrustning fungerar som den ska, det gäller inte minst bromsar, däck och lysen.
Kontakter
Jacob Sidenvallpressekreterare
Tel:072-0709012jacob.sidenvall@msverige.seRiksförbundet M Sverige är med 60 000 medlemmar Sveriges största konsumentorganisation för bilister och andra trafikanter. Under sin 100 år långa historia har organisationen gett sina medlemmar stöd, råd och inspiration för säkrare och roligare bilresor. M Sverige arbetar för en hållbar, säker och tillgänglig mobilitet. Samtidigt fortsätter engagemanget för trafiksäkerhet och bilkonsumenters rättigheter.
Följ M Sverige
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från M Sverige
Alkobommarna tigs ihjäl5.3.2026 07:00:00 CET | Pressmeddelande
Enligt beräkningar från Trafikverket kör dagligen cirka 14 400 förare med en promillehalt över den tillåtna. Från färjeterminalerna rullar i genomsnitt 8 200 fordon ut på våra vägar varje dag. Statistiken visar att det är ungefär dubbelt så vanligt med rattfylleri bland dessa förare jämfört med andra.
Tekniska problem hos Transportstyrelsen får enorma konsekvenser27.2.2026 13:13:45 CET | Pressmeddelande
När detta skrivs har Transportstyrelsens hela datacentral kollapsat. Bland annat bilister påverkas på flera sätt. Aspirerande nya förare kan inte skriva körprov, ägarbyten på fordon kan inte genomföras och försäkringsbolag kan inte teckna försäkringar. – Det här får inte hända, säger Carl-Erik Stjernvall på M Sverige i en kommentar.
Närmare en tredjedel av elsparkcyklisterna struntar i rödljus! Var är åtgärderna?25.2.2026 07:00:00 CET | Pressmeddelande
I en undersökning från sommaren 2025 utförd av Riksförbundet M Sverige visar observationer en alarmerande utveckling i stadstrafiken. 30 procent av de gående, 16 procent av cyklisterna och hela 28 procent av elsparkcyklisterna stannar inte vid rött ljus. Detta är stora försämringar jämfört med förra mätningen 2023 då 9 procent av cyklisterna och 13 procent av gångtrafikanterna struntade i att stanna vid rött.
Bluffgarantier är falska – även om de är lagliga24.2.2026 07:00:00 CET | Pressmeddelande
M Sverige har upprepande gånger kritiserat så kallade förlängda fordonsgarantier, som ofta är innehållslösa, helt onödiga och inte ger konsumenter något skydd. Patent- och marknadsdomstolen har gjort samma bedömning, men nu har överdomstolen kommit till en annan slutsats.
Myndighet ger M Sverige rätt – trängselskatternas påminnelseavgifter är för höga23.2.2026 07:00:00 CET | Pressmeddelande
Oavsett vad man tycker om trängselskatter måste det finnas logik och förståelse för avgifterna. Påminnelseavgiften är för hög och nu framkommer dessutom att systemet är dubbelfinansierat. – Frågan är om detta inte hade bedömts som ocker ifall ett företag hade agerat på samma sätt, säger Jacob Sidenvall, pressekreterare på Riksförbundet M Sverige.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum