HSB får pris för nöjda kunder – toppplacering andra året i rad
11.2.2026 14:36:37 CET | HSB Riksförbund | Pressmeddelande
HSB fortsätter att leverera inom kundnöjdhet. I Prognoscentrets årliga NKI-mätning placerar sig HSB på andra plats i kategorin Bästa bostadsutvecklare 2025, med ett NKI på 77. Det innebär en pallplats för andra året i rad.

Idag presenterades de företag och bostadsprojekt som har nöjdast kunder enligt Prognoscentrets årliga NKI-mätning. HSB tar hem andra platsen som den bostadsutvecklaren med högst kundnöjdhet i klassen för projektbyggda bostäder 2025. Årets resultat innebär att HSB fortsätter att placera sig i branschens övre skikt, där bolaget legat under flera år, bland annat första plats i fjor.
– När marknaden är pressad och kundernas förväntningar är höga blir arbetssättet avgörande. Att vi når en pallplats igen visar att ett starkt lagarbete tillsammans med HSB-föreningarna håller över tid. För oss handlar det om att göra rätt från början och ta ansvar hela vägen, från första kundkontakt fram till inflyttning, och sedan vidare i vår förvaltning av den nybildade bostadsrättsföreningen, säger Henrik Zäther, vd på HSB ProjektPartner.
Årets mätning visar att branschen håller en genomgående hög nivå, med små poängskillnader mellan aktörerna. Med ett NKI på 77 placerar sig HSB på en delad andra plats med Derome. HSB ligger över branschmedel i flera kvalitetsfaktorer som mäts, däribland prisvärdhet, inredningsval samt kvaliteten i och utanför bostäderna.
– Kunderna är noggranna och pålästa vilket vi tycker att de ska vara. Att vi står starka i den här marknaden är ett kvitto på att vi gör rätt saker i grunden,” säger Henrik Zäther.
Projekt i topp 10
HSBs resultat återspeglas även på projektnivå. Projektet Brf Spanjoletten i Göteborg placerade sig på fjärde plats bland årets bostadsprojekt, med ett NKI på 86.
Om undersökningen
Prognoscentrets NKI-undersökning har genomförts i samarbete med branschens aktörer och bygger på ca 6 000 svar från köpare av nyproducerade bostäder under 2025. I undersökningen ingår ca 50 företag. Prognoscentrets branschmätning följer allmän praxis inom nöjdhetsmätningar och resultaten är därmed jämförbara med NKI-värden från t.ex. Svenskt Kvalitetsindex.
NKI är en sammanvägning av tre frågor som besvaras på en tio-gradig skala. Resultatet omräknas till ett index mellan 0 och 100. Värden mellan 65 och 75 innebär medelgod kundnöjdhet
Nyckelord
Kontakter
Kawa ZolfagaryPressekreterare HSB Riksförbund
Tel:072-205 59 62kawa.zolfagary@hsb.seBilder




Om oss
HSB är en medlemsägd, kooperativ organisation som arbetar med bosparande, byggande och förvaltning. HSB vill skapa en trygg boendemiljö där alla kan träffas och trivas.
HSB är Sveriges största bostadskooperation med:
- ca 677 000 medlemmar
- ca 4 100 bostadsrättsföreningar
- ca 35 000 förtroendevalda
- 23 regionala HSB-föreningar
HSB ägs och drivs av medlemmarna enligt principen en medlem – en röst.
Följ HSB Riksförbund
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från HSB Riksförbund
Får medlemmar i en brf behandlas olika? Ja, i vissa fall!6.2.2026 09:00:00 CET | Blogginlägg
En mycket viktig och grundläggande princip i en bostadsrättsförening är den så kallade likhetsprincipen. Den innebär kortfattat att medlemmar i en bostadsrättsförening ska behandlas lika. Det är inte ovanligt att detta påtalas i olika sammanhang – du har säkert hört talas om principen.
Vad händer om det börjar brinna i föreningens hus?30.1.2026 09:00:00 CET | Blogginlägg
Under vintermånaderna är det många som tänder levande ljus och använder sina eldstäder, vilket i sin tur ökar risken för brand i bostadsrättsföreningars byggnader. Om en brand inträffar ska först och främst hjälp tillkallas. När branden sedan är släckt kan frågor om ansvarsfördelningen uppstå. Vad ansvarar bostadsrättsföreningen för och vad har bostadsrättshavare för ansvar? Och vad händer om branden är anlagd?
Regeringen går vidare med kritiserat förslag om andrahandsuthyrning29.1.2026 13:33:38 CET | Pressmeddelande
Idag presenterades lagrådsremissen gällande förändringar i regelverket för andrahandsuthyrning. Den utgår ifrån en utredning som regeringen tillsatte med syfte att öppna upp för mer andrahandsuthyrning av bostadsrätter, utredningens förslag möttes av stor kritik från såväl branschen som remissinstanser. Hälften av de med erfarenhet från styrelsen i en bostadsrättsförening har upplevt problem kopplat till andrahandsuthyrning. Nu väljer regeringen att ändå gå vidare med förslagen.
Vad händer om alla delägare i en bostadsrätt inte är eniga?7.1.2026 10:52:14 CET | Blogginlägg
Att äga en bostadsrätt tillsammans med andra kan vara en praktisk lösning, men det innebär också att man måste fatta gemensamma beslut om bostaden. Här går vi igenom vad som gäller enligt svensk lag, och vad som händer om delägarna inte kan komma överens.
Glädjande besked om nya bolåneregler18.12.2025 14:16:56 CET | Pressmeddelande
Regeringen presenterade idag förslag på förändringar gällande amorteringskrav och bolånetak. Bland annat föreslås det att bolånetaket höjs till 90 procent av bostadens värde. HSB välkomnar beskedet och ser fram emot att regeringen går vidare med förslagen.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum