HSB Riksförbund

HSB får pris för nöjda kunder – toppplacering andra året i rad

11.2.2026 14:36:37 CET | HSB Riksförbund | Pressmeddelande

Dela

HSB fortsätter att leverera inom kundnöjdhet. I Prognoscentrets årliga NKI-mätning placerar sig HSB på andra plats i kategorin Bästa bostadsutvecklare 2025, med ett NKI på 77. Det innebär en pallplats för andra året i rad.

Prognoscenter pris topp tre bostadsutvecklare NKI
Prognoscenter pris topp tre bostadsutvecklare NKI

Idag presenterades de företag och bostadsprojekt som har nöjdast kunder enligt Prognoscentrets årliga NKI-mätning. HSB tar hem andra platsen som den bostadsutvecklaren med högst kundnöjdhet i klassen för projektbyggda bostäder 2025. Årets resultat innebär att HSB fortsätter att placera sig i branschens övre skikt, där bolaget legat under flera år, bland annat första plats i fjor.

– När marknaden är pressad och kundernas förväntningar är höga blir arbetssättet avgörande. Att vi når en pallplats igen visar att ett starkt lagarbete tillsammans med HSB-föreningarna håller över tid. För oss handlar det om att göra rätt från början och ta ansvar hela vägen, från första kundkontakt fram till inflyttning, och sedan vidare i vår förvaltning av den nybildade bostadsrättsföreningen, säger Henrik Zäther, vd på HSB ProjektPartner.

Årets mätning visar att branschen håller en genomgående hög nivå, med små poängskillnader mellan aktörerna. Med ett NKI på 77 placerar sig HSB på en delad andra plats med Derome. HSB ligger över branschmedel i flera kvalitetsfaktorer som mäts, däribland prisvärdhet, inredningsval samt kvaliteten i och utanför bostäderna.

– Kunderna är noggranna och pålästa vilket vi tycker att de ska vara. Att vi står starka i den här marknaden är ett kvitto på att vi gör rätt saker i grunden,” säger Henrik Zäther.

Projekt i topp 10

HSBs resultat återspeglas även på projektnivå. Projektet Brf Spanjoletten i Göteborg placerade sig på fjärde plats bland årets bostadsprojekt, med ett NKI på 86.

Om undersökningen

Prognoscentrets NKI-undersökning har genomförts i samarbete med branschens aktörer och bygger på ca 6 000 svar från köpare av nyproducerade bostäder under 2025. I undersökningen ingår ca 50 företag. Prognoscentrets branschmätning följer allmän praxis inom nöjdhetsmätningar och resultaten är därmed jämförbara med NKI-värden från t.ex. Svenskt Kvalitetsindex.

NKI är en sammanvägning av tre frågor som besvaras på en tio-gradig skala. Resultatet omräknas till ett index mellan 0 och 100. Värden mellan 65 och 75 innebär medelgod kundnöjdhet

Nyckelord

Kontakter

Bilder

Ladda ned bild
Carina Treje och Maria Stillman från HSB ProjektPartner och Azra Kadribasic från HSB Göteborg tog emot priset.
Carina Treje och Maria Stillman från HSB ProjektPartner och Azra Kadribasic från HSB Göteborg tog emot priset.
Ladda ned bild
Spanjoletten
Spanjoletten
Ladda ned bild
Henrik Zäther
Henrik Zäther
Ladda ned bild

Om oss

HSB är en medlemsägd, kooperativ organisation som arbetar med bosparande, byggande och förvaltning. HSB vill skapa en trygg boendemiljö där alla kan träffas och trivas.

HSB är Sveriges största bostadskooperation med:

  • ca 677 000 medlemmar
  • ca 4 100 bostadsrättsföreningar
  • ca 35 000 förtroendevalda
  • 23 regionala HSB-föreningar


HSB ägs och drivs av medlemmarna enligt principen en medlem – en röst.

Följ HSB Riksförbund

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från HSB Riksförbund

Vad händer om det börjar brinna i föreningens hus?30.1.2026 09:00:00 CET | Blogginlägg

Under vintermånaderna är det många som tänder levande ljus och använder sina eldstäder, vilket i sin tur ökar risken för brand i bostadsrättsföreningars byggnader. Om en brand inträffar ska först och främst hjälp tillkallas. När branden sedan är släckt kan frågor om ansvarsfördelningen uppstå. Vad ansvarar bostadsrättsföreningen för och vad har bostadsrättshavare för ansvar? Och vad händer om branden är anlagd?

Regeringen går vidare med kritiserat förslag om andrahandsuthyrning29.1.2026 13:33:38 CET | Pressmeddelande

Idag presenterades lagrådsremissen gällande förändringar i regelverket för andrahandsuthyrning. Den utgår ifrån en utredning som regeringen tillsatte med syfte att öppna upp för mer andrahandsuthyrning av bostadsrätter, utredningens förslag möttes av stor kritik från såväl branschen som remissinstanser. Hälften av de med erfarenhet från styrelsen i en bostadsrättsförening har upplevt problem kopplat till andrahandsuthyrning. Nu väljer regeringen att ändå gå vidare med förslagen.

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye